Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Mleko

Mleko

Mleko – wydzielina gruczołu mlekowego samic ssaków, pojawiająca się w okresie laktacji.

None
27.07.2024 18:20 Zeszła z pola, weszła na tor. Amerykańska farmerka walczy o olimpijski medal

Elle Purrier St. Pierre, urodzona i wychowana na farmie mlecznej w stanie Vermont, zakwalifikowała się do biegu na 5000 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Ta niezwykła sportowczyni łączy pasję do biegania z ciężką pracą na rodzinnej farmie mlecznej.

obora z krowami
08.06.2024 11:14 Wypadek przy dojeniu krów. Pracownik przygnieciony przez zwierzę

Wydaje się, że codzienna czynność, jaką jest dojenie krów nie powinno stanowić niebezpieczeństwa. Okazuje się jednak, że to nie prawda. Według serwisu "Gazeta Pomorska" jeden z pracowników w woj. kujawsko-pomorskim został poważnie poturbowany przez spłoszoną krowę, która dosłownie wbiła go w barierki. Niestety, takich zdarzeń jest coraz więcej, większość kończy się tragedią.

Ser twarogowy z Polski
25.04.2024 09:45 Kolejna firma portfolio w Mlekovity. Tym razem KaMos z Kamiennej Góry

Grupa Mlekovita poinformowała o włączeniu w swojej struktury kolejnego zakładu mleczarskiego. Spółdzielnia Mleczarska KaMos w Kamiennej Górze stała się 26. zakładem produkcyjnym skupionym pod szyldem Mlekovita. 

polskie banknoty
14.09.2023 21:08 Ważne: rząd uruchomił interwencyjny skup jednego z produktów rolno-spożywczych

W odpowiedzi na spadające ceny rząd podjął interwencję w sektorze mleczarskim: skup mleka oraz masła w proszku. To nie pierwszy raz w 2023 roku, kiedy rząd podejmuje kroki w celu wsparcia sektora rolnego. W lipcu tego roku państwowe spółki rozpoczęły skup malin, czego celem było ustabilizowanie cen owoców. 

Agrounia
31.08.2023 13:46 Agrounia strajkuje. Rolnicy wyjdą na ulicę

Wrzesień rozpocznie się strajkiem Agrounii na Opolszczyźnie. Jego celem ma być zjednoczenie rolników ponad politycznymi podziałami.

krowy na polu
26.08.2023 17:49 Era wielkich graczy? Małe mleczarnie w ogniu konsolidacji

Sektor mleczarski w Polsce staje w obliczu dynamicznych zmian, a rosnąca liczba przejęć w branży jest wyraźnie widoczna od początku bieżącego roku. Nowe połączenia i fuzje firm mleczarskich stają się coraz bardziej powszechne, co skutkuje zarówno wieloma wyzwaniami, jak i nowymi możliwościami.

Robert Telus, Ryszard Bartosik i Krzysztof Ciecióra
25.08.2023 11:45 Czy skup masła i mleka w proszku uratuje branżę mleczarską?

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus poinformował na ostatniej konferencji prasowej o rozpoczęciu skupu masła i mleka odtłuszczonego w proszku. Czy w obliczu wielkiego kryzysu branży mleczarskiej, działania rządu przyniosą jakiekolwiek skutki? 

mleko migdałowe
22.08.2023 09:01 Mleko zwierzęce do lamusa? Sprzedaż mleka roślinnego bije rekordy w Polsce

2 sierpnia to dzień miłośników mleka roślinnego, które zdobywa coraz większą popularność jako alternatywa dla mleka zwierzęcego. Dane pokazują, że sprzedaż roślinnych produktów w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki w 2022 roku, wzrastając do imponującej kwoty 782,4 milionów złotych. W minionym roku wartość sprzedaży mleka roślinnego wyniosła 387,1 miliona złotych, a tendencja wzrostowa jest stała, jak wynika z raportu NielsenIQ.

mleko
21.08.2023 16:34 Mlekovita przejmuje kolejną mleczarnię? UOKiK otrzymał wniosek

Poważne ruchy w mleczarskim uniwersum. Mlekovita, znana firma branży mleczarskiej, wystąpiła z planem połączenia sił z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Miechowie. Wniosek ten dotarł do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Mleko nalewane do szklanki
18.08.2023 14:10 Nabiał, który leczy? Polsko-chiński zespół badaczy opracowuje nowe produkty mleczne

Wielkie osiągnięcie badaczy z Polski oraz Chin może mieć ogromne znaczenie w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Wszystko za sprawą opracowania nowego sposobu pozyskiwania białka z produktów mlecznych. 

