Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Znowu pośpimy godzinę dłużej. Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2024 roku?
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 16.10.2024 11:55

Znowu pośpimy godzinę dłużej. Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2024 roku?

zmiana czasu na zimowy
fot.Pixabay/NoName_13

Jednych to drażni, innych raduje. Nadchodzi zmiana czasu z letniego na zimowy. Choć ta czynność jest dla nas Polaków tradycją, to jednak pojawia się coraz więcej głosów przeciwnych przestawianiu wskazówek zegara. Co oznacza dla nas przejście na tryb zimowy? Zobacz, kiedy wypada ostatnia w tym roku zmiana czasu.
 

Czas przestawiamy dwa razy w roku. Tego nie możemy uniknąć

Nadchodzi dla rolników czas, kiedy będą mogli nieco zwolnić tempo w pracach na gospodarstwie. Jesienią bowiem, zarówno w Polsce jak i w prawie 70 krajach świata, znowu sięgniemy po każdy zegarek znajdujący się w domu i ruszymy wskazówkami. Dla lubiących śnić godzinami, mamy dobrą wiadomość. W październiku czas przestawiamy o jedną godzinę do tyłu, a to pozwoli nam pospać nieco dłużej.

Wokół zmiany czasu pojawia się ostatnio coraz więcej kontrowersji i wielu ludzi staje się przeciwnikami tejże metody. Jedno jest pewne, zmiana czasu będzie jeszcze przez kilka najbliższych lat powtarzana jak mantra, dwa razy w roku. 

Małgorzata Borysewicz z "Rolnik szuka żony" w ciąży! Rolniczka wyjawiła, jak zareagowało rodzeństwo

Co się zmienia wraz z nadejściem jesieni i zimy?

Druga połowa października już w kalendarzu. Noce są już zdecydowanie chłodniejsze, a ostatnio poranki witają nas delikatnymi przymrozkami. Z naszych szaf znikają krótkie spodenki i koszulki, a w zamian sięgamy po płaszcze, czapki i ciepłe skarpetki. Wieczory zaczynamy spędzać z kubkiem gorącej herbaty z cytryną i miodem lub gorącej czekolady. To sygnały, że lato odeszło na dobre, a człowiek musi się z tym pogodzić.

Dni stają się krótsze i smętne, a poranki sprawiają, że coraz ciężej wstać z łóżka. Jesienne spacery często zakłóca deszcz i wietrzna pogoda, a kiedy tylko pojawia się choć odrobina słońca na niebie, wraca ochota do życia. Jest jednak pozytywny aspekt jesieni i zimy, wcześniej chodzimy spać i dajemy sobie więcej czasu na odpoczynek. 

Dłuższy sen? Zobacz, jak i kiedy należy przestawić zegarek?

Zmiana czasu na zimowy nadchodzi wielkimi krokami, bowiem już w nocy z 26 na 27 października należy przestawić wskazówki zegara o jedną godzinę do tyłu, czyli z godziny 3:00 na 2:00. Zmiana czasu regulowana jest rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów. 

Zupełnie odwrotna sytuacja pojawia się w ostatnią niedzielę marca, kiedy czas zmieniamy na letni. Wówczas zegary przestawiamy z godziny 2:00 na 3:00 i niestety śpimy o godzinę krócej. Czy zmiana czasu ma wpływ na człowieka? Okazuje się, ze tak. Najgorzej cierpią osoby, które mają ustaloną regularną porę zasypiania i wybudzania. Pojawia się u niech wtedy niepokój, rozdrażnienie, brak chęci do codziennych czynności i apatia. Ludzki organizm musi "dać sobie" więcej czasu na przyzwyczajenie się do trybu zimowego lub potem do letniego.