Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Od 1 lipca wchodzi nowy obowiązek dla wszystkich posiadaczy domów
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 18.06.2022 02:02

Od 1 lipca wchodzi nowy obowiązek dla wszystkich posiadaczy domów

dom
unsplash.com / fot. Jacques Bopp

Od 1 lipca 2021 roku wszyscy właściciele domów jednorodzinnych będą mieli nowy, ważny obowiązek: będą musieli zgłosić odpowiednim organom, w jaki sposób ogrzewają swój budynek.

Obowiązek dotyczyć ma również administratorów nieruchomości mieszkalnych. Warto nadmienić, że za zignorowanie nowych przepisów grozi kara finansowa.

Nowy obowiązek od 1 lipca

Można powiedzieć, że zbieranie przez państwo informacji na temat tego, w jaki sposób mieszkańcy naszego kraju ogrzewają swoje domostwa podyktowane jest stopniowo zmieniającym się podejściem do ekologii i potrzebą minimalizowania negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne.

Jak podaje portal money.pl, od 1 lipca 2021 roku wszyscy właściciele domów jednorodzinnych oraz administratorzy budynków mieszkalnych będą musieli zgłosić przez internet to, z jakich źródeł pochodzi energia grzewcza.

W tym celu uruchomiona zostanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), a właściciele nieruchomości będą musieli złożyć odpowiednie deklaracje w ciągu roku od momentu otwarcia systemu.

Szczegóły dotyczące nowego obowiązku

Właściciel domu jednorodzinnego ma w obowiązku złożyć deklarację w sytuacji, gdy domostwo ogrzewane jest kominkiem, kuchnią węglową, kotłami i grzejnikami gazowymi i piecami na paliwa stałe.

Od nowego obowiązku nie uciekną również właściciele instalacji fotowoltaicznych, ogrzewania elektrycznego i pomp ciepła.

Co może się stać w sytuacji, gdy zapomnimy o wypełnieniu deklaracji lub zignorujemy nowy obowiązek? Grozi za to kara mandatu w wysokości 500 złotych lub - jeśli sprawa trafi na salę sądową - 5000 złotych grzywny.

Po tym, gdy właściciele nieruchomości wypełnią internetową deklarację, będą mogli spodziewać się losowych kontroli urzędników. Celem wizyt będzie porównanie zadeklarowanych przez właścicieli domów danych z rzeczywistym stanem rzeczy.

Mieszkańcy bloków nie będą musieli składać tego typu deklaracji, ponieważ obowiązek ten będzie leżał w gestii administratora budynku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] źródło: money.pl