Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Mangalica chora na rzekomy pomór świń. Choroba w kolejnych wsiach
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 29.07.2023 18:08

Mangalica chora na rzekomy pomór świń. Choroba w kolejnych wsiach

mangalica
wikimedia commons, fot. NobbiP

27 lipca 2023 roku Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych wyznaczonych ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Choroba dotknęła kolejne dwie wsie, stwarzając zagrożenie dla hodowców świń i rolników.

ASF nadal sieje spustoszenie w Polsce

W dniach 21 i 24 lipca 2023 roku wykryto kolejne ogniska ASF w polskich gospodarstwach. Ognisko wtórne o numerze 2023/16 pojawiło się w gospodarstwie w miejscowości Cichostów-Kolonia, gmina Milanów, województwo lubelskie. W tym przypadku choroba dotknęła łącznie 222 świnie, w tym 15 macior, 132 tuczniki, 42 warchlaki i 33 prosięta. Gospodarstwo to znajdowało się na obszarze objętym ograniczeniami wynikającymi z rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/594.

Pierwsze ognisko w gospodarstwie agroturystycznym

Drugie ognisko ASF o numerze 2023/17 zostało zauważone w gospodarstwie agroturystycznym w zupełnie innej części Polski, niż opisany wcześniej przypadek: w miejscowości Białęgi, gmina Murowana Goślina, województwo wielkopolskie. W tym przypadku wykryto chorobę łącznie u 16 świń ras wietnamskiej i mangalicy. Rola gospodarstwa agroturystycznego jako źródła pierwotnego ogniska stanowi poważne zagrożenie dla hodowców świń w regionie.

Działania w celu likwidacji choroby

Inspekcja Weterynaryjna podjęła natychmiastowe działania w gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF. Wdrożono procedury związane z likwidacją choroby, które obejmują m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, a także prowadzenie dochodzenia epidemiologicznego.źródło: wetgiw.gov.pl