Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Afrykański Pomór Świń

Afrykański Pomór Świń

Afrykański pomór świn - wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Cechą charakterystyczną jest bardzo silna wybroczynowość i bardzo wysoka śmiertelność.

prosiak
04.07.2024 16:15 Zmiany w sektorze trzody chlewnej. Przybywa najmniejszych stad

Analizując dane z pierwszego półrocza 2024 roku, można zaobserwować interesujące zmiany w polskim sektorze trzody chlewnej. Mimo że ogólny bilans pogłowia świń w tym okresie jest ujemny (spadek o 193 tys. sztuk), widoczne są oznaki stabilizacji, a nawet lekkiej tendencji wzrostowej w porównaniu do końca 2022 roku.

afrykański pomór świń
22.06.2024 22:47 ASF przenosi się z paszą? Nowe badania dają odpowiedź

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych w 2024 roku nowych ogniskach afrykańskiego pomoru świń w Polsce. To już 10 ognisk w tym roku. Nowe badania przeprowadzone w Niemczech dają odpowiedzi, co do rozważanych sposobów rozpowszechniania się choroby wraz z żywnością dla zwierząt. 

dzika świnia
07.02.2024 19:29 Afrykański pomór świń. Prawie 100 mln zł na walkę z wirusem

W Polsce w dalszym ciągu trwa walka z wirusem przenoszonym przez dziki. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeznaczyło fundusze na program, który ma konkretne zadanie- wzmocnienie ochrony terytorium naszego kraju przed rozwojem ASF.

Prosięta
21.08.2023 19:06 W Polsce wykryto nowe ognisko ASF. Kolejne stado do likwidacji

To już 13 ognisko ASF w województwie lubelskim. Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiła się uaktualniona lista oraz informacje o kolejnym gospodarstwie dotkniętym tą groźną chorobą. Znowu padło na powiat parczewski. 

Świnie
06.08.2023 14:00 To już 19 ognisko ASF. W jaki sposób MRiRW będzie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby?

Zagrożenie rozprzestrzeniania się choroby afrykańskiego pomoru świń pozostaje nadal wysokie. Główny Lekarz Weterynarii poinformował w ostatnim czasie o wyznaczeniu 19 ogniska ASF u świń w Polsce, tymczasem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prezentuje sposoby przeciwdziałania rozprzestrzeniania się choroby. 

warchlaki
03.08.2023 11:41 Szczepionki przeciwko ASF dostępne w pierwszym państwie na świecie

Pierwszym krajem na świecie, który oficjalnie zatwierdził komercyjne wykorzystanie dwóch szczepionek przeciwko wirusowi afrykańskiego pomoru świń (ASF), stał się Wietnam. Oznacza to przełom w walce z tą chorobą, a także otwiera drogę do możliwej dystrybucji preparatów za granicą, co może pomóc innym krajom dotkniętym ASF.

polskie banknoty
31.07.2023 18:09 Pożyczki z ARiMR. Zmiana warunków dla części rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wprowadza zmiany w warunkach pożyczek dla producentów utrzymujących świnie na obszarach dotkniętych afrykańskim pomorem świń (ASF). Aktualizacja zasad oznacza rozszerzenie dostępu do nieoprocentowanych pożyczek także dla rolników, którzy prowadzili trzodę chlewną w 2020 roku. Wsparcie pozwoli na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych i pracę w trudnych warunkach związanych z występowaniem ASF.

mangalica
29.07.2023 18:08 Mangalica chora na rzekomy pomór świń. Choroba w kolejnych wsiach

27 lipca 2023 roku Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych wyznaczonych ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Choroba dotknęła kolejne dwie wsie, stwarzając zagrożenie dla hodowców świń i rolników.

dzik
18.06.2023 11:00 GIW: dwa nowe ogniska ASF w Polsce

Narasta problem afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce: Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził na mapie Polski nowe ogniska tej niebezpiecznej choroby. Trzecie ognisko ASF zostało wykryte w gospodarstwie rolno-hodowlanym niedaleko miejscowości Bezwola, położonej w powiecie radzyńskim, podczas gdy czwarte ognisko pojawiło się w gospodarstwie rolnym w pobliżu miejscowości Dąbrówka Polska, w powiecie gołdapskim.