None
17.08.2023 14:05 Aplikacja internetowa dla producentów mleka. Czy warto być jej użytkownikiem?

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka zachęca właścicieli bydła mających swoje sztuki pod oceną wartości użytkowej do zarządzania stadem za pośrednictwem autorskiego programu internetowego. Stado OnLine to aplikacja, której możliwości są stale poszerzane i udoskonalane. Co więcej, wielu polskich gospodarzy może korzystać z niej bezpłatnie. 

mleczarnia
17.08.2023 13:00 Sprzedaż upadłej spółdzielni mleczarskiej. NIK wykazała nieprawidłowości

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadziła dokładną kontrolę nad procesem sprzedaży upadłej spółdzielni mleczarskiej Bielmlek. Wyniki tego postępowania kontrolnego wykazały istnienie nieprawidłowości.

None
15.08.2023 16:58 Uchwalono zmiany w systemie kaucyjnym. Związkowcy apelują o wprowadzenie poprawek

W związku z unijną dyrektywą w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, konieczne jest dostosowanie polskiego prawa do rozwiązań akceptowanych przez Unię Europejską. Projekt przyjęty przez Radę Ministrów nie spotkał się z aprobatą organizacji z sektora rolno-spożywczego. Związkowcy z Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ “Solidarność” ubiegają się o wprowadzenie nowelizacji ustawy. Podkreślają, że chodzi o dobro obu stron: producentów oraz konsumentów żywności. 

półki sklepowe z nabiałem
15.08.2023 16:22 Upadłość znanej spółdzielni mleczarskiej. Jeszcze niedawno była kluczowym graczem

Znana na rynku spółdzielnia mleczarska w Prudniku zmaga się z kryzysem, który doprowadził do ogłoszenia jej upadłości. Sytuacja ta budzi duże obawy wśród wierzycieli oraz ma poważne implikacje dla lokalnego sektora rolniczego i finansowego.

flaga Chin
13.08.2023 17:00 Chińczycy go uwielbiają. Polski produkt podbija Państwo Środka

Coraz więcej obywateli Chin odkrywa jako atrakcyjny element swojej diety ser, a wraz z rosnącą popularnością zachodnich dań, wzrasta również popyt na ser żółty. Polscy producenci serów, takie jak Serenada i Skarby Serowara ze Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, zdobywają serca chińskich smakoszy. 

Krowy na pastwisku
04.08.2023 08:00 Branża mleczarska chyli się ku upadkowi?

Hodowcy bydła mlecznego alarmują od dłuższego czasu o coraz mniej opłacalnej produkcji mleka. Problemy rosną z dnia na dzień, a rozwiązań przynoszących ulgę rolnikom jak nie było, tak nie ma. 

krowy
22.07.2023 11:00 Wyłączenie krów z planu ograniczenia emisji. PE zagłosował

Posłowie do Parlamentu Europejskiego przyjęli swoje stanowisko w sprawie planu Komisji Europejskiej dotyczącego ograniczenia zanieczyszczeń w sektorze przemysłowym. Głosowanie przyniosło decyzję o wyłączeniu hodowli bydła z tego planu. To, czy bydło będzie wyłączone z planu ogarniaczania emisji, jest nadal kwestią otwartą. 

Krowa
02.07.2023 08:00 Czy UOKiK poprawi sytuację dostawców mleka spółdzielni Mlekpol?

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał Spółdzielnię Mleczarską Mlekpol do zaprzestania nieuczciwych praktyk wobec dostawców mleka. Czy sytuacja na rynku przemysłu mleczarskiego ulegnie poprawie? 

krowa
26.05.2023 11:00 Spadek pogłowia krów w UE o 1 proc. Powód jest jeden

Według analiz przeprowadzonych w najnowszych Agro Nawigatorze, dalsze spadki cen mleka są bardzo prawdopodobne. Według szacunków przeciętna cena skupu mleka w Polsce w 2023 roku zmniejszy się o 10-15 proc. rok do roku.

None
26.04.2023 07:00 Czy warto inwestować w kozy? Rozwiewamy wątpliwości

W Polsce coraz większa liczba rolników decyduje się na inwestycję w kozy. Nic dziwnego – wysokiej jakości kozie mięso i mleko cieszą się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. W naszym artykule przedstawiamy kilka podstawowych powodów, dla których inwestycja w hodowlę kóz może być opłacalna.

wielka brytania mleko
19.03.2022 02:44 Wielka Brytania: rolnicy wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka. Powód jest jeden

Brytyjskie media poinformowały o niepokojącej sytuacji, która ma miejsce w części gospodarstw rolnych na Wyspach: gospodarze są zmuszeni wylewać dziesiątki tysięcy litrów mleka ze względu na braki zatrudnienia w sektorze transportu, a także rosnące koszty produkcji i niedobór pracowników na farmach. Mleko, które produkowane jest przez brytyjskich rolników, jest skazane na zmarnowanie, ponieważ - mówiąc prosto - nie ma pracowników, którzy mogliby odebrać je samochodami ciężarowymi.Farmy mleczne w Wielkiej Brytanii przechodzą trudne chwileBrexit, który wywołał zmiany prawne w kwestii zatrudnienia, skutecznie zniechęcił wielu obcokrajowców do powrotu na Wyspy Brytyjskie w celach zarobkowych. Efekty opisanego mechanizmu nastały bardzo szybko: w Zjednoczonym Królestwie zaczęło brakować kierowców ciężarówek, co uderzyło m.in. w łańcuchy dostaw żywności. Choć wielu Brytyjczyków obawia się stanu zatowarowania sklepów przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia, to problemy z transportem chwieją gospodarką już teraz - właściciele farm mlecznych wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka tylko dlatego, że brakuje pracowników, którzy mogliby je odebrać do hurtowni. Brytyjscy rolnicy obawiają się, że aktualna sytuacja jest dopiero niewinnym początkiem prawdziwych problemów, które nadejdą w kolejnych tygodniach.

mlekpol
19.03.2022 02:38 Ważne wiadomości z konferencji SM Mlekpol. Nadzieja dla rolnictwa?

SM Mlekpol jest poważnym graczem na rynku mleka nie tylko w Polsce i Europie, ale i na całym świecie. Podczas konferencji prelegenci opowiedzieli zarówno o historii Spółdzielni, która obchodzi w tym roku swoje czterdziestolecie, jak i o wszelkich nowoczesnych rozwiązaniach, które obejmują zrównoważony rozwój i nowe potrzeby konsumentów. Konferencja SM MlekpolChoć konferencja SM Mlekpol odbyła się w przestrzeni wirtualnej, to poruszane podczas niej tematy dotykały jak najbardziej fizycznego aspektu rolnictwa, biznesu i branży mleczarskiej. Trójka prelegentów, wśród których był Edmund Borawski, Prezes Zarządu SM Mlekpol, Zbigniew Groszyk, Wiceprezes Zarządu ds. Produkcji SM Mlekpol, a także Małgorzata Cebelińska, Dyrektor Handlu SM Mlekpol opowiedziała o historii Spółdzielni, rozwoju technologicznym oraz o eksporcie produktów nabiałowych na rynki zagraniczne. Mlekpol jest spółdzielnią, która w szczególny sposób dba nie tylko o najwyższą jakość produktów mleczarskich, ale również o rolników, którzy są odpowiedzialni za dobrostan zwierząt i produkcję mleka. Jak podkreślał prezes Edmund Borawski, Mlekpol wspiera rolników na przeróżne sposoby, przede wszystkim poprzez zabezpieczanie opłacalności produkcji mleka. Dodał, iż Spółdzielnia zaopatruje rolników w różnego rodzaju produkty przydatne w hodowli - m.in. folie kiszonkarskie, nawozy i nasiona traw. Co więcej, Spółdzielnia posiada fundusz inwestycyjny, dzięki któremu każdy członek może wystąpić o kredyt w wysokości do dwóch milionów złotych. Dobrze zarządzana spółdzielnia, jaką jest Mlekpol może zatem pochwalić się nie tylko harmonijną współpracą z dostawcami surowca, ale też ugruntowaną pozycją na rynku europejskim i światowym. Jak podkreślił prezes SM Mlekpol, Polska jest poważnym graczem w zakresie produkcji mleka. W Europie zajmuje 5. miejsce, a na świecie 12. pozycję wśród największych producentów. Co ciekawe, SM Mlekpol ma w tym aż 14-15% swojego udziału.

