Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > KE nie przedłuża embarga na ukraińskie zboże. Zdecydowana odpowiedź polskiego rządu
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 16.09.2023 14:41

KE nie przedłuża embarga na ukraińskie zboże. Zdecydowana odpowiedź polskiego rządu

flagi UE
unsplash.com

Europejska Komisja nie kontynuuje embarga na import ukraińskiego zboża do pięciu krajów, w tym Polski. Polski rząd zadeklarował stanowczy sprzeciw wobec tej decyzji. W piątek 15 września 2023 roku na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii, które dotyczy zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy do Polski od 16 września 2023 roku.

 

 

 

KE: Nie będzie przedłużenia embarga na ukraińskie produkty rolno-spożywcze

Komisja Europejska ogłosiła, że nie widzi już zakłóceń na rynkach rolnych w pięciu państwach członkowskich Unii Europejskiej graniczących z Ukrainą: Polsce, Rumunii, Słowacji, Bułgarii i na Węgrzech. Z tego względu nie zdecydowano się na przedłużenie embarga na ukraińskie produkty rolno-spożywcze po 15 września 2023 roku. Decyzja ta wzbudziła szereg kontrowersji.

KE poinformowała, że Ukraina zobowiązała się do wprowadzenia w ciągu 30 dni skutecznych środków kontroli eksportu czterech grup produktów rolnych, aby uniknąć gwałtownych wzrostów cen zbóż w sąsiednich państwach członkowskich. Plan działania ma być dostarczony do 18 września 2023 roku.

Polska nie zgadza się z decyzją KE

W odpowiedzi na decyzję KE, Polska przygotowała projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii, który zakłada zakaz przywozu z Ukrainy do Polski produktów rolnych, w tym pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku, i słonecznika. Rozporządzenie to jest bezterminowe i wejdzie w życie o północy 16 września 2023 roku, pozostawiając możliwość jedynie tranzytu tych produktów przez terytorium Polski.

Komentarze na polskiej scenie politycznej

Premier Mateusz Morawiecki wyraził stanowcze stanowisko w tej sprawie, zapowiadając przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża, nawet pomimo braku zgody KE. Rząd jednogłośnie podkreślił, że decyzja ta jest podejmowana w obronie interesów polskiego rolnika.

– Przed chwilą dowiedziałem się, że te środki zaradcze, czyli zakaz wwozu został zniesiony (...) Wolałbym, żeby oni przedłużyli zakaz wwozu – stwierdził szef polskiego rządu. 

Waldemar Buda, szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii, na platformie X (dawniej Twitter) ogłosił podpisanie rozporządzenia krajowego, które utrzymuje embargo na import ukraińskiego zboża. 

– W związku z błędną decyzją Komisji Europejskiej o nieprzedłużeniu embarga na zboże z Ukrainy, zgodnie z poleceniem premiera Mateusza Morawieckiego i całej Rady Ministrów podpisałem rozporządzenie krajowe utrzymujące embargo. Rozporządzenie jest bezterminowe i wejdzie w życie po publikacji o północy 16.09.2023. Polski Rolnik przede wszystkim! – napisał szef MRiT.


źródło: X, portalspozywczy.pl

Tagi: Ukraina