dzik w lesie
12.06.2023 11:00 Niepokój na południu Europy. Trudna sytuacja z ASF

Włochy zmaga się z rosnącym zagrożeniem afrykańskim pomorem świń (ASF). Choroba, która dotąd ograniczała się do północnych regionów kraju, dotarła teraz także na południe kraju. We Włoszech do 2 czerwca 2023 r. odnotowano 841 zakażeń u dzików oraz siedem ognisk w gospodarstwach trzody chlewnej.

świnie
02.06.2023 21:11 Od 10.06 poważne zmiany w chowie świń. MRiRW informuje

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) ogłosiło istotne zmiany w regulacjach dotyczących chowu świń, które wejdą w życie od 10 czerwca. Nowe przepisy dotyczą rolników utrzymujących świnie wyłącznie dla własnej konsumpcji mięsa. Zmniejszone wymagania zwalniają ich z pewnych obowiązków, określonymi rozporządzeniem ministra wydanym 8 maja 2023 roku w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

puda
19.06.2022 02:02 Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii

4 i 5 sierpnia 2021 roku rolnicy pod kierownictwem Agrounii protestowali w Rękoraju - ich celem jest m.in. uzyskanie państwowej pomocy niezbędnej do zwalczenia ASF, a także zmiana przepisów dotyczących sprzedaży świń z obszarów zajętych wirusem afrykańskiego pomoru świń. Szef Agrounii Michał Kołodziejczak apelował o rozmowę do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Niestety, prośby rolników o spotkanie nie zostały wysłuchane. Agrounia po strajku w Rękoraju zapowiedziała rychłe blokady dróg w całym kraju. Tymczasem minister Grzegorz Puda w krytycznych słowach odniósł się do protestu w Rękoraju, mówiąc: - Proszę pozwolić, że nie będę komentował postulatów, bo wczoraj na tych protestach te postulaty były tak rozmyte i tak szeroko rozumiane, że ciężko się do tego odnieść.Minister Puda komentuje sprawę protestu rolników w RękorajuW tym samym czasie, kiedy rolnicy i zwolennicy Agrounii blokowali drogę krajową numer 12 w Rękoraju, minister Grzegorz Puda publikował na Twitterze fotografie z wizytacji gospodarstw ekologicznych na Lubelszczyźnie. Choć, jak twierdzi Michał Kołodziejczak, zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda, byli wielokrotnie informowani o protestach i proszeni o rozmowę, żaden z polityków nie zareagował na ponawiane apele. 6 sierpnia 2021 roku Grzegorz Puda był gościem Sygnałów dnia Programu 1 Polskiego Radia, gdzie usłyszał następujące stwierdzenie dziennikarza Programu 1 Polskiego Radia Henryka Szrubarza: - Rolnicy z Agrounii drugi dzień protestowali wczoraj pod Piotrkowem. Zapowiadają dalsze protesty. Szef Agrounii Michał Kołodziejczak mówił: "Sytuacja polskiego rolnictwa jest tragiczna".Minister odparł:- Każdy ma prawo w Polsce do protestów. Proszę zwrócić uwagę, że większość z postulatów, które zostały przez rolników przedstawione, zostały spełnione. My, jako podmiot, który jest odpowiedzialny za te działania, przygotowaliśmy pakiet rozwiązań, strategicznych rozwiązań nie tylko na dzisiaj, ale i na przyszłość, jeśli chodzi o walkę z ASF-em. W tym pakiecie, przypomnę, jest pięć filarów. Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że 50 milionów zostanie przeznaczonych na bioasekurację dla hodowców trzody chlewnej, natomiast 150 milionów złotych na dopłaty do produkcji zwierzęcej.

mapa asf
14.06.2022 02:02 Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej

Do 31 października 2021 roku wszyscy producenci trzody chlewnej chcący przemieszczać swoje zwierzęta poza strefy objęte ASF, są zobowiązani do spełnienia nowych warunków bioasekuracji. Co więcej, od 1 listopada 2021 roku rolnicy będą musieli posiadać tzw. Plan Bezpieczeństwa Biologicznego. Zasady bioasekuracji obowiązują gospodarstwa, które zatrudniają minimum jedną osobę z zewnątrz. Zmiany dla hodowców trzody chlewnej od 1 listopada 2021 rokuKrajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej przypomniał o nowych zasadach bioasekuracji, które mają być wprowadzone w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji wieprzowiny do 31 października 2021 roku. Nowe zasady bioasekuracji obowiązują tych rolników, którzy chcą transportować swoje zwierzęta poza strefy afrykańskiego pomoru świń. Warto jednak podkreślić, że tego typu gospodarstwa winny zatrudniać minimum jedną osobę z zewnątrz przy pracy ze zwierzętami. O jakich nowych zasadach bioasekuracji mowa? Najnowsze przepisy przewidują zbudowanie specjalnego ogrodzenia chroniącego pomieszczenia, w których znajdują się świnie. Takie samo ogrodzenie musi powstać również wokół budynków, w których przechowuje się ściółkę i paszę.

pzł dziki
19.03.2022 02:44 PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich

Podczas konferencji zorganizowanej przez Polski Związek Łowiecki przedstawiono dane dotyczące odstrzału sanitarnego dzików w ramach walki z ASF. Jak się okazuje, w sezonie łowieckim 2021/2022 od kwietnia do lipca zmniejszono populację dzików o 50 516 sztuk. Jak zaznaczyli członkowie Polskiego Związku Łowieckiego, jest to o 1 594 odstrzelonych dzików więcej w porównaniu do analogicznego okresu z poprzedniego sezonu łowieckiego. PZŁ: populacja dzików spadaOdstrzał sanitarny dzików, który trwa w Polsce od kilku lat, związany jest z problemem afrykańskiego pomoru świń. Dziki, jako zwierzęta przemieszczające się w różne części kraju, bardzo często doprowadzają do rozprzestrzeniania się choroby. O zwiększony odstrzał dzików i drastyczną redukcję populacji tych zwierząt apelują rolnicy - nie tylko hodowcy trzody chlewnej, ale też właściciele pól, którzy notują znaczne straty w wyniku wizyt świniowatych w swoich gospodarstwach. W piątek 3 września 2021 roku odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Polski Związek Łowiecki, podczas której przedstawiono dane dotyczące sanitarnego odstrzału dzików. Myśliwi podkreślili, że ich wkład w odstrzał sanitarny dzików staje się coraz bardziej znaczący. Zaznaczono, iż w sezonie łowieckim 2021/2022 od kwietnia do lipca zmniejszono populację zwierząt tego gatunku o 50 516 sztuk. W poprzednim sezonie od kwietnia do lipca odstrzelono 48 922 sztuki. Podczas konferencji członkowie Polskiego Związku Łowieckiego powiedzieli, że dzięki ich działaniom liczba spraw o rekompensaty za szkody łowieckie w porównaniu do poprzedniego sezonu spadła o 35%.

asf świnie
19.03.2022 02:42 USA: powstała szczepionka przeciw ASF. Preparat jest w fazie testowej

Dla sektora rolnego, a dokładniej branży związanej z produkcją wieprzowiny, pojawił się promyk nadziei na skuteczne pokonanie wirusa ASF. NA początku bieżącego roku świat obiegły informacje o opracowanej szczepionce przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Obecnie preparat jest w fazie testowej, co w praktyce oznacza, że - jeśli spełni wymagania naukowców - będzie mógł za jakiś czas wejść na rynek i położyć kres jednemu z największych zagrożeń, jakie nękają współczesną hodowlę świń. USA: szczepionka przeciwko ASF w fazie testowejŻadna szczepionka - czy to dla ludzi, czy dla zwierząt hodowlanych - nie może być dopuszczona na rynek przed odpowiednimi badaniami i testami. O tym, że opracowana przez amerykańskich naukowców szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń jest w fazie testowej, poinformował anglojęzyczny portal euromeatnews.com. Jak wynika z wiadomości przekazanych przez euromeatnews.com, wyniki badań szczepionki w Centrum Plum Island w Stanach Zjednoczonych są - przynajmniej na obecną chwilę - bardzo obiecujące.

