Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Nadchodzi zakaz stosowania kolejnych środków ochrony roślin. MRiRW zadecydowało
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:39

Nadchodzi zakaz stosowania kolejnych środków ochrony roślin. MRiRW zadecydowało

mrirw
unsplash.com / fot. Robert Zunikoff

Wszystkim rolnikom przypominamy, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało o wycofaniu ze sprzedaży niektórych środków ochrony roślin, używanych dotychczas przez plantatorów w walce z chorobami grzybowymi.

Tym samym po 30 września 2022 roku rolnicy nie będą mogli stosować czterech środków zawierających difenokonazol, kilku produktów, w składzie których znajduje się azoksystrobina i jednego stworzonego na bazie fluazynamu.

MRiRW wycofało kolejne środki ochrony roślin

Wycofywanie ze sprzedaży kolejnych środków ochrony roślin, choć poprzedzone wcześniejszymi informacjami ze strony państwowych urzędników, często spotyka się z niemałą dezaprobatą plantatorów.

Problemem jest zazwyczaj brak alternatyw dla wcześniej stosowanych środków - w ten sposób rolnicy, nawet jeśli chcą rezygnować z dotychczasowych preparatów, ponoszą straty w walce z insektami i chorobami grzybowymi swoich roślin.

Jak podaje portal sadyogrody.pl, Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach przypomniał wszystkim rolnikom o tym, że już wkrótce na rynku nie będą mogli już znaleźć kilku popularnych marek środków ochrony roślin.

Sprawa dotknie zwłaszcza producentów owoców i warzyw.

Nazwy wycofanych preparatów

Decyzja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z wycofaniem kolejnych fungicydów została podjęta 31 marca 2021 roku.

Sprawa dotyczy czterech preparatów z difenokonazolem (Agria Difenokonazol 250 EC, Difenokonazol 250 EC, Skower 250 EC i Sokker 250 EC), kilku produktów zawierających azoksystrobinę (Ascom 250 SC, Strobin 250, Tascom 250 SC) i jednego z fluazynamem (Tamazynam 500 SC).

Warto dodać, że wraz z dniem 31 marca 2021 roku, kiedy to MRiRW podjęło decyzję na temat przyszłości opisywanych fungicydów, określono również dalsze terminy, w których obrębie można stosować i wyprzedawać wyprodukowane już specyfiki.

Sprzedawcy powinni wiedzieć, że wymienione wyżej produkty można sprzedawać i dystrybuować do 30 września 2021 roku.

Rolnicy mają prawo stosować, przechowywać, a także unieszkodliwiać wspomniane fungicydy przez cały kolejny rok, czyli do 30 września 2022 roku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] źródło: sadyogrody.pl