Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Premier w liście na dożynkach jasnogórskich: "Obszary wiejskie to nasza duma"
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Premier w liście na dożynkach jasnogórskich: "Obszary wiejskie to nasza duma"

mateusz morawiecki
Piotr Molecki/East News

Dożynki jasnogórskie trwają w tym roku od piątku 3 września do niedzieli 5 września. Nieobecny na nich był premier Mateusz Morawiecki, jednakże podczas otwarcia 30. Krajowej Wystawy Rolniczej szef MRiRW Grzegorz Puda odczytał jego list adresowany do producentów żywności.

Premier Mateusz Morawiecki, powołując się na słowa papieża Jana Pawła II wskazał na istotną rolę rolników w społeczeństwie. W treści listu szef rządu zaznaczył:

- Obszary wiejskie to nasza duma.

List premiera podczas dożynek jasnogórskich

Organizowane w ostatnim czasie dożynki w różnych miejscach w Polsce nie zawsze spotykają się z aprobatą samych rolników, którzy wskazują, że politycy klasy rządzącej nie zajmują się istotnymi problemami rolnictwa.

Od piątku 3 września 2021 roku trwają Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie, podczas których przewidziano szereg wystaw i konferencji poświęconych rolnictwu.

Ze względu na nieobecność premiera, 30. Krajową Wystawę Rolniczą otworzył szef MRiRW Grzegorz Puda, odczytując uroczysty list Mateusza Morawieckiego do rolników. Napisał w nim m.in.:

- Obszary wiejskie to nasza duma. To nasze bogactwo, ale i ważny filar gospodarki. Wiemy, że rolnictwo ma ogromny potencjał, który możemy i powinniśmy wykorzystać. W zaproponowanym przez nas planie gospodarczej odbudowy, Polskim Ładzie, sprawy rolnictwa zostały potraktowane priorytetowo.

Nie tylko rolnicy, ale też papież Polak

Premier w swoim liście odwołał się do papieża Jana Pawła II, który niejednokrotnie podkreślał ważną rolę społeczną, jaką pełnią rolnicy poprzez swoją codzienną pracę.

Mateusz Morawiecki o stosunku papieża do producentów żywności napisał w liście:

- Widział nie tylko tych, którzy karmią, ale także tych, którzy stanowią element stałości i trwania. W sieci można jednak bez trudu znaleźć komentarze rolników, którzy wobec postawy polityków i ostatnich dożynek w Bobolicach, Częstochowie i innych miastach, wyrażają sceptycyzm i nieufność. Producenci żywności niejednokrotnie wskazują na obłudę rządu, który - nie chcąc rozmawiać z protestującymi rolnikami - spotyka się na uroczystych śniadaniach dożynkowych i otrzymuje nagrody za waleczność na rzecz wsi.

>

Rolnicy z pewnością oczekują również na efekty spotkania związków i organizacji rolniczych w premierem i ministrem rolnictwa, które miało miejsce w ubiegłym tygodniu.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: farmer.pl, Twitter

Tagi: Dożynki PiS