świnie
19.03.2022 02:42 W Polsce wybija się świnie, w Danii - dziki. Porażający bilans skutków ASF

Afrykański pomór świń wyprowadził z równowagi cały rynek trzody chlewnej w Polsce. Szacuje się, że od początku 2021 roku w związku z ogniskami ASF wybito w naszym kraju około 35 tysięcy świń. Polscy rolnicy apelują do rządu o zdecydowane działania i redukcję populacji dzików. W tym samym czasie hodowcy trzody chlewnej wskazują, że w Danii w ciągu trzech lat całkowicie wybito populację dzików liczącą 157 sztuk. ASF, dziki i różne punkty widzeniaPośród burzliwych dyskusji na temat stanu rolnictwa, sektora trzody chlewnej, metod walki z afrykańskim pomorem świń pewne jest jedno - ostatnie lata w rolnictwie zdecydowanie nie należą do łatwych. Od początku 2021 roku w Polsce potwierdzono 48 ognisk ASF, w wyniku czego wybito około 35 tysięcy sztuk świń. Rolnikom wypłacono blisko 1,5 miliona złotych odszkodowań. Pomimo obietnicy MRiRW dotyczącej przekazania dodatkowych funduszy na bioasekurację gospodarstw, sytuacja hodowców trzody chlewnej nie ulega poprawie. Rolnicy coraz częściej domagają się od polityków podjęcia bardzo zdecydowanych działań - jednym z nich miałaby być drastyczna redukcja populacji dzików w Polsce. Wiele osób uznaje dziki za główne wektory przenoszące afrykański pomór świń na kolejne regiony w kraju. Inni wskazują, że głównym winowajcą transmisji ASF jest człowiek i jego nieodpowiedzialne zachowanie.

świnie
19.03.2022 02:42 Materiał biologiczny świń zagrożony. Branża apeluje do ministra rolnictwa

Afrykański pomór świń nie tylko utrudnia (a nawet uniemożliwia) handel trzodą chlewną, ale wpływa też na inne ogniwa branży hodowlanej. Jak się okazuje, niewykluczone, że już wkrótce może zabraknąć w Polsce materiału biologicznego, jakim jest nasienie knurów. Stacje pozyskiwania nasienia nie mogą bowiem swobodnie funkcjonować w obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF. O zmianę aktualnie obowiązujących przepisów branża hodowlana zwróciła się do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Problem z materiałem biologicznym świń w PolsceSytuacja związana z ekspansją afrykańskiego pomoru świń w Polsce z pewnością nie ulega poprawie, a skutki choroby mają potężny wpływ na kondycję całego sektora wieprzowego w kraju. Jak się okazuje, ASF jest źródłem problemów nie tylko w sytuacji, gdy hodowcy chcą sprzedać świnie do rzeźni, ale również wtedy, kiedy chcą je pokryć. Istnieje uzasadniona obawa, że już wkrótce polscy rolnicy mogą napotkać niemały problem - niedobór, a nawet brak materiału biologicznego pochodzącego od knurów. Aktualne przepisy uniemożliwiają swobodne funkcjonowanie stacjom pozyskiwania nasienia samców świń na terenach, które są objęte restrykcjami związanymi z wykryciem ASF.

hotel
19.03.2022 02:42 Chiny: powstają piętrowe hotele dla świń. Nowy pomysł na lepszą bioasekurację

Wielopiętrowe budynki mające dość niecodzienną nazwę hoteli dla świń są niczym innym jak inną odsłoną przemysłowych ferm trzody chlewnej. Liczące sobie nawet trzynaście kondygnacji budowle tworzone są w Chinach - ich konstrukcja ma pozwolić na zmniejszenie negatywnego wpływu hodowli na środowisko i zapobiegać ekspansji chorób zakaźnych. To, że tzw. hotele dla świń powstają w Chinach, nie powinno nikogo dziwić - Państwo Środka jest bowiem największym producentem mięsa wieprzowego na całym świecie. Hotele dla świń w ChinachJak przekazuje brytyjski portal Independent, chińskie władze zdecydowały się na tworzenie budynków hodowlanych nowego typu ze względu na potrzebę lepszej bioasekuracji przeciwko ASF i innym chorobom zakaźnym. Konstrukcje mają mieć nawet trzynaście pięter. Jeden z tzw. hoteli dla świń powstał na południu Chin - mieszka w nim ponad dziesięć tysięcy zwierząt. Warto dodać, że w opisywanym budynku jest również monitoring, a świniom podaje się specjalnie wyselekcjonowanie pożywienie. Dodatkowo zwierzęta są pod stałym nadzorem weterynarza, a dostęp innych osób do nich jest ograniczony. Kontakt ze świniami ma niewiele osób - wszystko po to, by ograniczyć ryzyko przenoszenia chorób do chlewni.

imago/blickwinkel/EAST NEWS
19.03.2022 02:41 Co z odstrzałem dzików? Jest odpowiedź na interwencję Izby Rolniczej

Prezes Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Bronisław Węglewski jeszcze na początku lipca bieżącego roku zwrócił się do Wojewody Łódzkiego, Tobiasza Bocheńskiego w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie województwa łódzkiego. W piśmie zaapelowano o "zarządzeniu całkowitego odstrzału dzików". Co wynika z odpowiedzi wojewody?Jak informowaliśmy >tutaj<, Prezes Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Bronisław Węglewski wnioskował o "zarządzeniu całkowitego odstrzału dzików" w województwie łódzkim, ze szczególnym uwzględnieniem stref zagrożonych, dzięki czemu możliwe byłoby powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

Peggychoucair/ pixabay
19.03.2022 02:41 GIW: Kolejne ogniska ASF w Polsce

Do 30 wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) - wynika z najnowszego komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii. Nowe ogniska zostały potwierdzone na terenie województwa mazowieckiego, małopolskiego i podkarpackiego. Kolejne ogniska zostały stwierdzone na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 20-21 lipca bieżącego roku.

unsplash.com / fot. Kenneth Schipper Vera
19.03.2022 02:41 Kolejne ognisko ASF. Wybito blisko 1000 świń

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) zostało potwierdzone w Polsce. Nowe ognisko stwierdzono w gospodarstwie w powiecie mławskim. W gospodarstwie utrzymywano blisko 1000 sztuk świń. 26 ognisko ASF w 2021 roku zostało stwierdzone w Uniszkach Gumowskich w gminie Wieczfnia Kościelna w powiecie mławskim w województwie mazowieckim.

Kenneth Schipper Vera/Pixabay
19.03.2022 02:41 ASF nie odpuszcza. Potwierdzono kolejne ognisko

Do 25 wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w 2021 roku - wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii. Nowe ognisko ASF potwierdzono w województwie dolnośląskim. Główny Lekarz Weterynarii powiadomił o wystąpieniu 25 ogniska ASF, które zostało stwierdzone w gminie Osiecznica, powiat bolesławiecki, województwo dolnośląskie.

AGROunia/Facebook
19.03.2022 02:41 "Nie mogę powiedzieć szczegółów, bo ich nie znam". Macierewicz na spotkaniu z rolnikami

- Nie mogę powiedzieć szczegółów, bo ich nie znam - mówił podczas dzisiejszego spotkania z rolnikami Antoni Macierewicz. Dzisiaj w Czarnocinie odbyło się spotkanie Antoniego Macierewicza z rolnikami. Na spotkaniu, które odbywa się na dzień przed zaplanowanym protestem AGROunii, dyskutowano na temat afrykańskiego pomoru świń (ASF). - Akurat przed protestem AGROunii w związku z fatalną sytuacją na rynku trzody chlewnej. ONI SOBIE Z NAS JAJA ROBIĄ - komentuje dzisiejsze spotkanie AGROunia w mediach społecznościowych.

