Miliardy euro dla rolników do zgarnięcia. Kto może się ubiegać o pieniądze?
Nachodzący nowy rok kalendarzowy to okazja do tego, by pozyskać finansowanie. Znamy szczegóły programu pożyczkowego, jaki przygotowała Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Do zagospodarowania jest aż 3 mld euro - jakie trzeba spełnić warunki, by otrzymać pieniądze?
Miliardy z Europejskiego Banku Inwestycyjnego trafią do polskich rolników
Serwis agrofakt.pl informuje o szczegółach przedstawionych przez Grupę Europejskiego Banku Inwestycyjnego dot. planów programu udzielania pożyczek na cele rolnicze , leśnicze i związane z rybołówstwem. Konkurencja jest duża, bo o środki mogą ubiegać się wnioskodawcy z całej Europy.
Jest się o co bić, bo do EBI przeznaczy na ten cel blisko 13 mld zł . Środki przeznaczone na pożyczki, których wypłacanie rozpocznie się w 2025 r. i potrwa 3 lata, są tym samym największe całej dotychczasowej historii programu.
Pierwsze w kolejce po pieniądze będą dwie grupy rolników
Ubiegać się o tanie pożyczki będą mogły w pierwszej kolejności małe i średnie przedsiębiorstwa rolne, ale też spółki. Finansowanie adresowane jest przede wszystkim do młodych rolników i osób, które niezależnie od wieku dopiero zaczęły prowadzić gospodarstwa rolne.
Drugą grupą, która może liczyć na pieniądze z EBI, są kobiety . W ten sposób bank zamierza nie tylko zachęcać do upraw i hodowli młodych ludzi, ale tez zasypywać luki płacowe pomiędzy płciami. To także grupy, które mogą mieć problemy z uzyskaniem finansowania z innych źródeł, np. tradycyjnych banków, w czym EBI chce pomóc.
Tanie pożyczki to nie wszystko - możliwe także dopłaty i ubezpieczenia
Wiele będzie także zależeć od celu zaciągnięcia pożyczki. Faworyzowane będą te przedsięwzięcia, których skutkiem będzie uprawa i hodowla korzystna dla środowiska naturalnego. Agrofakt jako przykłady podaje technologie utrzymywania zdrowia gleby, efektywnego zarządzania wodą i odporności na zmiany klimatyczne . Osobne programy przygotowano na zakup ziemi.
Pożyczki z EBI można uzupełnić dotacjami do stóp procentowych oraz dotacjami kapitałowymi wypłacanymi już z budżetu państwa. Oprócz finansowania bank pracuje nad program korzystnych ubezpieczeń będących odpowiedzią na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi: powodzie i susze.