krajowy fundusz odbudowy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Magdalena Więckowska - 17 Marca 2021

Przełom: rolnictwo otrzyma 20% kwoty z Krajowego Funduszu Odbudowy

Po ostrym sprzeciwie rolników wobec pierwotnych planów przeznaczenia 1% pieniędzy z Krajowego Funduszu Odbudowy, wiceminister MRiRW Ryszard Bartosik poinformował, iż kwota ta zostanie zmieniona na 20% całkowitej puli.

20% z Krajowego Funduszu Odbudowy ma tym samym trafić m.in. na poprawienie kondycji przetwórstwa rolno-spożywczego i skracanie łańcuchów dostaw.

20% dla rolników z Krajowego Funduszu Odbudowy

Jeszcze niedawno rolnicy wyrażali swoje niezadowolenie na wieść o tym, że z Krajowego Funduszu Odbudowy rolnictwo otrzyma tylko 1%. Agrounia zorganizowała w tej sprawie m.in. konferencję prasową, na której lider Michał Kołodziejczak zażądał 40% z KFO na potrzeby sektora rolniczego.

W środę, 17 marca 2021 roku, wiceminister resortu rolnictwa Ryszard Bartosik powiedział:

- Rozpoczęły się konsultacje dotyczące Krajowego Planu Odbudowy. Znaczącą rolę odgrywa w nim rolnictwo i obszary wiejskie. Na ten cel zostanie skierowane blisko 20 proc. środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), zarówno z części dotacyjnej jak również z części pożyczkowej.

Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez wilki? Nie, gdy atak nastąpił po zachodzie słońcaOdszkodowanie za szkody wyrządzone przez wilki? Nie, gdy atak nastąpił po zachodzie słońcaCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Wizja 20% z Krajowego Funduszu Odbudowy jest z pewnością dużo bardziej zadowalającą wiadomością dla rolników w porównaniu z obiecywanym wcześniej 1% wszystkich unijnych funduszy. Jak podkreślił wiceminister, pieniądze będą inwestowane m.in. w poprawę funkcjonowania przetwórstwa.

Dotowane będą wzięte też kwestie związane z krótkimi łańcuchami dostaw w taki sposób, by mogły one wrócić do dawnej równowagi, która została zaburzona przez kolejne fale pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie.

Szczegóły na temat planów wobec rolnictwa

Warto dodać, że dzięki 20% z Krajowego Fundusz Odbudowy rząd chce włączyć mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa przetwórstwa rolno-spożywczego w gospodarkę, która będzie się charakteryzować tzw. obiegiem zamkniętym.

Kolejnym celem ma być ugruntowanie samowystarczalności firm rolno-spożywczych i samych rolników w kwestiach związanych z surowcami białkowymi do produkcji pasz. Bartosik dodał, iż w planach rządu jest również większa dbałość o ochronę środowiska, na co również zostaną przeznaczone fundusze z KFO.

Wspierane mają być także inwestycje dotyczące tworzenia centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych - zarówno tych, które obejmują całe regiony, jak i tych o wymiarze lokalnym.

Co ciekawe, 20% z Krajowego Funduszu Odbudowy ma również trafić na wsparcie spółdzielni czy podmiotów gospodarczych z udziałem samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: PAP, sadyogrody.pl

Następny artykuł