RolnikInfo.pl > Wiadomości > Nadchodzą potężne nawałnice. Wydano ostrzeżenia 2. i 3. stopnia
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 17.06.2022 02:02

Nadchodzą potężne nawałnice. Wydano ostrzeżenia 2. i 3. stopnia

pogoda
unsplash.com / fot. Eugene Triguba

Mieszkańcy sporej części Polski będą musieli przygotować się na prawdziwy pogodowy armagedon - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia dla centralnej, wschodniej i południowej części Polski.

Ze względu na spodziewane nawałnice, grad i burze, w Polsce nie będzie brakować obszarów zagrożonych podtopieniami.

IMGW wydał alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia

Po chwili wytchnienia od ekstremalnych zjawisk pogodowych, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma dobrych wieści dla wielu mieszkańców Polski: od południa w niedzielę (1.08) do porannych godzin w poniedziałek (2.08) przez kraj przetoczą się nawałnice i burze z gradem.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na wspomniany czas dla części regionów wydał ostrzeżenia pogodowe pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami.

Obowiązują one w południowej części województwa dolnośląskiego, wschodnich regionach warmińsko-mazurskiego, w województwie opolskim i łódzkim w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego.

Alert pogodowy drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami ogłoszono na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, śląskiego, części małopolskiego (w okolicach Krakowa i Bielska-Białej), na Mazowszu, a także w północnej części Lubelszczyzny i na Podlasiu.

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pogodowego związany z ekstremalnymi burzami z gradem obowiązuje natomiast we wschodniej części województwa małopolskiego, w województwie świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim.

>

Ostrzeżenie przed rosnącym stanem wód w rzekach

Efektem intensywnych opadów i burz, których możemy się spodziewać w nocy z niedzieli na poniedziałek (1-2.08) będą bez wątpienia alarmowo wysokie stany wód w wielu rzekach i zlewniach w Polsce.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody w województwie mazowieckim, podlaskim, lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim, dolnośląskim, opolskim i podkarpackim.

Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczące wezbrania wód z przekroczeniem stanów alarmowych obowiązują na samym południu Polski, a dokładniej w Małopolsce i na Śląsku.

Warto pamiętać, by przed zapowiedziami intensywnych opadów i burz zabezpieczyć przedmioty na zewnątrz domostw, które mogą zostać porwane przez wiatr, a w czasie nawałnicy nie wychodzić na dwór.

>

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: imgw.pl

Tagi: Pogoda IMiGW