Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Pasza

Pasza

Pasza - pożywienie dla zwierząt hodowlanych.

miliony
19.06.2022 02:02 Usuną go z terenów wiejskich. Akcja będzie kosztować miliony złotych

Nie wszystkie elementy wiejskiego krajobrazu sprzyjają produkcji rolnej i zdrowiu - takim przykładem może być niebezpieczna roślina zwana Barszczem Sosnowskiego. Walka z tym inwazyjnym gatunkiem trwa w Polsce od lat - jak informuje portal money.pl, gmina Kępica zapowiedziała, że na usunięcie Barszczu Sosnowskiego zamierza wydać 3 miliony złotych. Gatunek ten zawiera furanokumaryny, które mogą wywołać u człowieka poważne podrażnienia oczu, dróg oddechowych, a także oparzenia II i III stopnia. Miliony na walkę z Barszczem SosnowskiegoPolskie władze nie chcą mieć za grosz litości dla Barszczu Sosnowskiego, który został przywieziony do naszego kraju w latach 50-70. XX wieku ze wschodu jako roślina pastewna. Wkrótce jednak okazało się, że choć Barszcz zdaje egzamin jako pasza dla zwierząt, to jest trudny w uprawie, a jego sok ma zgubne skutki dla ludzkiego zdrowia - szybko zatem porzucono uprawę tej rośliny. Pomimo tego Barszcz Sosnowskiego pozostał obecny w naszym ekosystemie nawet bez dalszej pomocy człowieka - stał się gatunkiem wysoce inwazyjnym, którego pozbycie się jest wyjątkowo trudne. Gmina Kępice walczy z plagą Barszczu Sosnowskiego przez ostatnie pięć lat i co roku dba o to, by rośliny się nie odradzały. Niestety, eliminacja tego gatunku jest bardzo droga - samorząd w Kępicach liczy się z wydatkiem rzędu 3 milionów złotych, które pozyskał na ten cel z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

kury
19.03.2022 02:43 Nielegalny proceder w gospodarstwie. Wszystko przez żywienie kur

Do nietypowego - i zupełnie przypadkowego - odkrycia doszło w jednym z gospodarstw rolnych na terenie województwa mazowieckiego: podczas poszukiwań zaginionej osoby policjanci zauważyli dorodne krzaki konopi indyjskich, które rosły na prywatnej posesji. Właściciele tłumaczyli, że liście roślin przeznaczają na paszę dla swoich kur. Zaskakujące odkrycie policji w gospodarstwieWe wrześniu 2021 roku policjanci z łosickiej komendy policji mieli za zadanie odnaleźć trop zaginionej osoby - z pewnością nie spodziewali się jednak odkrycia nielegalnej hodowli konopi indyjskich. Podczas eksploracji terenu w związku z zaginięciem, funkcjonariusze zajrzeli na teren jednej z okolicznych posesji w powiecie łosickim. W gospodarstwie rosły bujne rośliny, które okazały się być konopiami indyjskimi. Jak wyliczyli policjanci, na podwórku rosło dwanaście krzewów.

ue
19.03.2022 02:42 UE podjęła decyzję. Zniesiono zakaz krzyżowego skarmiania mączkami mięsno-kostnymi

Podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej w lipcu 2021 roku podjęto decyzję o uchyleniu dotychczasowego zakazu krzyżowego skarmiania mączkami mięsno-kostnymi. Niewykluczone, że umożliwienie hodowcom drobiu i trzody chlewnej stosowania dodatkowych składników pasz sprawi, że żywienie zwierząt będzie nieco mniej kosztowne, dzięki czemu unijne rolnictwo stanie się bardziej konkurencyjne. Warto jednak dodać, że zakaz krzyżowego skarmiania mączkami mięsno-kostnymi bez żadnych zmian obowiązuje hodowców przeżuwaczy. W dalszym ciągu zabronione jest również skarmianie wewnątrzgatunkowe. Decyzja Rady UE ws. zniesienia zakazu krzyżowego skarmiania mączkami mięsno-kostnymiZmiana przepisów została uchwalona podczas lipcowego spotkania Rady Unii Europejskiej. Zgodnie z nową decyzją unijnych władz, hodowców drobiu i trzody chlewnej nie będzie obowiązywać dotychczasowy zakaz krzyżowego skarmiania mączkami mięsno-kostnymi swoich zwierząt. Przypomnijmy: krzyżowe skarmianie mączkami mięsno-kostnymi jest sytuacją, w której w pokarmie dla świń wykorzystuje się dodatek przetworzonego białka z drobiu, a w paszach dla drobiu korzysta się z białek pochodzenia wieprzowego. Dotychczas hodowcy drobiu i trzody chlewnej zamiast wspomnianych mączek mięsno-kostnych pochodzących od innych gatunków stosowali poekstrakcyjną śrutę sojową. Istnieją podejrzenia, że mączki mięsno-kostne będą tańsze niż sojowe dodatki do pasz, co może finalnie wpłynąć na lekkie obniżenie kosztów produkcji mięsa i podniesienie jego konkurencyjności wobec mięsa z pozaunijnych rynków.

wypadek
16.05.2021 02:00 Podczas przewozu paszy doszło do tragedii. Zderzenie dwóch pojazdów

Jeden z kierowców doznał tak poważnych obrażeń ciała, że poniósł śmierć na miejscu. Tragiczny wypadek na MazowszuO niezwykle smutnym zdarzeniu poinformowała m.in. OSP Zawidz, a także płocka Gazeta Wyborcza. Jak obecnie wiadomo, do wypadku ze skutkiem śmiertelnym doszło 14 maja 2021 roku na drodze krajowej numer 10, na wysokości miejscowości Dobrosielice (woj. mazowieckie). Wedle wstępnych ustaleń policji przyczyną wypadku miała być opona samochodu ciężarowego marki Renault - kiedy wystrzeliła, kierowca stracił panowanie nad pojazdem. Mężczyzna zjechał na przeciwległy pas ruchu, którym poruszała się druga ciężarówka marki Scania. Finał okazał się być tragiczny - 45-letni mężczyzna, który kierował Scanią, doznał tak rozległych obrażeń ciała, że zmarł na miejscu. Drugi z kierujących został tymczasem przewieziony do szpitala. Służby nie podały szczegółowych informacji na temat stanu jego zdrowia, choć nieoficjalnie mówi się, że jego stan jest ciężki. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]