RolnikInfo.pl > Imigw

Imigw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy

mapa pogody
08.09.2023 20:18 Wyż Patrycja nieźle namiesza w pogodzie. Zacznie się już w weekend

Według najnowszych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zanosi się na bardzo przyjemny weekend, który wcale nie będzie przypominać wrześniowej aury. Wyż Patrycja sprawi, że w sobotę i niedzielę w Polsce zrobi się naprawdę gorąco. W trzech województwach istnieje nawet ryzyko upałów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że z tego względu mogą zostać rozesłane do mieszkańców kraju alerty pogodowe.

IMGW - ostrzezenia
20.06.2022 02:02 IMGW wydał ostrzeżenia. "Uwaga, dziś w nocy przymrozki"

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami, które obowiązywać będą w południowych powiatach woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego oraz dla większej części północnej i zachodniej Polski. Jak przewidują synoptycy, miejscami prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -1°C, a przy gruncie do -3°C. fot. IMGWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.06.2022 02:02 Burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenia dla sześciu województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Alerty obowiązują w sześciu województwach we wschodniej części kraju. Ostrzeżenia wydane przez IMGW obowiązują dziś, 10 lipca od godziny 14:00 do godziny 21-22.

IMGW - pogoda
18.06.2022 02:02 IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty obowiązują w 6 województwach

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województw: wielkopolskiego,lubuskiego,zachodniopomorskiego,pomorskiego,kujawsko-pomorskiego,łódzkiego.

pogoda
17.06.2022 02:02 Nadchodzą potężne nawałnice. Wydano ostrzeżenia 2. i 3. stopnia

Mieszkańcy sporej części Polski będą musieli przygotować się na prawdziwy pogodowy armagedon - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia dla centralnej, wschodniej i południowej części Polski. Ze względu na spodziewane nawałnice, grad i burze, w Polsce nie będzie brakować obszarów zagrożonych podtopieniami. IMGW wydał alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopniaPo chwili wytchnienia od ekstremalnych zjawisk pogodowych, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma dobrych wieści dla wielu mieszkańców Polski: od południa w niedzielę (1.08) do porannych godzin w poniedziałek (2.08) przez kraj przetoczą się nawałnice i burze z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na wspomniany czas dla części regionów wydał ostrzeżenia pogodowe pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Obowiązują one w południowej części województwa dolnośląskiego, wschodnich regionach warmińsko-mazurskiego, w województwie opolskim i łódzkim w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Alert pogodowy drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami ogłoszono na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, śląskiego, części małopolskiego (w okolicach Krakowa i Bielska-Białej), na Mazowszu, a także w północnej części Lubelszczyzny i na Podlasiu. Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pogodowego związany z ekstremalnymi burzami z gradem obowiązuje natomiast we wschodniej części województwa małopolskiego, w województwie świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim. >

imgw pogoda
19.03.2022 02:44 Nadchodzi zmiana aury. Prognoza pogody na kolejne dni

Po urokliwych pierwszych dniach kalendarzowej jesieni synoptycy IMGW zapowiedzieli falę ochłodzenia, która nadejdzie do naszego kraju z zachodniej części Europy. Obecny pogodny wyż z suchym powietrzem ma być wyparty przez chłodny front, który szybko zajmie większą część Polski. Opisywanych zmian pogodowych można spodziewać się już w poniedziałek 11 października 2021 roku. IMGW: od poniedziałku nadchodzi zmiana pogodyOstatnie tygodnie były doskonałym przykładem pięknego początku polskiej złotej jesieni. Aura zachęcała do spędzania czasu na świeżym powietrzu i umożliwiła rolnikom dokończenie niezbędnych prac w gospodarstwie. Jak przekazują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od poniedziałku (11.10) pogoda ma ulec zmianie - wyż z suchym powietrzem, odpowiedzialny za dotychczasowy stan aury, zostanie zastąpiony przez chłodny front z Zachodu. Wraz z chłodnym frontem atmosferycznym nad Polską pojawią się chmury, deszcz, a nawet burze.

imgw
19.03.2022 02:44 IMGW: prognoza na kolejne dni. Pojawią się pierwsze przymrozki

Pierwsze dni kalendarzowej jesieni pozytywnie zaskoczyły wielu mieszkańców Polski - nie brakuje słońca, deszcze występują sporadycznie, a temperatura utrzymuje się na dość stałym poziomie. Jak informują specjaliści Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, kolejne dni bieżącego tygodnia będą przynosiły stopniowe pogorszenie aury i niższe temperatury. Wedle aktualnych prognoz pogody pierwsze przymrozki przy gruncie mogą pojawić się w niektórych częściach Polski już w najbliższy piątek. IMGW: nadchodzą pierwsze przymrozkiPo ponadprzeciętnie deszczowym i chłodnym sierpniu, przełom września i października zaskoczył mieszańców Polski piękną, złotą jesienią. Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, początek tygodnia w całym kraju obfitować będzie w słońce - słabe opady deszczu mogą pojawić się jedynie w zachodniej części Polski. We wtorek (5.10) temperatura wyniesie w ciągu dnia od 16°C do 25°C, jednakże warto pamiętać, że nad ranem termometry mogą wskazać jedynie 5°C. W środę (6.10) na niebie pojawi się więcej zachmurzenia i deszczu w zachodniej części Polski. Również na wschodzie niebo może być spowite chmurami, jednakże wystąpienie opadów atmosferycznych jest mało prawdopodobne. Temperatura wyniesie od 12°C do 18°C w ciągu dnia. Czwartkowa aura (7.10) będzie natomiast kontynuacją warunków atmosferycznych z poprzedniej doby.

pogoda imgw
19.03.2022 02:44 IMGW: eksperymentalna prognoza pogody na początek zimy 2021

Choć dopiero co zaczęła się kalendarzowa jesień, wiele osób zastanawia się, czy tegoroczna zima będzie należała do surowych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował wyniki eksperymentalnej prognozy pogody na listopad, grudzień i styczeń, z których wynika, że nadchodząca zima nie będzie cechować się szczególnie niskimi temperaturami. Warto dodać, że eksperymentalna prognoza pogody oparta jest na wynikach temperatur i opadów z ostatnich trzydziestu lat, a jej wyniki mają charakter orientacyjny. IMGW: zima nie będzie zbyt surowaZe względu na postępujące globalne ocieplenie mroźne i długie zimy typowe dla polskiej szerokości geograficznej powoli odchodzą do historii, a ich miejsce zajmują okresy niezbyt dotkliwego chłodu, urozmaicone obfitymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Jakiej zimy możemy spodziewać się na przełomie 2021 i 2022 roku? Wedle ekspertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, aura w nadchodzących miesiącach wpisze się w trend ostatnich lat: temperatury nie będą rekordowo niskie, a w wielu miejscach w kraju częściej będzie padać deszcz niż śnieg. Eksperymentalna prognoza pogody na listopad, grudzień i styczeń na podstawie wyników temperatur i opadów z ostatnich trzydziestu lat pokazuje, że listopadowa aura wpisze się w wieloletnią średnią. Najwięcej opadów spodziewają się mieszkańcy Koszalina, Zakopanego i Katowic. Najniższe temperatury - rzędy 3-3,5 stopni Celsjusza - wystąpią najprawdopodobniej w Zakopanem i Suwałkach.

pogoda
19.03.2022 02:44 Do Europy nadciąga fala powietrza z Afryki. Wkrótce zmiana pogody

Europa środkowa w najbliższych dniach odczuje napływ gorącego powietrza zwrotnikowego z południa. Informację o krótkotrwałym powrocie lata przekazał portal Wirtualna Polska zaznaczając, że w niektórych miejscach w Europie temperatura sięgnie nawet 37 stopni Celsjusza. W Polsce - choć z pewnością nie będzie aż tak ciepło - aura ma być dużo bardziej przyjemna, niż miało to miejsce w ostatnich dniach. Wedle części map prognostycznych w kolejnych dniach mieszkańcy niektórych części Polski mogą liczyć nawet na temperatury rzędu 26-27 kresek powyżej zera. Powrót cieplejszych temperaturZ perspektywy czasu można odnieść wrażenie, że tegoroczna jesień zawitała do Polski już w sierpniu, o czym świadczył drastyczny spadek temperatury i obfite opady atmosferyczne w całym kraju. Wedle informacji przekazanych przez Wirtualną Polskę, mieszkańcy Europy będą mogli w tym roku jeszcze odczuć powiew lata - z południowej półkuli w kierunku Starego Kontynentu nadciąga bowiem gorące powietrze zwrotnikowe. W Polsce nie będziemy mogli co prawda liczyć na 37 stopni Celsjusza - podczas weekendu (25-26.09) temperatura osiągnie średnio 24 stopnie Celsjusza. Lokalnie termometry mogą wskazać nawet trzy kreski więcej.

imgw przymrozki
19.03.2022 02:43 Kiedy nadejdą pierwsze przymrozki? IMGW podało najświeższe informacje

Nie da się ukryć, że w na terenie Polski pierwsze oznaki jesieni stają się coraz lepiej dostrzegalne. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej najbliższy tydzień zdecydowanie nie będzie przypominał minionych dni lata - w nocy w poniedziałek (20.09) na południu kraju i w centrum mogą pojawić się gruntowe przymrozki. Wedle aktualnych prognoz pogody, nieznaczny wzrost temperatury ma nastąpić w środę (22.09), kiedy to do Polski napłynie ciepłe powietrze polarne morskie. IMGW: pierwsze przymrozkiNadchodzący tydzień minie zdecydowanie pod znakiem jesiennej aury - coraz krótszym dniom towarzyszyć będzie odczuwalny spadek temperatury, zachmurzenie i opady atmosferyczne. W pierwszej części tygodnia - w poniedziałek i wtorek (20-21.09) - niebo w całej Polsce zasnute będzie grubą warstwą chmur. Niewykluczone są też przelotne opady deszczu. W nocy z poniedziałku na wtorek można spodziewać się pierwszych przymrozków przygruntowych, których wystąpienie będzie najbardziej prawdopodobne w południowych krańcach Polski, a także w centrum. Do wtorku (21.09) temperatura w ciągu dnia oscylować będzie od 6-8°C na Suwalszczyźnie, 10°C w rejonach podgórskich, 12-13°C w centrum i 16°C w zachodniej części Polski.

imgw pogoda
19.03.2022 02:43 Nadchodzi zmiana pogody. IMGW wydał alerty pierwszego stopnia

Po chwilowym wytchnieniu od gwałtownych zjawisk atmosferycznych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o alertach pogodowych w północnej i zachodniej części Polski. Ostrzeżenia przed burzami z gradem będą obowiązywały od soboty 11 września do niedzieli 12 września 2021 roku. IMGW poinformował o zmianie pogody w części PolskiBieżący weekend dzieli Polskę na dwie części: nad zachodnimi regionami utrzymywać będą się wilgotne masy powietrza, nad wschodnimi - suche. Jedno jest pewne: w sobotę i niedzielę (11-12.09) w naszym kraju temperatura z pewnością nie będzie niska. Mimo to w trakcie weekendu pogoda zacznie się zmieniać, począwszy od zachodnich województw, aż po wschodnie części Polski. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi burzami z gradem. Będą one obowiązywały od soboty (11.09) do niedzieli (12.09). Gwałtownych zjawisk pogodowych mogą spodziewać się mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Podobna aura ma szansę wystąpić również w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.

pogoda
19.03.2022 02:42 Niekorzystne prognozy pogody dla rolników. Czy uda się skosić zboże?

W pierwszej części bieżącego tygodnia pogoda nie zawsze będzie łaskawa dla rolników z wszystkich części Polski. Ustąpienie opadów atmosferycznych ma dopiero nastąpić w drugiej połowie tygodnia. Po wielu gwałtownych zjawiskach pogodowych prognozy mogą nieco zaskoczyć - IMGW nie wydał żadnych ostrzeżeń na nadchodzące dni. Nie zmienia to jednak faktu, że dokończenie żniw może okazać się niemałym wyzwaniem dla wielu rolników, których pola nadal stoją w wodzie. Pogoda na żniwa w kolejnych dniachRolnicy już od pewnego czasu z ostatnimi resztkami nadziei czekają na poprawę pogody i dokończenie żniw. W przestrzeni internetowej nie brakuje głosów rozgoryczonych gospodarzy, którzy pokazują fotografie czerniejącego zboża lub kiełkujących ziaren w kłosach. Czy w bieżącym tygodniu rolnicy będą mieli szansę dokończyć żniwa? Jak relacjonuje portal ventusky.com, pierwsza część tygodnia nie będzie należała do wyjątkowo słonecznych. Choć w poniedziałek (09.08) w Polsce nie spadnie ani kropla deszczu, to przez dwa kolejne dni wyjechanie kombajnem w pole będzie dla wielu rolników praktycznie niemożliwe. We wtorek (10.08) deszcze spowiją województwo zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, dolnośląskie, a także częściowo łódzkie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie. W środę (11.08) opady przesuną się na wschód kraju, głównie na teren województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Deszcze pojawią się również na Górnym i Dolnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej i Świętokrzyskiej.

pogoda
19.03.2022 02:42 Alert RCB dla siedmiu województw. Poważne załamanie pogody

Sierpień w wielu miejscach w Polsce rozpoczął się w wyjątkowo ulewny i pochmurny sposób. Choć temperatury znacząco spadły, to w kraju nie brakuje gwałtownych zjawisk pogodowych. Na późne popołudnie w czwartek 5 sierpnia 2021 roku wydano ostrzeżenia 2. i 3. przed intensywnymi opadami deszczu i burzami w centralnej, wschodniej i południowej Polsce. Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa otrzymali mieszkańcy siedmiu województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Czwartkowe załamanie pogody i alerty RCBInformacje pochodzące z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nie napawają optymizmem zarówno mieszkańców wsi, jak i miast. Jak przekazano za pośrednictwem platformy Twitter, intensywne opady deszczu i burze pojawią się od drugiej połowy dnia w czwartek (5.08) do piątku (6.08). By móc zawczasu zabezpieczyć swoje mienie przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, a także - w miarę możliwości - zaplanować pozostanie w domu, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty do mieszkańców siedmiu województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Informacje z RCB potwierdzają doniesienia pochodzące z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - na terenie Polski wydano ostrzeżenia 1., 2. i 3. stopnia przed ulewnym deszczem i burzami. ❗❗Alert RCB - aktualizacja❗❗SMS-y z ostrzeżeniem o ulewnym deszczu i burzach przesłano do odbiorców w województwach: małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, łódzkim oraz części województwa mazowieckiego. pic.twitter.com/zpBi8vLqtP— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) August 5, 2021

WikimediaImages/Pixabay
19.03.2022 02:41 IMGW: Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem. W kraju obowiązują także ostrzeżenia przed upałami.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:41 IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Ostrzeżenie obowiązuje na terenie województwa lubuskiego. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad - informuje IMGW.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:41 Ostrzeżenie przed burzami z gradem. IMGW wydał alerty trzeciego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego i trzeciego stopnia przed burzami z gradem. Alerty obowiązują dla województw podkarpackiego i małopolskiego. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 60 mm do 70 mm lokalnie do 80 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad - informuje IMGW.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:41 Burze z gradem i silny wiatr. IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed burzami z gradem. Alerty obowiązują w południowo-wschodniej Polsce.>W województwach lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim do wieczora, a miejscami nawet do poniedziałkowego poranku pojawiać się mogą burze z gradem. Miejscami spodziewane są ulewne opady deszczu oraz porywy wiatru do 70 km.

pogoda
19.03.2022 02:41 Najpierw skwar, później nawałnice. Nadchodzą groźne zjawiska pogodowe

Na terenie całego kraju termometry wskazują wysokie, typowo letnie temperatury - nie brakuje jednak przy tym nawałnic i gwałtownych burz, które prowadzą do podtopień i zniszczeń plantacji. Jak podaje IMGW, do końca tygodnia niszczycielskie zjawiska pogodowe będą nadal się pojawiać na terenie całego kraju - należy przygotować się nie tylko na burze i ulewy, ale również grad. Niewykluczone, że wskutek nasilonych opadów atmosferycznych stan wielu rzek w Polsce podniesie się powyżej poziomów alarmowych. Niebezpieczne zjawiska pogodowe do końca tygodniaTegoroczna aura nie szczędzi wrażeń zarówno mieszkańcom miast, jak i wsi. Niestety nie sposób cieszyć się stabilną pogodą - synoptyczna karuzela zmęczyła już z pewnością niejednego rolnika. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie dają powodów do optymizmu - jeszcze w środę (14.07) trzeba będzie liczyć się z burzami i opadami gradu w całym kraju. Niewykluczone są nawalne deszcze i wiatr, który może wiać z prędkością 100 km/h. Podobna aura będzie towarzyszyła mieszkańcom Polski do końca tygodnia - w czwartek (15.07) w całym kraju termometry będą wskazywać od 24-27 stopni Celsjusza na zachodzie do 33 stopni Celsjusza na wschodzie. Poza upałami będziemy mogli liczyć - tradycyjnie - na burze z silnym wiatrem, a niekiedy również opady gradu.

grad
19.03.2022 02:41 Ostrzeżenia przed burzami i gradem. Pogoda nie będzie sprzyjać rolnikom

W 2021 roku pogoda nie jest sprzymierzeńcem rolników - niedawne gradobicia spowodowały ogromne szkody na polach w wielu miejscach Polski. Jak się okazuje, zagrożenie gwałtownymi zjawiskami pogodowymi nie mija - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed kolejnymi intensywnymi burzami z gradem. Alerty pierwszego stopnia wydane na poniedziałek 12 lipca dotyczą całej Polski. Gradobicia powracająGwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstszym problemem na przestrzeni ostatnich lat - jest to niewątpliwie wpływ destrukcyjnej działalności człowieka na środowisko. W wielkiej mierze cierpią na tym rolnicy, którzy bardzo często nie mają możliwości wykupienia odpowiednich ubezpieczeń od zniszczeń wywołanych przez nawałnice i inne zjawiska naturalne. Jak przekazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, sytuacja w całym kraju może stanowić istotne zagrożenie dla plantacji. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia przed gradobiciami na poniedziałek (12.07) od godziny 10:00 do godziny 23:00.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:40 Ostrzeżenie przed burzami z gradem. IMGW wydał alerty dla pięciu województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Alerty obowiązują w pięciu województwach.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:40 Burze z gradem i intensywne opady. IMGW wydał alerty

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami w czterech województwach w północnej i północno-wschodniej Polsce. Ostrzeżenia obowiązują w czterech województwach. Ostrzeżenia IMGW zostały wydane dla województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego oraz podlaskiego. - W woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim opady rozpoczną się już o 6:00 rano i mogą osiągnąć sumę 50 mm. W woj. kujawsko-pomorskim i podlaskim opady od 11:00, suma do 30 mm - informuje IMGW. >

