RolnikInfo.pl Wiadomości Niepochlebne opinie o mleku, które piją Polacy. Głos zabrał producent, badania trwały latami
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News

Niepochlebne opinie o mleku, które piją Polacy. Głos zabrał producent, badania trwały latami

21 grudnia 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kabot

W sieci pojawiło się całe mnóstwo komentarzy dotyczących negatywnych skutków zdrowotnych, które rzekomo miałyby się pojawiać po spożyciu mleka od krów karmionych dodatkiem do pasz Bovaer. Teraz w tej sprawie zabrał głos producent. Czy polskie mleko jest bezpieczne?

Czym jest Bovaer?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym w ogóle jest Bovaer. To suplement dodawany do paszy dla bydła, który w układzie pokarmowym krowy rozkłada się na naturalnie występujące związki, które są już obecne w żwaczu (części żołądka) krowy.

Z badań wynika, że ten suplement może zmniejszać emisję metanu z trawienia krów średnio o 27 procent. To niezwykle istotne, bowiem ten gaz przyczynia się do globalnego ocieplenia. Wielu konsumentów wciąż jednak ma poważne wątpliwości i obawy co do kwestii bezpieczeństwa stosowania suplementu.

Wniosek o emeryturę rolniczą. Te rzeczy musisz wiedzieć
Nawet 1 mln zł dotacji dla rolników. Wnioski tylko do końca grudnia. Trzeba się spieszyć

Niepochlebne komentarze o polskim mleku

Jakiś czas temu w mediach społecznościowych wybuchła burza. Pojawiły się liczne negatywne komentarze dotyczące stosowania suplementu w paszach dla krów. Przeciwnicy tego rozwiązania grzmią, że Bovaer zawiera “toksyczne substancje chemiczne”, które są szkodliwe zarówno dla zwierząt , jak i dla rolników, w tym mają wpływ na płodność. Jeszcze inni krytycy twierdzą, że dodatek nie został poddany wystarczającej liczbie testów. Teraz polski oddział producenta Arla Foods, który stosuje ten dodatek do pasz, zabrał głos w sprawie.

Zobacz także: Ruszają kontrole w gospodarstwach. Przychodzą z zaskoczenia, można stracić pieniądze

Producent zabrał głos

Producent Arla Foods odniósł się do fali negatywnych komentarzy dotyczących stosowania dodatku do pasz . Arla na wstępie podkreśla, że Bovaer przeszedł obszerne testy, by upewnić się, że jest on bezpieczny zarówno dla krów, jak i dla ludzi. Badania były prowadzone przez ponad 15 lat, a obecnie dodatek jest stosowany w wielu krajach na całym świecie.

Bovaer został specjalnie opracowany, aby rozkładać się w układzie pokarmowym krowy i szybko rozkładać się na naturalnie występujące związki już obecne w żołądku krowy. Oznacza to, że nie przedostaje się od krowy do mleka - wyjaśnia Arla Foods.

Potężny pożar k. Garwolina. Ogień spalił zwierzęta w oborze, rolnicy zostali z niczym
Kołodziejczak grzmi: przerost wymagań wobec rolników, potrzebna strategia na 20 lat
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kabot
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś