Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Jakie kary grożą rolnikowi, który nie posiada OC ciągnika lub przyczepy? Wyjaśniamy
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Jakie kary grożą rolnikowi, który nie posiada OC ciągnika lub przyczepy? Wyjaśniamy

traktor przyczepa oc
unsplash.com / fot. Gozha Net

Nie sposób wyobrazić sobie posiadania maszyny i przyczepy rolniczej bez wykupionego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zwanego potocznie ubezpieczeniem OC. Mimo to, ze względu na nieuwagę czy przeoczenie, posiadaczom pojazdów mechanicznych zdarza się z nich korzystać bez obowiązkowej ochrony.

W sytuacji, gdy rolnik nie dysponuje obowiązkowym ubezpieczeniem swojego ciągnika lub przyczepy do trzech dni, naraża się na karę finansową w wysokości 186 złotych. Po upływie tego czasu sankcje finansowe stają się o wiele dotkliwsze.

Ubezpieczenie OC - jakie kary grożą rolnikom za jego brak?

Współczesne gospodarstwa rolne dysponują nie tylko szeregiem budynków gospodarczych, ale też specjalistycznymi maszynami, bez których niemożliwa jest codzienna praca rolnicza.

Wraz z posiadaniem pojazdów mechanicznych i przyczep, rolnicy zobowiązani są do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. OC zabezpiecza właściciela m.in. w momencie, gdy musi on naprawić wyrządzoną przez siebie szkodę.

W 2021 roku, według obowiązujących przepisów prawnych, kary za brak ubezpieczenia OC są uzależnione od długości okresu, przez jaki pojazd był użytkowany bez obowiązkowej ochrony.

Kara za nieposiadanie OC do trzech dni wynosi 186 złotych, od czterech do czternastu dni - 465 złotych, natomiast czas powyżej czternastu dni bez polisy równa się z karą w wysokości 930 złotych.

Istotna rola OC dla posiadacza pojazdu i przyczepy

Pomimo istotnej roli, jaką ma OC dla każdego zmotoryzowanego, dość często zdarzają się sytuacje, w których - z różnych względów - właściciele pojazdów nie posiadają przez pewien czas tego typu ubezpieczenia.

Polisa OC zawierana jest zazwyczaj na dwanaście miesięcy i w momencie, gdy pojazd lub przyczepa nie zmieniają właściciela, ubezpieczenie jest z reguły przedłużane na kolejny rok.

Niedopatrzenia zdarzają się w sytuacji, gdy koniec okresu ubezpieczenia przypada na czas sprzedaży pojazdu lub przyczepy rolniczej. Nowy właściciel, zapominając o dopilnowaniu kwestii ubezpieczeniowych, wystawia się na ryzyko kary finansowej.

O tym, jak wysokie są opłaty karne za brak posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, decyduje ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Warto pamiętać, że brak posiadania ubezpieczenia OC z pewnością nie umknie Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu - system jest bowiem szczelny i przejrzysty, a wszelkie uchybienia właścicieli pojazdów są wykrywane z dużą łatwością.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: wrp.pl