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:40 IMGW wydało ostrzeżenia. Burze w niemalże całym kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnym deszczem z burzami. Dziś burze mogą pojawić się w niemalże całym kraju. Ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia przed intensywnym deszczem z burzami zostały wydane dla województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego. Jak powiadomiło IMGW po godzinie 14:00 najsilniejsze burze z opadami deszczu o natężeniu do 8-10 mm/h przemieszczają się przez Podlasie. - Wyładowania zarejestrowane zostały już nad Legionowem, w ciągu najbliższej godziny deszcz padać będzie również w centrum Warszawy. Spodziewamy się opadów deszczu o natężeniu do 6-12 mm/h, możliwe są nieco silniejsze porywy wiatru (do 60 km/h). Na pozostałym obszarze kraju miejscami pada przelotny deszcz, a natężenie tych opadów nie przekracza 5-8 mm/h - wskazało IMGW w mediach społecznościowych. >

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:40 IMGW ostrzega: "Nie można wykluczyć incydentów związanych z trąbą powietrzną"

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które dziś mogą pojawić się głównie we wschodniej Polsce oraz na południowym wschodzie. Jak wskazano, pojawi się ryzyko ulewnych lub nawalnych opadów, silnych porywów wiatru i opadu gradu 5-8 cm średnicy. - Nie można wykluczyć incydentów związanych z trąbą powietrzną - powiadomiono na Facebooku IMGW.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:40 Alerty IMGW. Ciąg dalszy niebezpiecznych burz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nowe alerty dla czterech województw. Synoptycy ostrzegają przed gradem i ulewnymi deszczami. Jak wynika z prognoz, wiatr może osiągnąć do 130 km/h.

pogoda
19.03.2022 02:39 Nadchodzi potężne uderzenie lata. Wiemy, kiedy dokładnie nastąpi

Po wyjątkowo chłodnej wiośnie i nieprzewidywalnych zjawiskach pogodowych, które przyczyniły się do znacznych strat w rolnictwie, każdy z nas życzyłby sobie aury odpowiedniej zarówno dla plantatorów, jak i wczasowiczów. Prognozy synoptyków są tutaj jasne: już wkrótce w Polsce będziemy mieli do czynienia ze znacznym skokiem temperatury i nadejściem słonecznego lata. Upałów spodziewać się możemy już w czwartek (17.06), kiedy to w zachodniej Polsce termometry wskażą nawet 32 stopnie Celsjusza. Nadchodzi fala upałówPiękna, słoneczna pogoda może wspomóc prawidłowy wzrost roślin na polach, ale jednocześnie przyczynić się do intensywnego parowania wody z gleby - nie będzie zatem zaskoczeniem stwierdzenie, że przed rolnikami pracowity czas w gospodarstwach. Synoptycy portalu ventusky.com nie mają żadnych wątpliwości - pogoda przestanie kaprysić, a nad Polską na dłużej zaświeci słońce. Na pogodowej mapie Europy w kolejnych dniach widać będzie falę ciepła przemieszczającą się z zachodniej strony kontynentu. Pierwsze oznaki letniego frontu odczuwalne będą w Polsce już 17 czerwca, kiedy to temperatury znacznie wzrosną w województwie zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim. W czwartek (17.06) termometry wskażą od 29 do 32 stopni Celsjusza na zachodzie Polski, a także od 26 do 28 kresek powyżej zera w centrum i na wschodzie. Niebo pozostanie bezchmurne.

IMGW - pogoda
19.03.2022 02:39 Pogoda na najbliższy tydzień. Pojawią się burze i intensywne opady deszczu

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) prognozują, że rozpoczynający się dziś tydzień będzie ciepły, ale ze zmiennym zachmurzeniem. Wraz ze wzrostem zachmurzenia pojawią się opady deszczu i lokalne burze. Już w pierwszych dniach nowego tygodnia spodziewać się można najwyższych temperatur powietrza. Nawet do 28°C pokażą termometry na zachodzie oraz w centrum kraju. Zgodnie z prognozami synoptyków, dziś będzie słonecznie. Jedynie na południu i wschodzie pojawi się więcej zachmurzenia, a wraz z nim przelotny deszcz i burze. Dziś słonecznie, tylko na południu i wschodzie więcej chmur- tam przelotny deszcz i burze. Wzrost zachmurzenia i przelotny deszcz możliwy też na krańcach zachodnich.Temperatura od 18°C do 28°C.Wiatr słaby i umiarkowany. W czasie burz porywy do 60km/h, w Sudetach do 55km/h. pic.twitter.com/ragew0jZrs— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) June 7, 2021 Tak jak dziś, także i we wtorek mogą pojawić się przelotne opady deszczu oraz lokalne burze. Temperatura wynosić będzie do 26°C, 28°C. Nieco chłodniej, bo od 18°C do 22°C będzie nad morzem.

pogoda
19.03.2022 02:37 Pogoda oszalała? IMGW wydał ostrzeżenia dla części regionów w kraju

Instytut dodatkowo przestrzega kierowców przed oblodzonymi drogami na Pomorzu i w województwie kujawsko-pomorskim. Dobrą wiadomością jest fakt, że - jak podaje portal ventusky.com - w nadchodzącym tygodniu czeka nas ocieplenie. Pogoda w marcuTegoroczna wiosna na obecną chwilę nie może się zdecydować, czy zagościć w Polsce na stałe: w ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z bardzo zmienną aurą. W wielu regionach kraju pojawiły się przelotne opady śniegu, a nawet gradu. W tym samym czasie temperatura stopniowo wzrasta, a zima zdaje się powoli słabnąć na sile. Pozory mogą jednak mylić, ponieważ Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe dla szeregu regionów w Polsce. Dotyczą one opadów śniegu, a także oblodzonych jezdni, które mogą stać się źródłem niebezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zimowa aura na nowo zawita w północnej części naszego kraju, obejmując w szczególności województwo pomorskie oraz kujawsko-pomorskie, a także niewielką część Mazowsza. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Ponadto powrotu zimy mogą się spodziewać mieszkańcy Dolnego Śląska oraz południowych krańców Polski.

pogoda
19.03.2022 02:36 Anomalie pogodowe w przyszłym tygodniu? Aura może przysporzyć kłopotów rolnikom

Jak informują specjaliści portalu fanipogody.pl, niskie temperatury w nadchodzącym tygodniu będą znacznie poniżej wieloletniej średniej z tego okresu w roku. Pogoda na nadchodzący tydzieńDrastyczne wahania temperatur są nie tylko przykrą wiadomością dla wszystkich, którzy czują zmęczenie zimą, ale przede wszystkim dla rolników, którzy chcą bez zbędnych zmartwień zająć się pracami na polach. Choć niedziela (11.04) minie pod znakiem wysokiej temperatury (około 17 stopni Celsjusza na terenie całego kraju), co - jak podają eksperci portalu fanipogody.pl - jest pewną anomalią, to kolejne dni zagwarantują nam powrót do cieplejszych okryć wierzchnich. Wedle map prognostycznych na portalu ventusky.com, poniedziałek (12.04) podzieli Polskę na dwie części: zachodnią (gdzie odczujemy ochłodzenie, a temperatura sięgnie pułapu 5 stopni Celsjusza) i wschodnią (gdzie temperatura będzie przypominała wartości niedzielne). Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:[EMBED-5]Warto dodać, że od poniedziałku na niebie pojawią się gęste chmury, które utrzymają się aż do końca tygodnia. W poniedziałek niewielkie opady deszczu mają szansę pojawić się w zachodnich regionach Polski. Z kolei wtorek (13.04) będzie dniem, w którym chłodny front ogarnie cały kraj - w górach spodziewać się możemy zera i wartości ujemnych na termometrach. W pozostałych regionach od 3 do 9 stopni Celsjusza. Deszczu spodziewać się mogą mieszkańcy południowej i wschodniej Polski.

  • 1
  • 2