Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ministerstwo Klimatu I Środowiska

Ministerstwo Klimatu I Środowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska – polski urząd administracji rządowej utworzony 6 października 2020 przez przekształcenie dotychczasowego Ministerstwa Klimatu oraz włączenie w całości kompetencji Ministerstwa Środowiska i części kompetencji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

wycinka drzew, znak stopu
10.01.2024 13:09 To koniec wycinki lasów na szeroką skalę? Jest ważna deklaracja

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o wprowadzeniu ograniczeń dotyczących wycinki polskich lasów. Ma to na celu ochronę i zachowanie drzew wykorzystywanych przez ogromne aglomeracje na przestrzeni lat. Sprawdziliśmy, do których obszarów Polski będzie się odnosić redukcja wycinki. 

minister Anna Moskwa
01.10.2023 10:42 Po 1 mln zł dla gmin o najwyższej frekwencji wyborczej. Rząd obiecuje

Najnowsza inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ma na celu uhonorowanie gmin o najwyższej frekwencji wyborczej w wyborach do Sejmu i Senatu. Zgodnie z zapewnieniem rządu, gminy te otrzymają dotacje sięgające nawet 1 miliona złotych, przeznaczone na termomodernizację, remont i wyposażenie remiz strażackich.

Ciągnik
22.09.2023 07:49 Odbiór zużytych opon rolniczych? Jest odpowiedź MKiŚ

W połowie lipca KRIR zwróciła się do Minister Klimatu i Środowiska, Anny Moskwy w celu rozwiązania problemów związanych z gospodarką odpadami powstającymi po produkcji rolniczej. Zapytanie skupiało się głównie na usuwaniu folii rolniczych oraz utylizacji zużytych opon od pojazdów rolniczych. KRIR opublikowała na swojej stronie odpowiedź MKiŚ.

pieniądze
28.08.2023 18:04 Program “Moja Woda” otrzyma 100 mln zł więcej niż zakładano

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło zwiększenie budżetu programu “Moja Woda” o dodatkowe 100 mln zł, co łącznie wynosi 230 mln zł na trzecią edycję. Program promuje rozwiązania wspierające retencję wody na prywatnych posesjach w celu walki z suszą i ochrony środowiska.

Anna Moskwa
22.08.2023 18:00 MKiŚ: niebezpieczne odpady w gminie zostaną usunięte za 43 mln zł

Przylepie (gm. Zielona Góra) szykuje się do skutecznej eliminacji niebezpiecznych odpadów zgromadzonych w lokalnej hali magazynowej. Projekt wartej 43 miliony złotych inwestycji otrzyma pełne wsparcie Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wszystko po to, aby zagrożenie dla środowiska i wód podziemnych zniknęło raz na zawsze.

Deszczówka
17.08.2023 08:00 Trwa program „Moja woda”. Sprawdź, ile pieniędzy możesz otrzymać

Nowa odsłona programu „Moja Woda” ruszyła 3 sierpnia 2023 r. z budżetem 130 mln zł. W rozmowie z Polską Agencją Prasową, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zdradza szczegóły programu dofinansowań. 

dom
04.08.2023 17:00 Nawet 6 tys. dla właścicieli domów jednorodzinnych. Jest warunek

Właściciele domów jednorodzinnych od czwartku 3 sierpnia 2023 roku mogą wnioskować o dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę w ramach trzeciej edycji programu “Moja Woda”. Program na na celu łagodzenie skutków suszy i przeciwdziałanie podtopieniom budynków w Polsce.

beczka z wodą
24.07.2023 11:16 Dodatkowe 5 tys. zł dla części właścicieli domów jednorodzinnych. Wystarczy spełnić kilka warunków

Z każdym rokiem skutki zmian klimatycznych stają się coraz bardziej namacalne, a Polska nie jest wyjątkiem w obliczu zagrożenia kryzysem wodnym. Długotrwałe upały i susze powodują problemy z zaopatrzeniem w wodę, co wymaga podjęcia odpowiednich działań. Program "Moja Woda" oferuje wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych, na instalowanie systemów zbierania i ponownego wykorzystania wód opadowych. 

Stop fermom przemysłowym/Facebook
19.03.2022 02:39 Już jutro protest pod ministerstwem w sprawie projektu ustawy odległościowej

Koalicja Społeczna STOP FERMOM PRZEMYSŁOWYM za pośrednictwem mediów społecznościowych powiadomiła o proteście, który już jutro odbędzie się pod siedzibą Ministerstwa Środowiska w Warszawie. Protest odbędzie się w sprawie projektu ustawy odległościowej.Protest pod Ministerstwem Środowiska przy ul. M. Reja 3/5 w Warszawie odbędzie się jutro, 24 czerwca bieżącego roku o godzinie 13:00. Na proteście pojawią się mieszkańcy polskich wsi, tworzone przez nich stowarzyszenia ekologiczne oraz komitety protestujące, a także Greenpeace Polska i Fundacją Dobre Sąsiedztwo.

Grzegorz Puda - folia
19.03.2022 02:39 Dofinansowanie utylizacji folii rolniczej. Będzie nowy nabór wniosków

- Jednym z wyzwań, z którym bezpośrednio borykają się dziś rolnicy, jest znalezienie sposobu na utylizację folii rolniczych, które masową są wykorzystywane w produkcji rolnej - mówił dzisiaj podczas uruchomienia programu wsparcia utylizacji folii rolniczych Michał Kurtyka Minister Środowiska i Klimatu. Dzisiaj po godzinie 9:00 odbyła się konferencja prasowa w sprawie uruchomienia drugiej edycji programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”, w której wzięli udział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, Minister Środowiska i Klimatu Michał Kurtyka, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prof. Maciej Chorowski oraz wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dominik Bąk.

las
19.03.2022 02:37 Apel sekretarza resortu klimatu i środowiska. Wszystko z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów

Jak deklaruje Edward Siarka, w ramach planowanej akcji każda regionalna dyrekcja Lasów Państwowych ma wskazać termin, kiedy na konkretnym terenie zostaną posadzone młode drzewa. Edward Siarka i Międzynarodowy Dzień LasówDo Europy zawitała już astronomiczna wiosna, a wraz z nią nadeszło pierwsze ważne święto natury, jakim jest Międzynarodowy Dzień Lasów. Z tej okazji na Twitterze pojawił się wpis z filmem, w którym sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Edward Siarka zapowiada akcję sadzenia młodych drzew. - Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. Z tej okazji zapraszam do włączenia się w akcję "Łączą nas drzewa". To inicjatywa, w której możemy się wszyscy zjednoczyć w walce o polskie lasy - nasze dziedzictwo narodowe. Musimy aktywnie działać przeciwko degradacji naszego środowiska naturalnego.Sekretarz Edward Siarka w dalszej kolejności podał szczegóły planowanej akcji:Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]- W ramach akcji każda regionalna dyrekcja Lasów Państwowych w Polsce wskaże termin, kiedy na wyznaczonym terenie posadzimy nowe pokolenie drzew. Wspólnie możemy wiele zdziałać, dbając o ekologię, polskie lasy i zapewnimy w ten sposób bezpieczną przyszłość dla nas i dla następnych pokoleń młodych Polaków. Razem możemy więcej.

Bobry - izba rolnicza
29.04.2021 02:00 Izba Rolnicza w obronie rolników. Kwestia zniesienia ochrony i przywrócenia polowań na bobry

Jeszcze 16 kwietnia bieżącego roku Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej na wniosek Rady Powiatowej DIR Powiatu Lubińskiego zwrócił się do Ministerstwa Środowiska i Klimatu o możliwość zarówno zniesienia ochrony, jak i przywrócenia polowań na bobry. Jak wskazano, na obszarze Dolnego Śląska obserwowane jest występowanie bobrów w większości cieków wodnych. Zdaniem Zarządu DIR bobry doprowadzają do znacznych szkód na polach rolników, niszczą drzewa, siedliska ptaków i zwierząt, a także poprzez budowanie tam doprowadzają do podtapiania pól i łąk. Jednocześnie podejmowanie działań, by uzyskać zgodę na odstrzał bobrów, nie przynosi oczekiwanych rezultatów. - Już na etapie wskazania myśliwego, który dokona selekcyjnego odstrzału, występuje problem, gdyż myśliwi nie chcą tego dokonać w obawie przed ewentualnymi protestami ekologów - wskazano w piśmie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak można byłoby ten problem rozwiązać zdaniem Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej? Jak wskazano w piśmie, odpowiedzią mogłoby być włączenie odstrzałów bobra do planów, jakie ustalane są przez Koła Łowieckie. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]

pszczoła
20.04.2021 02:00 Los pszczół i drzew zagrożony. Pszczelarze apelują do resortu klimatu i środowiska

Wśród gatunków drzew, które pszczelarze chcieliby pozostawić bez ingerencji człowieka, są m.in. lipy, akacje, klony i wierzby. Zarząd PZP wskazuje, że również drastyczne obcinanie koron drzew negatywnie wpływ na zbiory pyłku przez owady. Polski Związek Pszczelarski z apelem do Ministerstwa Klimatu i ŚrodowiskaJedno jest pewne: człowiek bez pszczół nie przetrwa więcej niż cztery lata. Cała praca rolników jest możliwa dzięki działalności tych niewielkich miododajnych owadów.W obecnych czasach sytuacja pszczół jest bardzo utrudniona - głównie przez mnogość oprysków stosowanych na polach, a także zanik naturalnej bioróżnorodności. Do tego dochodzą nierzadkie sytuacje, w których pasieki padają ofiarami ekstremalnych warunków pogodowych czy działań wandali. 14 kwietnia 2021 roku Polski Związek Pszczelarski wystosował pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie z prowadzoną wycinką drzew w Polsce.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Zarząd wyraził zaniepokojenie faktem, że gatunki kluczowe z punktu widzenia zbioru pyłku będą masowo wycinane pod budowę i remonty dróg. Kwestię wycinki drzew gatunków miododajnych PZP nazwał bulwersującą, zwłaszcza że w naszym klimacie aż 80% roślin to gatunki owadopylne. Wniosek nasuwa się sam - w interesie człowieka jest dbać o dobrostan pszczół i chronić drzewa, z których pobierają pyłek.

smog
06.04.2021 02:00 Ogromna popularność programu "Czyste powietrze". Uczestniczyć chce ponad 2000 gmin

Program cieszy się bardzo dużą popularnością w naszym kraju - uczestniczyć w nim chce aż 80% samorządów. Ogromna popularność programu "Czyste powietrze" Jak stwierdził minister resortu klimatu i środowiska, spośród wszystkich 2477 gmin w Polsce, chęć udziału w programie Czyste powietrze wyraziło ponad 2000 gmin. Innymi słowy: 80% samorządów chce aktywnie przyczynić się do poprawienia jakość powietrza w naszym kraju. Ze względu na bardzo dużą popularność programu, nabór deklaracji został przedłużony do 31 marca 2021 roku. Jak wiadomo, zgłaszać swoją chęć do udziału miały gminy, które będą realizowały program razem z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. Zachętą do udziału miało być 100 milionów złotych dla gmin, które wyraziły chęć i podpisały porozumienie umożliwiające wprowadzenie odpowiednich zmian na rzecz zwalczania problemu smogu. Całkowity budżet programu wynosi 100 miliardów złotych. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]