KRUS - zasiłek opiekuńczy
BeatriceBB /Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 27 Lutego 2021

Zasiłek opiekuńczy z KRUS zostanie przedłużony do 14 marca? Jest projekt rozporządzenia

Zgodnie z projektem rozporządzenia, który znalazł się wczoraj w wykazie prac legislacyjnych, zasiłek opiekuńczy dla rodzica lub opiekuna ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ma zostać wydłużony.

Jak wynika z projektu rozporządzenia rodzic lub opiekun ubezpieczony w KRUS będzie mógł pobierać zasiłek opiekuńczy do 14 marca 2021 roku.

Projekt rozporządzenia w sprawie zasiłku opiekuńczego

Przypomnijmy, zgodnie z poprzednim rozporządzeniem, rodzice i opiekunowie bezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mogą pobierać zasiłek opiekuńczy do 28 lutego bieżącego roku.

- W wykazie poinformowano, że projekt przewiduje przyznanie prawa do pobierania przez ubezpieczonych zasiłku opiekuńczego jednakże nie dłużej niż do 14 marca 2021 r.- przekazała PAP.

Za opracowanie projektu odpowiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Mazowieckie: Śmierć 64-latka. Mężczyzna został zaatakowany przez bykaMazowieckie: Śmierć 64-latka. Mężczyzna został zaatakowany przez bykaCzytaj dalej

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zgodnie z poprzednim rozporządzeniem, dotyczącym świadczenia, zasiłek opiekuńczy przysługuje:

  • w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły, do której uczęszcza dziecko,
  • ubezpieczonym rolnikom i domownikom z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia 8 lat.

Z dodatkowego świadczenia mogą skorzystać rodzice lub opiekunowie, którzy sprawują opiekę nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

W przypadku, gdy drugi rodzic dziecka jest w stanie zapewnić opiekę dla dziecka (tj. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego) zasiłek opiekuńczy nie przysługuje.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Zapraszamy na naszą rozmowę z Michałem Kołodziejczakiem, liderem Agrounii.

Źródło: PAP, Farmer, KRUS

Następny artykuł