Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > KRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 30.03.2021 02:00

KRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych

KRUS - waloryzacja
BeatriceBB /Pixabay

Jak każdego roku w związku z waloryzacją, wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych, które zostały przyznane do 28 lutego 2021 r.

Waloryzacja emerytur i rent

- Waloryzacja emerytur i rent rolniczych od 1 marca 2021 r. polegała na przemnożeniu kwoty emerytury podstawowej wynoszącej 1.013 zł 63 gr (emerytura podstawowa na dzień 28 lutego 2021 r. podwyższona wskaźnikiem waloryzacji tj. 972,40 zł x 104,24% = 1.013,63 zł) przez wskaźnik wymiaru ustalony indywidualnie dla każdego świadczenia, nie mniej niż o kwotę 50 zł - informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Co więcej, jeżeli kwota emerytury i renty rolniczej po waloryzacji była niższa niż 1.250,88 zł, jej wysokość i tak została podniesiona przez KRUS do 1.250,88 zł.

Jak można dowiedzieć się na stronie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, od 1 marca zwaloryzowane zostały 1.046.863 emerytury i renty. Waloryzacja przeprowadzana jest każdego roku, by emeryci i renciści nie tracili, gdy w kraju podwyższane są np. ceny gazu, czy prądu. Więcej na temat waloryzacji w KRUS można przeczytać >tutaj<.

"Trzynastka" i "czternastka" 

W tym roku wszystkim emerytom i rencistom wypłacona zostanie trzynasta i czternasta emerytura. "Trzynastka" wyniesie 1.250,88 zł brutto, a jej wysokość nie będzie uzależniona od wypłacanych świadczeń. Natomiast "czternastka", która zostanie wypłacona razem ze świadczeniem w listopadzie bieżącego roku, uzależniona jest od wysokości emerytury bądź renty. Więcej na temat "trzynastek" i "czternastek" pisaliśmy >tutaj<. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródła: KRUS, ZUS, Wikipedia