RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > KRUS: nadchodzi zmiana zasad wypłacania zasiłku dla części osób
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 20.05.2023 18:01

KRUS: nadchodzi zmiana zasad wypłacania zasiłku dla części osób

None
Iberion.pl

KRUS na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformowała o zmianie zasad przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego po osobach, które były uprawnione do emerytur lub rent wypłacanych przez krus w zbiegu z emeryturami lub rentami rolniczymi. Zmiana ma wejść w zycie od 1 czerwca 2023 roku. 

KRUS zapowiada zmiany w związku z częścią zasiłków

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) zapowiedziała w komunikacie na swojej stronie internetowej zmianę w związku z przyznawaniem i wypłatą części zasiłków. Chodzi tutaj dokładnie o zasiłek pogrzebowy, który zwykło się przyznawać po osobach, które za życia były uprawnione do odbierania emerytur lub rent z KRUS w zbiegu w emeryturą lub rentą z systemu powszechnego i członkach ich rodzin. Od 1 czerwca 2023 roku zasiłki te będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Od 1 czerwca 2023 roku dokumenty będą trafiać do ZUS

KRUS zaznacza, że od 1 czerwca 2023 roku rolnicy, którzy będą chcieli ubiegać się o zasiłek pogrzebowy po zmarłych, będą musieli składać odpowiedni wniosek do ZUS. Wniosek o nazwie Z-12 jest dostępny na stronie internetowej ZUS. 

Rola KRUS i ZUS

ZUS oraz KRUS to dwie odrębne instytucje ubezpieczeń społecznych w Polsce. Główną różnicą między nimi jest zakres ich działania.

ZUS obejmuje szeroką grupę pracowników w różnych sektorach gospodarki, takich jak pracownicy umysłowi, pracownicy fizyczni, przedsiębiorcy, studenci itp. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę czy umowy zlecenia są objęte ubezpieczeniem w ZUS. ZUS odpowiada za pobieranie składek, świadczenie emerytur, rent, zasiłków chorobowych, macierzyńskich i innych świadczeń socjalnych dla tych grup społecznych.

Natomiast KRUS jest dedykowany rolnikom i osobom prowadzącym gospodarstwa rolnicze oraz członkom ich rodzin. KRUS zapewnia ubezpieczenia społeczne dla tej grupy zawodowej i odpowiedzialny jest za świadczenie emerytur, rent, zasiłków i innych świadczeń socjalnych dla rolników. KRUS także prowadzi działania w zakresie profilaktyki wypadków przy pracy oraz promocji zdrowia wśród rolników.