MRiRW - zasiłek opiekuńczy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 15 Marca 2021

MRiRW: Od 15 marca znowu można ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w KRUS

- Od 15 do 28 marca 2021 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodzica lub opiekuna - przekazuje dziś Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przypomnijmy, zgodnie z ostatnim rozporządzeniem, zasiłek opiekuńczy dla rodziców i opiekunów ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przysługiwał do 14 marca bieżącego roku.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów jeszcze w minionym tygodniu pojawił się projekt rozporządzenia, przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który zakładał przedłużenie zasiłku opiekuńczego dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do 28 marca bieżącego roku.

Od 16.03 Białoruś zamyka się na polską wieprzowinę. Wszystkiemu winny ASFOd 16.03 Białoruś zamyka się na polską wieprzowinę. Wszystkiemu winny ASFCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Dla kogo zasiłek opiekuńczy z KRUS?

Tak samo, jak w przypadku wcześniejszych ustaleń, o zasiłek opiekuńczy mogą się ubiegać rodzice i opiekunowie ubezpieczeni w KRUS, w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa żłobka, przedszkola, szkoły bądź innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

Jak przypomina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, świadczenie przysługuje podczas konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  • dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat,
  • dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Ważne informacje ws. zasiłku opiekuńczego

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zamieściło dokładne wyjaśnienia, w których przypadkach, rodzice i opiekunowie mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy.

- Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać więc w przypadku, gdy placówki są nadal zamknięte ze względu na COVID-19 oraz w sytuacji, gdy placówka, która wznowiła naukę/opiekę stacjonarną zostanie zamknięta lub jej funkcjonowanie, mimo że jest otwarta, zostanie ograniczone ze względu na nieprzewidziane zamknięcie klasy, oddziału, a więc w przypadku gdy nie będzie możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi lub osobami dorosłymi niepełnosprawnymi - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Nie zmieniły się także zasady przysługiwania zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego) - dodaje KRUS.

MRiRW

Fot. Twitter/Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: MRiRW

Następny artykuł