RolnikInfo.pl Wiadomości Niebezpieczne toksyny w popularnej mące z Lidla. Sklepy wycofują ją z obrotu
fot. materiały własne

Niebezpieczne toksyny w popularnej mące z Lidla. Sklepy wycofują ją z obrotu

16 października 2024
Autor tekstu: Iwona Stachurska

Główny Inspektorat Sanitarny wystosował ostrzeżenie do klientów popularnej sieci supermarketów Lidl. Ci klienci, którzy zakupili w nim mąkę żytnią, powinni zrezygnować ze spożycia wskazanej w komunikacie partii tego produktu. Wykryto w niej podwyższony poziom ochratoksyny A, a ta z kolei jest groźna dla zdrowia człowieka.

Uwaga! Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Toksyny w mące żytniej

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się ostrzeżenie publiczne w związku ze stwierdzeniem przekroczenia dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A w kilku partiach mąki żytniej typ 720, przeznaczonej do wypieków chleba.

Państwowa Inspekcja Sanitarna zleciła dokładne badania partii 31492/24 mąki żytniej typ 720 chlebowej. Ponadto przeprowadzono również dodatkowe badania mąki na zlecenie producenta z trzech różnych partii żytniej mąki (31485/24, 31492/24 i 31495/24). Wszystkie przebadane partie wyprodukowane zostały z tego samego surowca. Niestety, w każdej z nich stwierdzono wyższy niż dopuszczalny poziom ochratoksyny A.

Znowu pośpimy godzinę dłużej. Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2024 roku?

Mąka żytnia z Lidla toksyczna. Sklepy wycofują z obrotu ten produkt

Ochratoksyna A wytwarzana jest przez grzyby z rodzaju Aspergillus i Penicillium, a spożycie produktu z tą toksyną, może mieć szkodliwe działanie dla zdrowia człowieka. Mąka z przekroczoną dopuszczalną wartością toksyny produkowana jest przez Gdańskie Młyny Sp. z o.o., ul. Na Ostrowiu 1, 80-873 Gdańsk. Numery partii mąki żytniej typ 720 chlebowa wycofanej z obrotu to 31485/24, 31492/24, 31495/24 o dacie minimalnej trwałości: 11.2024 rok. Ten rodzaj mąki można nabyć w każdym sklepie popularnej sieci Lidl.

Komunikat pojawił się na stronie GIS w tym tygodniu, natomiast firma Lidl zareagowała szybko na nieprawidłowości w mące przez nich dystrybuowanej.

Firma Lidl sp. z o.o. sp.k. w momencie otrzymania informacji o niezgodnych wynikach badań natychmiast tj. w dniu 02.10.2024 r. wycofała produkty ze wskazanych partii z rynku i poinformowała klientów w swoich sklepach oraz na stronie internetowej o niezgodności produktu z wymaganiami i zaleciła, aby zaprzestać spożywania produktów ze wskazanych partii. - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Masz taką mąkę w kuchni? Możesz ją oddać do Lidla

Producent Gdańskie Młyny Sp. z.o.o również nie zwlekał z podjęciem odpowiedniego działania. Rozpoczęła się procedura wycofywania z obrotu partii, w której badania stwierdziły przekroczenie dopuszczalnej normy toksyn . Dodatkowo przedsiębiorca zdecydował się wycofać z rynku kolejne dwie partie, które były produkowane w tym samym czasie, z tego samego zboża żytniego. Chodzi o partie mąki o numerze: 31485/24 oraz 31495/24.

Mąkę o podanych wyżej numerach partii można zwrócić do każdego sklepu Lidl w Polsce i to bez konieczności okazywania paragonu. Nad procesem wycofywania kwestionowanych partii produktów, czuwają organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

mąka żytnia
fot. Główny Inspektorat
Sanitarny
Rolnicy.Podlasie: Starania Andrzeja z Plutycz na nic. Internauci nie chcą go już oglądać
Małgorzata Borysewicz z "Rolnik szuka żony" w ciąży! Rolniczka wyjawiła, jak zareagowało rodzeństwo
Obserwuj nas w
autor
Iwona Stachurska

Redaktorka portalu RolnikINFO. Prywatnie mama dwójki dzieci. W wolnym czasie czytam książki i słucham audiobooków.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś