Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > KRUS: ważne informacje dla emerytów i rencistów ws. "czternastki"
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

KRUS: ważne informacje dla emerytów i rencistów ws. "czternastki"

emerytura
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Na portalu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego pojawiła się informacja o tym, że trwają przygotowania do wypłaty dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów - tzw. czternastej emerytury.

Wedle treści komunikatu KRUS, dodatkowe fundusze mają być przekazane emerytom i rencistom wraz z miesięcznymi świadczeniami w listopadowych terminach płatności.

KRUS: czternastka dla emerytów i rencistów

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała, że urzędnicy pracują nad wypłatami dodatkowych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Chodzi o tzw. czternastą emeryturę, kolokwialnie zwaną czternastką.

W 2021 roku wypłacona została już trzynasta emerytura wraz ze świadczeniami płatności marcowych.

Kiedy emeryci i renciści będą mogli spodziewać się dodatkowej puli pieniędzy na swoich kontach bankowych? Jak informuje KRUS, fundusze będą przyznane w listopadowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, wraz z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym.

W sytuacji, gdy dana osoba uzyskuje świadczenia w systemie kwartalnym, tzw. czternastka pojawi się na jej koncie w styczniowych terminach płatności w 2022 roku.

Dodatkowe informacje na temat czternastej emerytury

Warto pamiętać, że czternastą emeryturę otrzymuje się z urzędu - nie trzeba zatem wypełniać żadnych wniosków, ani odwiedzać urzędów, by uzyskać dodatkowe świadczenie od państwa.

Tzw. czternastka przysługuje osobom, które w dniu 31 października 2021 roku mają jednocześnie prawo do emerytury rolniczej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, okresowej emerytury rolniczej, a także rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Jak wysoka jest kwota czternastej emerytury? Beneficjenci mogą spodziewać się dodatkowej kwoty w wysokości 1 250,88 złotych (czyli kwoty najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca 2021 roku) w sytuacji, gdy ich comiesięczna emerytura lub renta wynosi nie więcej niż 2 900 złotych.

Istnieje również sytuacja, w której pula 1 250,88 złotych jest pomniejszona o kwotę różnicy między kwotą wysokości posiadanej emerytury lub renty a kwotą 2 900 złotych, lecz nie więcej niż o połowę najniższej możliwej emerytury. Scenariusz ten ma miejsce, gdy wysokość emerytury lub renty przekracza 2 900 złotych.

Tzw. czternastki nie otrzymają emeryci i renciści, których comiesięczne świadczenia są równe lub wyższe 4 150,88 złotych.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: krus.gov.pl