milesz/Pixabay
19.03.2022 02:41 "Wnioskuję o zarządzeniu całkowitego odstrzału dzików". Izba rolnicza interweniuje ws. ASF

Prezes Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Bronisław Węglewski zwrócił się do Wojewody Łódzkiego, Tobiasza Bocheńskiego w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) w województwa łódzkim. W piśmie wnioskowano o "zarządzeniu całkowitego odstrzału dzików". - W wyniku wykrycia ognisk ASF w województwie łódzkim należało zutylizować 6608 sztuk trzody chlewnej znajdującej się w promieniu 1 km od ogniska. Jest to ogromna strata dla rolników jak również dla gospodarki a szczególnie dla budżetu - wskazano w piśmie do wojewody.

unsplash.com / fot. Kameron Kincade
19.03.2022 02:41 Jakie działania planuje wdrożyć ministerstwo, aby zahamować rozwój ASF?

Jeszcze na początku lipca bieżącego roku poseł Paulina Matysiak zwróciła się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Matysiak między innymi próbowała dowiedzieć się, jakie działania podejmie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF. W odpowiedzi Szymon Giżyński, Sekretarz Stanu w MRiRW, szeroko opisał, jakie działania już zostały podjęte. - Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski jest realizowane przez ograny Inspekcji Weterynaryjnej (IW). Działania w zakresie zwalczania ASF prowadzone są w oparciu o obowiązujące prawodawstwo krajowe i Unii Europejskiej - odpowiedział na pytanie Szymon Giżyński, Sekretarz Stanu w MRiRW. Szymon Giżyński przytoczył także obowiązujące ustawy i rozporządzenia, przypomniał o realizowaniu od 2019 roku "programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie". Program ten realizowany jest także i w bieżącym roku. Jak wskazał Giżyński, program obejmuje między innymi następujące działania: przeprowadzanie badań świń i dzików, kontrole gospodarstw w zakresie bioasekuracji, prowadzenie przez Inspekcję Weterynaryjną kampanii informacyjnej,utrzymywanie zakazu dokarmiania dzików. Oprócz powyższych starań, jak przekazał Giżyński, prowadzone są działania, które mają na celu redukcję populacji dzików, "usuwanie potencjalnych źródeł wirusa ASF", prowadzenie monitoringu dzików, a także likwidację ognisk ASF u świń. - Ponadto, na bieżąco są prowadzone działania nakierowane na zwalczanie nowo pojawiających się ognisk ASF u świń, a także ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby w gospodarstwach kontaktowych, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń - dodał Giżyński.

unsplash.com / fot. Adrian Infernus
19.03.2022 02:40 ASF: trzy nowe ogniska. W gospodarstwach prawie 2 tysiące świń

Do 15 wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dwa ogniska zostały stwierdzone w województwie lubuskim oraz jedno w województwie wielkopolskim.

unsplash.com / fot. Kameron Kincade
19.03.2022 02:40 Rolnicy dla rolników. AGROunia spotka się z hodowcami

- Codziennie znika 250 gospodarstw hodujących świnie. To dramaty całych rodzin Politycy i urzędnicy biernie się temu przyglądają. AGROunia działa - pojawiło się w mediach społecznościowych AGROunii z informacją, że już w najbliższą sobotę odbędzie się spotkanie z rolnikami, na którym przekazana zostanie praktyczna wiedza na temat afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jak zapowiada AGROunia podczas spotkania poznać będzie można porady i przestrogi do hodowców trzody z województwa lubelskiego, którzy od lat zmagają się z afrykańskim pomorem świń.

Rictor Norton & David Allen/ Wikipedia/ (CC BY 2.0)
19.03.2022 02:40 Kolejne ognisko ASF. W gospodarstwie utrzymywano jedną świnię

W Polsce stwierdzono 12 ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jak powiadomił Główny Lekarz Weterynarii, w gospodarstwie utrzymywana była jedna świnia. Zgodnie z dzisiejszym komunikatem wydanym przez Głównego Lekarza Weterynarii liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) wzrosła w Polsce do 12. Ostatnie z ognisk stwierdzone zostało w województwie podkarpackim.

  • 1
  • 2