RolnikInfo.pl
janusz wojciechowski

Piotr Molecki/East News

Zielony Ład: Janusz Wojciechowski o przyszłości produkcji roślinnej i zwierzęcej w UE

6 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

4 marca 2021 roku odbył się Dialog Obywatelski z komisarzem Unii Europejskiej ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich - Januszem Wojciechowskim. W spotkaniu online podjęto rozmowy dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu i wyzwań, jakie stawia on dla Polski i Europy.

W Dialogu Obywatelskim brała udział również redakcja Rolnik Info, która zadała komisarzowi Januszowi Wojciechowskiemu pytanie dotyczące produkcji zwierzęcej i roślinnej w przyszłej polityce Unii Europejskiej.

Dialog Obywatelski z Januszem Wojciechowskim

Spotkanie online zostało zorganizowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Choć co roku spotkanie ma charakter bezpośredni, to ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, w tym roku zdecydowano się na wirtualną formę rozmowy.

Filarami dyskusji o strategii Zielonego Ładu między Januszem Wojciechowskim a uczestnikami Dialogu Obywatelskiego były kwestie związane z rolnictwem ekologicznym, bioróżnorodnością i strategią Od pola do stołu.

- Bardzo sobie cenię takie rozmowy, możliwość wymiany myśli, poglądów, spostrzeżeń w ważnym dla Unii Europejskiej momencie, w ważnym momencie dla rolnictwa europejskiego. Jesteśmy w trakcie dużej reformy Wspólnej Polityki Rolnej, reformy związanej z rozpoczęciem nowego okresu budżetowego od 2021 do 2027 - powiedział komisarz na początku spotkania. 

Zachęcamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Zielony Ład, o którym mowa była podczas Dialogu Obywatelskiego, jest strategią rozwoju zaproponowaną przez Unię Europejską. Zakłada ona osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, co zobowiązuje wiele sektorów gospodarki (m.in. rolnictwo) do podjęcia wielu wyzwań.

Pytania i odpowiedzi 

Redakcja Rolnik Info zadała komisarzowi pytanie: Czy - biorąc pod uwagę założenia Europejskiego Zielonego Ładu i dążenie do neutralności klimatycznej - Unia Europejska będzie w dalekiej perspektywie zachęcała rolników do wybierania uprawy roślinnej w miejsce hodowli zwierząt?

- Nie stawiamy tego typu alternatywy, natomiast będziemy zachęcać - hodowla zwierząt musi być prowadzona w warunkach dobrostanu i to jest jakby główna ofensywa, która chcemy przeprowadzić, jeśli chodzi o hodowlę. Nie ma żadnych tego typu planów, żeby tutaj wartościować. Potrzebujemy zarówno produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej w rolnictwie, tutaj nie ma takich planów, żeby którąś ograniczać - stwierdził Janusz Wojciechowski.

- Mówi się oczywiście o zmniejszeniu spożycia mięsa, wskazywane jest to jako  zalecane ze względów zdrowotnych, ale to (...) nie będzie się na pewno zaczynało od tego, by ograniczać rolnikom hodowlę. To nie o to chodzi - uspokajał komisarz ds. rolnictwa. 

Janusz Wojciechowski dodał ponadto: 

- Natomiast będziemy zachęcać - i temu służą te instrumenty dobrostanu zwierząt zwłaszcza - żeby hodowla była mniej intensywna. Może inaczej: żeby hodowla w warunkach dobrostanu, (...) mniej intensywna hodowla też mogła funkcjonować, żeby ona nie była skazana na przegranie konkurencji z tą wielką, masową produkcją. Właśnie poprzez wspieranie dobrostanu chcemy dać szansę tym rolnikom normalnie hodującym zwierzęta, bo to przecież nie chodzi o jakieś ekstra standardy, tylko żeby uniknąć tego wielkiego zagęszczenia, koncentracji, tej intensywnej produkcji, która nie jest dobra i dla zwierząt, i dla ludzi.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >