RolnikInfo.pl
dom

unsplash.com / fot. Jacques Bopp

Od 1 lipca wchodzi nowy obowiązek dla wszystkich posiadaczy domów

14 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Od 1 lipca 2021 roku wszyscy właściciele domów jednorodzinnych będą mieli nowy, ważny obowiązek: będą musieli zgłosić odpowiednim organom, w jaki sposób ogrzewają swój budynek.

Obowiązek dotyczyć ma również administratorów nieruchomości mieszkalnych. Warto nadmienić, że za zignorowanie nowych przepisów grozi kara finansowa.

Nowy obowiązek od 1 lipca

Można powiedzieć, że zbieranie przez państwo informacji na temat tego, w jaki sposób mieszkańcy naszego kraju ogrzewają swoje domostwa podyktowane jest stopniowo zmieniającym się podejściem do ekologii i potrzebą minimalizowania negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne.

Jak podaje portal money.pl, od 1 lipca 2021 roku wszyscy właściciele domów jednorodzinnych oraz administratorzy budynków mieszkalnych będą musieli zgłosić przez internet to, z jakich źródeł pochodzi energia grzewcza.

W tym celu uruchomiona zostanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), a właściciele nieruchomości będą musieli złożyć odpowiednie deklaracje w ciągu roku od momentu otwarcia systemu.

gienek andrzej

Po ogromnej fali hejtu Gienek i Andrzej zniknęli. Co dalej z rolnikami?

CZYTAJ DALEJ

Szczegóły dotyczące nowego obowiązku

Właściciel domu jednorodzinnego ma w obowiązku złożyć deklarację w sytuacji, gdy domostwo ogrzewane jest kominkiem, kuchnią węglową, kotłami i grzejnikami gazowymi i piecami na paliwa stałe.

Od nowego obowiązku nie uciekną również właściciele instalacji fotowoltaicznych, ogrzewania elektrycznego i pomp ciepła.

Co może się stać w sytuacji, gdy zapomnimy o wypełnieniu deklaracji lub zignorujemy nowy obowiązek? Grozi za to kara mandatu w wysokości 500 złotych lub - jeśli sprawa trafi na salę sądową - 5000 złotych grzywny.

Po tym, gdy właściciele nieruchomości wypełnią internetową deklarację, będą mogli spodziewać się losowych kontroli urzędników. Celem wizyt będzie porównanie zadeklarowanych przez właścicieli domów danych z rzeczywistym stanem rzeczy.

Mieszkańcy bloków nie będą musieli składać tego typu deklaracji, ponieważ obowiązek ten będzie leżał w gestii administratora budynku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

źródło: money.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >