RolnikInfo.pl
ferma

Facebook / fot. Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej; unsplash.com / fot. Wolfgang Mennel

Mieszkańcy wsi nie chcą fermy drobiu. Fetor ma odstraszać pielgrzymów

5 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Mieszkańcy polskich wsi nie są na ogół zachwyceni planami budowy nowych ferm przemysłowych w bezpośrednim sąsiedztwie ich domostw. Od 2019 roku protesty przeciwko fermie drobiu prowadzone są przez społeczność miejscowości Leśna Podlaska.

Jak wskazują mieszkańcy, fetor przeszkadzałby nie tylko w codziennym życiu, ale odstraszałby ludzi pielgrzymujących do pobliskiego sanktuarium.

Ferma drobiu kontra lokalna społeczność

Portale o tematyce rolniczej raz po raz informują o kolejnych akcjach protestacyjnych organizowanych przez lokalne wiejskie społeczności - punktem zapalnym są bardzo często plany budowy ogromnych ferm przemysłowych w bezpośrednim sąsiedztwie prywatnych domostw.

Argumentem, jaki jest podnoszony przez przeciwników rolnictwa przemysłowego jest skażenie środowiska, nieustający hałas, a także intensywny brzydki zapach dobywający się z budynków, w których żyją zwierzęta.

Jakby tego było mało, inwestorzy często planują budowę swojego biznesu w miejscach, w których lokalni mieszkańcy zarabiają również na turystyce - obecność ogromnych ferm wyklucza możliwość odpoczynku i stawia krzyżyk na działalności gospodarstw agroturystycznych.

premier

Premier wskazał datę ustalenia zapisów ws. wyższych dopłat do paliwa

CZYTAJ DALEJ


W Leśnej Podlaskiej mieszkańcy toczą batalię o zaniechanie budowy fermy drobiu od 2019 roku - jak podaje portal podlasie24.pl, protesty trwają już dłuższy czas, lecz zostały przerwane przez chaos wywołany pandemią COVID-19.

Obecnie mieszkańcy ponownie organizują ruch przeciwko inwestycji i cały czas mają nadzieję, że nie będą musieli mieszkać w pobliżu fermy.

Problem sanktuarium

Specyficznym miejscem dla Leśnej Podlaskiej jest znane w regionie Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej. Choć na facebookowej stronie sanktuarium brak informacji na temat oficjalnego stanowiska ojców paulinów względem planowanej inwestycji, to dziennikarze portalu podlasie24.pl podają, że po jednym z niedzielnych nabożeństw do apeli o wysyłanie uwag w ramach konsultacji społecznych przyłączył się przeor ojciec Justyn Duszczyk.

W kontekście sanktuarium i fermy drobiu na 300 tysięcy zwierząt problemem miałby być bowiem nie tylko zapach.

Niepokój lokalnej społeczności budzi również prawdopodobieństwo, że wskutek intensywnego eksploatowania wody przez fermę, w okolicy obniży się poziom wód gruntowych.

W efekcie może to doprowadzić do osuszenia i destrukcji dębowych bali, które stanowią fundamenty świątyni.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: podlasie24.pl, Facebook / Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej

Podobne artykuły

gienek i andrzej

Wieś

Gienek i Andrzej wrócili. Mają nowe plany, przekazali ważne ogłoszenie

Czytaj więcej >
droga

Wieś

Bez uprzedzenia zaorał drogę do domu sąsiadki. Ucierpią inni rolnicy?

Czytaj więcej >
zboże

Wieś

Recydywista miał okraść rolnika. Skrył się w zbożu

Czytaj więcej >
piwnica

Wieś

Rolnik naprawiał rurę w piwnicy. Doszło do tragedii

Czytaj więcej >
Andrzej

Wieś

Tylko u nas: Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" wyznał ile kobiet oczarował [WIDEO]

Czytaj więcej >
śmigłowiec LPR Gienek i Andrzej

Wieś

Śmigłowiec LPR u Gienka i Andrzeja. Nagłe zasłabnięcie sąsiada

Czytaj więcej >