Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Imigw

Imigw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy

kwiatek wiosną  leżący termometr
12.01.2024 22:07 Najnowsza prognoza pogody może zaskoczyć. Synoptycy nie mają wątpliwości

Choć dopiero początek roku i styczeń w połowie za pasem to już dziś możemy przedstawić pierwsze prognozy długoterminowe według sugestii Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jaka będzie nadchodząca wiosna, co przyniosą nam nadchodzące miesiące? Sprawdziliśmy to.

mapa pogody
08.09.2023 20:18 Wyż Patrycja nieźle namiesza w pogodzie. Zacznie się już w weekend

Według najnowszych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zanosi się na bardzo przyjemny weekend, który wcale nie będzie przypominać wrześniowej aury. Wyż Patrycja sprawi, że w sobotę i niedzielę w Polsce zrobi się naprawdę gorąco. W trzech województwach istnieje nawet ryzyko upałów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że z tego względu mogą zostać rozesłane do mieszkańców kraju alerty pogodowe.

IMGW - ostrzezenia
20.06.2022 02:02 IMGW wydał ostrzeżenia. "Uwaga, dziś w nocy przymrozki"

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami, które obowiązywać będą w południowych powiatach woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego oraz dla większej części północnej i zachodniej Polski. Jak przewidują synoptycy, miejscami prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -1°C, a przy gruncie do -3°C. fot. IMGWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.06.2022 02:02 Burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenia dla sześciu województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Alerty obowiązują w sześciu województwach we wschodniej części kraju. Ostrzeżenia wydane przez IMGW obowiązują dziś, 10 lipca od godziny 14:00 do godziny 21-22.

IMGW - pogoda
18.06.2022 02:02 IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty obowiązują w 6 województwach

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województw: wielkopolskiego,lubuskiego,zachodniopomorskiego,pomorskiego,kujawsko-pomorskiego,łódzkiego.

pogoda
17.06.2022 02:02 Nadchodzą potężne nawałnice. Wydano ostrzeżenia 2. i 3. stopnia

Mieszkańcy sporej części Polski będą musieli przygotować się na prawdziwy pogodowy armagedon - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia dla centralnej, wschodniej i południowej części Polski. Ze względu na spodziewane nawałnice, grad i burze, w Polsce nie będzie brakować obszarów zagrożonych podtopieniami. IMGW wydał alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopniaPo chwili wytchnienia od ekstremalnych zjawisk pogodowych, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma dobrych wieści dla wielu mieszkańców Polski: od południa w niedzielę (1.08) do porannych godzin w poniedziałek (2.08) przez kraj przetoczą się nawałnice i burze z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na wspomniany czas dla części regionów wydał ostrzeżenia pogodowe pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Obowiązują one w południowej części województwa dolnośląskiego, wschodnich regionach warmińsko-mazurskiego, w województwie opolskim i łódzkim w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Alert pogodowy drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami ogłoszono na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, śląskiego, części małopolskiego (w okolicach Krakowa i Bielska-Białej), na Mazowszu, a także w północnej części Lubelszczyzny i na Podlasiu. Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pogodowego związany z ekstremalnymi burzami z gradem obowiązuje natomiast we wschodniej części województwa małopolskiego, w województwie świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim. >

imgw pogoda
19.03.2022 02:44 Nadchodzi zmiana aury. Prognoza pogody na kolejne dni

Po urokliwych pierwszych dniach kalendarzowej jesieni synoptycy IMGW zapowiedzieli falę ochłodzenia, która nadejdzie do naszego kraju z zachodniej części Europy. Obecny pogodny wyż z suchym powietrzem ma być wyparty przez chłodny front, który szybko zajmie większą część Polski. Opisywanych zmian pogodowych można spodziewać się już w poniedziałek 11 października 2021 roku. IMGW: od poniedziałku nadchodzi zmiana pogodyOstatnie tygodnie były doskonałym przykładem pięknego początku polskiej złotej jesieni. Aura zachęcała do spędzania czasu na świeżym powietrzu i umożliwiła rolnikom dokończenie niezbędnych prac w gospodarstwie. Jak przekazują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od poniedziałku (11.10) pogoda ma ulec zmianie - wyż z suchym powietrzem, odpowiedzialny za dotychczasowy stan aury, zostanie zastąpiony przez chłodny front z Zachodu. Wraz z chłodnym frontem atmosferycznym nad Polską pojawią się chmury, deszcz, a nawet burze.

imgw
19.03.2022 02:44 IMGW: prognoza na kolejne dni. Pojawią się pierwsze przymrozki

Pierwsze dni kalendarzowej jesieni pozytywnie zaskoczyły wielu mieszkańców Polski - nie brakuje słońca, deszcze występują sporadycznie, a temperatura utrzymuje się na dość stałym poziomie. Jak informują specjaliści Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, kolejne dni bieżącego tygodnia będą przynosiły stopniowe pogorszenie aury i niższe temperatury. Wedle aktualnych prognoz pogody pierwsze przymrozki przy gruncie mogą pojawić się w niektórych częściach Polski już w najbliższy piątek. IMGW: nadchodzą pierwsze przymrozkiPo ponadprzeciętnie deszczowym i chłodnym sierpniu, przełom września i października zaskoczył mieszańców Polski piękną, złotą jesienią. Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, początek tygodnia w całym kraju obfitować będzie w słońce - słabe opady deszczu mogą pojawić się jedynie w zachodniej części Polski. We wtorek (5.10) temperatura wyniesie w ciągu dnia od 16°C do 25°C, jednakże warto pamiętać, że nad ranem termometry mogą wskazać jedynie 5°C. W środę (6.10) na niebie pojawi się więcej zachmurzenia i deszczu w zachodniej części Polski. Również na wschodzie niebo może być spowite chmurami, jednakże wystąpienie opadów atmosferycznych jest mało prawdopodobne. Temperatura wyniesie od 12°C do 18°C w ciągu dnia. Czwartkowa aura (7.10) będzie natomiast kontynuacją warunków atmosferycznych z poprzedniej doby.

pogoda imgw
19.03.2022 02:44 IMGW: eksperymentalna prognoza pogody na początek zimy 2021

Choć dopiero co zaczęła się kalendarzowa jesień, wiele osób zastanawia się, czy tegoroczna zima będzie należała do surowych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował wyniki eksperymentalnej prognozy pogody na listopad, grudzień i styczeń, z których wynika, że nadchodząca zima nie będzie cechować się szczególnie niskimi temperaturami. Warto dodać, że eksperymentalna prognoza pogody oparta jest na wynikach temperatur i opadów z ostatnich trzydziestu lat, a jej wyniki mają charakter orientacyjny. IMGW: zima nie będzie zbyt surowaZe względu na postępujące globalne ocieplenie mroźne i długie zimy typowe dla polskiej szerokości geograficznej powoli odchodzą do historii, a ich miejsce zajmują okresy niezbyt dotkliwego chłodu, urozmaicone obfitymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Jakiej zimy możemy spodziewać się na przełomie 2021 i 2022 roku? Wedle ekspertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, aura w nadchodzących miesiącach wpisze się w trend ostatnich lat: temperatury nie będą rekordowo niskie, a w wielu miejscach w kraju częściej będzie padać deszcz niż śnieg. Eksperymentalna prognoza pogody na listopad, grudzień i styczeń na podstawie wyników temperatur i opadów z ostatnich trzydziestu lat pokazuje, że listopadowa aura wpisze się w wieloletnią średnią. Najwięcej opadów spodziewają się mieszkańcy Koszalina, Zakopanego i Katowic. Najniższe temperatury - rzędy 3-3,5 stopni Celsjusza - wystąpią najprawdopodobniej w Zakopanem i Suwałkach.

pogoda
19.03.2022 02:44 Do Europy nadciąga fala powietrza z Afryki. Wkrótce zmiana pogody

Europa środkowa w najbliższych dniach odczuje napływ gorącego powietrza zwrotnikowego z południa. Informację o krótkotrwałym powrocie lata przekazał portal Wirtualna Polska zaznaczając, że w niektórych miejscach w Europie temperatura sięgnie nawet 37 stopni Celsjusza. W Polsce - choć z pewnością nie będzie aż tak ciepło - aura ma być dużo bardziej przyjemna, niż miało to miejsce w ostatnich dniach. Wedle części map prognostycznych w kolejnych dniach mieszkańcy niektórych części Polski mogą liczyć nawet na temperatury rzędu 26-27 kresek powyżej zera. Powrót cieplejszych temperaturZ perspektywy czasu można odnieść wrażenie, że tegoroczna jesień zawitała do Polski już w sierpniu, o czym świadczył drastyczny spadek temperatury i obfite opady atmosferyczne w całym kraju. Wedle informacji przekazanych przez Wirtualną Polskę, mieszkańcy Europy będą mogli w tym roku jeszcze odczuć powiew lata - z południowej półkuli w kierunku Starego Kontynentu nadciąga bowiem gorące powietrze zwrotnikowe. W Polsce nie będziemy mogli co prawda liczyć na 37 stopni Celsjusza - podczas weekendu (25-26.09) temperatura osiągnie średnio 24 stopnie Celsjusza. Lokalnie termometry mogą wskazać nawet trzy kreski więcej.

imgw przymrozki
19.03.2022 02:43 Kiedy nadejdą pierwsze przymrozki? IMGW podało najświeższe informacje

Nie da się ukryć, że w na terenie Polski pierwsze oznaki jesieni stają się coraz lepiej dostrzegalne. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej najbliższy tydzień zdecydowanie nie będzie przypominał minionych dni lata - w nocy w poniedziałek (20.09) na południu kraju i w centrum mogą pojawić się gruntowe przymrozki. Wedle aktualnych prognoz pogody, nieznaczny wzrost temperatury ma nastąpić w środę (22.09), kiedy to do Polski napłynie ciepłe powietrze polarne morskie. IMGW: pierwsze przymrozkiNadchodzący tydzień minie zdecydowanie pod znakiem jesiennej aury - coraz krótszym dniom towarzyszyć będzie odczuwalny spadek temperatury, zachmurzenie i opady atmosferyczne. W pierwszej części tygodnia - w poniedziałek i wtorek (20-21.09) - niebo w całej Polsce zasnute będzie grubą warstwą chmur. Niewykluczone są też przelotne opady deszczu. W nocy z poniedziałku na wtorek można spodziewać się pierwszych przymrozków przygruntowych, których wystąpienie będzie najbardziej prawdopodobne w południowych krańcach Polski, a także w centrum. Do wtorku (21.09) temperatura w ciągu dnia oscylować będzie od 6-8°C na Suwalszczyźnie, 10°C w rejonach podgórskich, 12-13°C w centrum i 16°C w zachodniej części Polski.

imgw pogoda
19.03.2022 02:43 Nadchodzi zmiana pogody. IMGW wydał alerty pierwszego stopnia

Po chwilowym wytchnieniu od gwałtownych zjawisk atmosferycznych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o alertach pogodowych w północnej i zachodniej części Polski. Ostrzeżenia przed burzami z gradem będą obowiązywały od soboty 11 września do niedzieli 12 września 2021 roku. IMGW poinformował o zmianie pogody w części PolskiBieżący weekend dzieli Polskę na dwie części: nad zachodnimi regionami utrzymywać będą się wilgotne masy powietrza, nad wschodnimi - suche. Jedno jest pewne: w sobotę i niedzielę (11-12.09) w naszym kraju temperatura z pewnością nie będzie niska. Mimo to w trakcie weekendu pogoda zacznie się zmieniać, począwszy od zachodnich województw, aż po wschodnie części Polski. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi burzami z gradem. Będą one obowiązywały od soboty (11.09) do niedzieli (12.09). Gwałtownych zjawisk pogodowych mogą spodziewać się mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Podobna aura ma szansę wystąpić również w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.

pogoda
19.03.2022 02:42 Niekorzystne prognozy pogody dla rolników. Czy uda się skosić zboże?

W pierwszej części bieżącego tygodnia pogoda nie zawsze będzie łaskawa dla rolników z wszystkich części Polski. Ustąpienie opadów atmosferycznych ma dopiero nastąpić w drugiej połowie tygodnia. Po wielu gwałtownych zjawiskach pogodowych prognozy mogą nieco zaskoczyć - IMGW nie wydał żadnych ostrzeżeń na nadchodzące dni. Nie zmienia to jednak faktu, że dokończenie żniw może okazać się niemałym wyzwaniem dla wielu rolników, których pola nadal stoją w wodzie. Pogoda na żniwa w kolejnych dniachRolnicy już od pewnego czasu z ostatnimi resztkami nadziei czekają na poprawę pogody i dokończenie żniw. W przestrzeni internetowej nie brakuje głosów rozgoryczonych gospodarzy, którzy pokazują fotografie czerniejącego zboża lub kiełkujących ziaren w kłosach. Czy w bieżącym tygodniu rolnicy będą mieli szansę dokończyć żniwa? Jak relacjonuje portal ventusky.com, pierwsza część tygodnia nie będzie należała do wyjątkowo słonecznych. Choć w poniedziałek (09.08) w Polsce nie spadnie ani kropla deszczu, to przez dwa kolejne dni wyjechanie kombajnem w pole będzie dla wielu rolników praktycznie niemożliwe. We wtorek (10.08) deszcze spowiją województwo zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, dolnośląskie, a także częściowo łódzkie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie. W środę (11.08) opady przesuną się na wschód kraju, głównie na teren województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Deszcze pojawią się również na Górnym i Dolnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej i Świętokrzyskiej.

pogoda
19.03.2022 02:42 Alert RCB dla siedmiu województw. Poważne załamanie pogody

Sierpień w wielu miejscach w Polsce rozpoczął się w wyjątkowo ulewny i pochmurny sposób. Choć temperatury znacząco spadły, to w kraju nie brakuje gwałtownych zjawisk pogodowych. Na późne popołudnie w czwartek 5 sierpnia 2021 roku wydano ostrzeżenia 2. i 3. przed intensywnymi opadami deszczu i burzami w centralnej, wschodniej i południowej Polsce. Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa otrzymali mieszkańcy siedmiu województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Czwartkowe załamanie pogody i alerty RCBInformacje pochodzące z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nie napawają optymizmem zarówno mieszkańców wsi, jak i miast. Jak przekazano za pośrednictwem platformy Twitter, intensywne opady deszczu i burze pojawią się od drugiej połowy dnia w czwartek (5.08) do piątku (6.08). By móc zawczasu zabezpieczyć swoje mienie przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, a także - w miarę możliwości - zaplanować pozostanie w domu, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty do mieszkańców siedmiu województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Informacje z RCB potwierdzają doniesienia pochodzące z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - na terenie Polski wydano ostrzeżenia 1., 2. i 3. stopnia przed ulewnym deszczem i burzami. ❗❗Alert RCB - aktualizacja❗❗SMS-y z ostrzeżeniem o ulewnym deszczu i burzach przesłano do odbiorców w województwach: małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, łódzkim oraz części województwa mazowieckiego. pic.twitter.com/zpBi8vLqtP— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) August 5, 2021

WikimediaImages/Pixabay
19.03.2022 02:41 IMGW: Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem. W kraju obowiązują także ostrzeżenia przed upałami.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:41 IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Ostrzeżenie obowiązuje na terenie województwa lubuskiego. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad - informuje IMGW.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:41 Ostrzeżenie przed burzami z gradem. IMGW wydał alerty trzeciego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego i trzeciego stopnia przed burzami z gradem. Alerty obowiązują dla województw podkarpackiego i małopolskiego. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 60 mm do 70 mm lokalnie do 80 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad - informuje IMGW.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:41 Burze z gradem i silny wiatr. IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed burzami z gradem. Alerty obowiązują w południowo-wschodniej Polsce.>W województwach lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim do wieczora, a miejscami nawet do poniedziałkowego poranku pojawiać się mogą burze z gradem. Miejscami spodziewane są ulewne opady deszczu oraz porywy wiatru do 70 km.

pogoda
19.03.2022 02:41 Najpierw skwar, później nawałnice. Nadchodzą groźne zjawiska pogodowe

Na terenie całego kraju termometry wskazują wysokie, typowo letnie temperatury - nie brakuje jednak przy tym nawałnic i gwałtownych burz, które prowadzą do podtopień i zniszczeń plantacji. Jak podaje IMGW, do końca tygodnia niszczycielskie zjawiska pogodowe będą nadal się pojawiać na terenie całego kraju - należy przygotować się nie tylko na burze i ulewy, ale również grad. Niewykluczone, że wskutek nasilonych opadów atmosferycznych stan wielu rzek w Polsce podniesie się powyżej poziomów alarmowych. Niebezpieczne zjawiska pogodowe do końca tygodniaTegoroczna aura nie szczędzi wrażeń zarówno mieszkańcom miast, jak i wsi. Niestety nie sposób cieszyć się stabilną pogodą - synoptyczna karuzela zmęczyła już z pewnością niejednego rolnika. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie dają powodów do optymizmu - jeszcze w środę (14.07) trzeba będzie liczyć się z burzami i opadami gradu w całym kraju. Niewykluczone są nawalne deszcze i wiatr, który może wiać z prędkością 100 km/h. Podobna aura będzie towarzyszyła mieszkańcom Polski do końca tygodnia - w czwartek (15.07) w całym kraju termometry będą wskazywać od 24-27 stopni Celsjusza na zachodzie do 33 stopni Celsjusza na wschodzie. Poza upałami będziemy mogli liczyć - tradycyjnie - na burze z silnym wiatrem, a niekiedy również opady gradu.

grad
19.03.2022 02:41 Ostrzeżenia przed burzami i gradem. Pogoda nie będzie sprzyjać rolnikom

W 2021 roku pogoda nie jest sprzymierzeńcem rolników - niedawne gradobicia spowodowały ogromne szkody na polach w wielu miejscach Polski. Jak się okazuje, zagrożenie gwałtownymi zjawiskami pogodowymi nie mija - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed kolejnymi intensywnymi burzami z gradem. Alerty pierwszego stopnia wydane na poniedziałek 12 lipca dotyczą całej Polski. Gradobicia powracająGwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstszym problemem na przestrzeni ostatnich lat - jest to niewątpliwie wpływ destrukcyjnej działalności człowieka na środowisko. W wielkiej mierze cierpią na tym rolnicy, którzy bardzo często nie mają możliwości wykupienia odpowiednich ubezpieczeń od zniszczeń wywołanych przez nawałnice i inne zjawiska naturalne. Jak przekazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, sytuacja w całym kraju może stanowić istotne zagrożenie dla plantacji. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia przed gradobiciami na poniedziałek (12.07) od godziny 10:00 do godziny 23:00.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:40 Ostrzeżenie przed burzami z gradem. IMGW wydał alerty dla pięciu województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Alerty obowiązują w pięciu województwach.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:40 Burze z gradem i intensywne opady. IMGW wydał alerty

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami w czterech województwach w północnej i północno-wschodniej Polsce. Ostrzeżenia obowiązują w czterech województwach. Ostrzeżenia IMGW zostały wydane dla województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego oraz podlaskiego. - W woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim opady rozpoczną się już o 6:00 rano i mogą osiągnąć sumę 50 mm. W woj. kujawsko-pomorskim i podlaskim opady od 11:00, suma do 30 mm - informuje IMGW. >

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:40 IMGW wydało ostrzeżenia. Burze w niemalże całym kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnym deszczem z burzami. Dziś burze mogą pojawić się w niemalże całym kraju. Ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia przed intensywnym deszczem z burzami zostały wydane dla województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego. Jak powiadomiło IMGW po godzinie 14:00 najsilniejsze burze z opadami deszczu o natężeniu do 8-10 mm/h przemieszczają się przez Podlasie. - Wyładowania zarejestrowane zostały już nad Legionowem, w ciągu najbliższej godziny deszcz padać będzie również w centrum Warszawy. Spodziewamy się opadów deszczu o natężeniu do 6-12 mm/h, możliwe są nieco silniejsze porywy wiatru (do 60 km/h). Na pozostałym obszarze kraju miejscami pada przelotny deszcz, a natężenie tych opadów nie przekracza 5-8 mm/h - wskazało IMGW w mediach społecznościowych. >

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:40 IMGW ostrzega: "Nie można wykluczyć incydentów związanych z trąbą powietrzną"

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które dziś mogą pojawić się głównie we wschodniej Polsce oraz na południowym wschodzie. Jak wskazano, pojawi się ryzyko ulewnych lub nawalnych opadów, silnych porywów wiatru i opadu gradu 5-8 cm średnicy. - Nie można wykluczyć incydentów związanych z trąbą powietrzną - powiadomiono na Facebooku IMGW.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:40 Alerty IMGW. Ciąg dalszy niebezpiecznych burz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nowe alerty dla czterech województw. Synoptycy ostrzegają przed gradem i ulewnymi deszczami. Jak wynika z prognoz, wiatr może osiągnąć do 130 km/h.

pogoda
19.03.2022 02:39 Nadchodzi potężne uderzenie lata. Wiemy, kiedy dokładnie nastąpi

Po wyjątkowo chłodnej wiośnie i nieprzewidywalnych zjawiskach pogodowych, które przyczyniły się do znacznych strat w rolnictwie, każdy z nas życzyłby sobie aury odpowiedniej zarówno dla plantatorów, jak i wczasowiczów. Prognozy synoptyków są tutaj jasne: już wkrótce w Polsce będziemy mieli do czynienia ze znacznym skokiem temperatury i nadejściem słonecznego lata. Upałów spodziewać się możemy już w czwartek (17.06), kiedy to w zachodniej Polsce termometry wskażą nawet 32 stopnie Celsjusza. Nadchodzi fala upałówPiękna, słoneczna pogoda może wspomóc prawidłowy wzrost roślin na polach, ale jednocześnie przyczynić się do intensywnego parowania wody z gleby - nie będzie zatem zaskoczeniem stwierdzenie, że przed rolnikami pracowity czas w gospodarstwach. Synoptycy portalu ventusky.com nie mają żadnych wątpliwości - pogoda przestanie kaprysić, a nad Polską na dłużej zaświeci słońce. Na pogodowej mapie Europy w kolejnych dniach widać będzie falę ciepła przemieszczającą się z zachodniej strony kontynentu. Pierwsze oznaki letniego frontu odczuwalne będą w Polsce już 17 czerwca, kiedy to temperatury znacznie wzrosną w województwie zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim. W czwartek (17.06) termometry wskażą od 29 do 32 stopni Celsjusza na zachodzie Polski, a także od 26 do 28 kresek powyżej zera w centrum i na wschodzie. Niebo pozostanie bezchmurne.

IMGW - pogoda
19.03.2022 02:39 Pogoda na najbliższy tydzień. Pojawią się burze i intensywne opady deszczu

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) prognozują, że rozpoczynający się dziś tydzień będzie ciepły, ale ze zmiennym zachmurzeniem. Wraz ze wzrostem zachmurzenia pojawią się opady deszczu i lokalne burze. Już w pierwszych dniach nowego tygodnia spodziewać się można najwyższych temperatur powietrza. Nawet do 28°C pokażą termometry na zachodzie oraz w centrum kraju. Zgodnie z prognozami synoptyków, dziś będzie słonecznie. Jedynie na południu i wschodzie pojawi się więcej zachmurzenia, a wraz z nim przelotny deszcz i burze. Dziś słonecznie, tylko na południu i wschodzie więcej chmur- tam przelotny deszcz i burze. Wzrost zachmurzenia i przelotny deszcz możliwy też na krańcach zachodnich.Temperatura od 18°C do 28°C.Wiatr słaby i umiarkowany. W czasie burz porywy do 60km/h, w Sudetach do 55km/h. pic.twitter.com/ragew0jZrs— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) June 7, 2021 Tak jak dziś, także i we wtorek mogą pojawić się przelotne opady deszczu oraz lokalne burze. Temperatura wynosić będzie do 26°C, 28°C. Nieco chłodniej, bo od 18°C do 22°C będzie nad morzem.

pogoda
19.03.2022 02:37 Pogoda oszalała? IMGW wydał ostrzeżenia dla części regionów w kraju

Instytut dodatkowo przestrzega kierowców przed oblodzonymi drogami na Pomorzu i w województwie kujawsko-pomorskim. Dobrą wiadomością jest fakt, że - jak podaje portal ventusky.com - w nadchodzącym tygodniu czeka nas ocieplenie. Pogoda w marcuTegoroczna wiosna na obecną chwilę nie może się zdecydować, czy zagościć w Polsce na stałe: w ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z bardzo zmienną aurą. W wielu regionach kraju pojawiły się przelotne opady śniegu, a nawet gradu. W tym samym czasie temperatura stopniowo wzrasta, a zima zdaje się powoli słabnąć na sile. Pozory mogą jednak mylić, ponieważ Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe dla szeregu regionów w Polsce. Dotyczą one opadów śniegu, a także oblodzonych jezdni, które mogą stać się źródłem niebezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zimowa aura na nowo zawita w północnej części naszego kraju, obejmując w szczególności województwo pomorskie oraz kujawsko-pomorskie, a także niewielką część Mazowsza. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Ponadto powrotu zimy mogą się spodziewać mieszkańcy Dolnego Śląska oraz południowych krańców Polski.

  • 1
  • 2