RolnikInfo.pl
krajowy fundusz odbudowy

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Przełom: rolnictwo otrzyma 20% kwoty z Krajowego Funduszu Odbudowy

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Po ostrym sprzeciwie rolników wobec pierwotnych planów przeznaczenia 1% pieniędzy z Krajowego Funduszu Odbudowy, wiceminister MRiRW Ryszard Bartosik poinformował, iż kwota ta zostanie zmieniona na 20% całkowitej puli.

20% z Krajowego Funduszu Odbudowy ma tym samym trafić m.in. na poprawienie kondycji przetwórstwa rolno-spożywczego i skracanie łańcuchów dostaw. 

20% dla rolników z Krajowego Funduszu Odbudowy

Jeszcze niedawno rolnicy wyrażali swoje niezadowolenie na wieść o tym, że z Krajowego Funduszu Odbudowy rolnictwo otrzyma tylko 1%. Agrounia zorganizowała w tej sprawie m.in. konferencję prasową, na której lider Michał Kołodziejczak zażądał 40% z KFO na potrzeby sektora rolniczego.

W środę, 17 marca 2021 roku, wiceminister resortu rolnictwa Ryszard Bartosik powiedział: 

- Rozpoczęły się konsultacje dotyczące Krajowego Planu Odbudowy. Znaczącą rolę odgrywa w nim rolnictwo i obszary wiejskie. Na ten cel zostanie skierowane blisko 20 proc. środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), zarówno z części dotacyjnej jak również z części pożyczkowej.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Wizja 20% z Krajowego Funduszu Odbudowy jest z pewnością dużo bardziej zadowalającą wiadomością dla rolników w porównaniu z obiecywanym wcześniej 1% wszystkich unijnych funduszy. Jak podkreślił wiceminister, pieniądze będą inwestowane m.in. w poprawę funkcjonowania przetwórstwa.

Dotowane będą wzięte też kwestie związane z krótkimi łańcuchami dostaw w taki sposób, by mogły one wrócić do dawnej równowagi, która została zaburzona przez kolejne fale pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie.

Szczegóły na temat planów wobec rolnictwa 

Warto dodać, że dzięki 20% z Krajowego Fundusz Odbudowy rząd chce włączyć mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa przetwórstwa rolno-spożywczego w gospodarkę, która będzie się charakteryzować tzw. obiegiem zamkniętym.

Kolejnym celem ma być ugruntowanie samowystarczalności firm rolno-spożywczych i samych rolników w kwestiach związanych z surowcami białkowymi do produkcji pasz. Bartosik dodał, iż w planach rządu jest również większa dbałość o ochronę środowiska, na co również zostaną przeznaczone fundusze z KFO. 

Wspierane mają być także inwestycje dotyczące tworzenia centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych - zarówno tych, które obejmują całe regiony, jak i tych o wymiarze lokalnym. 

 Co ciekawe, 20% z Krajowego Funduszu Odbudowy ma również trafić na wsparcie spółdzielni czy podmiotów gospodarczych z udziałem samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: PAP, sadyogrody.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

krus

Finanse i Prawo

Resort rolnictwa: trwają prace nad nowym projektem ustawy ws. KRUS

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

KRUS: ogłoszono nowe kwoty przychodu zawieszające wypłatę emerytury i renty

Czytaj więcej >
morawiecki

Finanse i Prawo

Obietnica premiera Morawieckiego: 1 mld złotych na wsie popegeerowskie

Czytaj więcej >
maszyna rolnicza

Finanse i Prawo

Zanieczyszczanie dróg przez rolników. Kary mogą być bardzo dotkliwe

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse i Prawo

31 sierpnia mija termin wnioskowania o zwrot podatku akcyzowego za paliwo

Czytaj więcej >
prezydent andrzej duda

Finanse i Prawo

Prezydent podpisał ustawę dot. przedłużenia finansowania izb rolniczych i związków zawodowych

Czytaj więcej >