żywność
19.03.2022 02:37 Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego: Polska zajmuje 25. miejsce

Co ciekawe, biorąc pod uwagę Unię Europejską jako jeden obszar, zajmuje ona 2. miejsce na świecie w rankingu przygotowanym przez Economist Intelligence Unit.Bezpieczeństwo żywnościowe PolskiJakie kryteria są badane podczas określania indeksu bezpieczeństwa żywnościowego danego kraju? Na stronie foodsecurityindex.eiu.com możemy przeczytać, iż w badaniu analizowane są elementy systemu żywnościowego takie jak przystępność cenowa produktów spożywczych, ich dostępność w sklepach, jakość i bezpieczeństwo oraz zasoby naturalne i odporność. Które państwa dzierżą palmę pierwszeństwa w opisywanym rankingu? Są to: Finlandia, Irlandia i Holandia. Polska znalazła się na 25. miejscu - co ciekawe, wyprzedzają nas takie kraje jak Białoruś (23. miejsce) oraz Rosja (24. pozycja). Warto dodać, że Niemcy zajęły 13. wynik w tabeli wyników. Gorzej od Polski wypadają m.in. Węgry (36. miejsce), Chiny (39. pozycja), Słowacja (40. miejsce) i Bułgaria (44. wynik).

mleko
19.03.2022 02:37 Cysterna z mlekiem runęła na drogę. Niebezpieczne zdarzenie w Wielkopolsce

Jak pokazano w facebookowym wpisie OSP Rogoźno, cysterna przewróciła się, rozlewając na drodze litry mleka. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikomu nic się nie stało. Cysterna z mlekiem przewróciła się na drodzeDo zdarzenia doszło na drodze krajowej numer 11 na 241. kilometrze trasy w miejscowości Jaracz, położonej w województwie wielkopolskim. Kierowca pojazdu stracił w pewnym momencie nad nim panowanie, co doprowadziło do jego wywrócenia. Zgłoszenie o przewróconej cysternie z mlekiem wpłynęło do służb ratowniczych około godziny 18.00. Niestety, gabaryty przewróconego pojazdu sprawiły, że cała droga została zablokowana na obydwu pasach ruchu. Zamiast tego na kilka godzin wprowadzono objazd przez miejscowości Parkowo i Wełna. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]

mleko Walia
19.03.2022 02:36 Walia: zawartość cysterny wylała się do rzeki. "Kraina mlekiem i miodem płynąca"

Choć widok ten budził wśród mieszkańców okolicy niemałe rozbawienie, to należy podkreślić, że mleko - pomimo, iż jest produktem pochodzenia naturalnego - może mieć negatywny wpływ na stan wodnego ekosystemu rzeki. Mleczna rzeka w WaliiNiecodzienne zdarzenie zostało udokumentowane przez rolniczkę May pochodzącą z hrabstwa Carmarthenshire na terenie południowej Walii. Film pojawił się na Twitterze 14 kwietnia i w szybkim tempie obiegł brytyjskie i zagraniczne media. Co tak naprawdę się stało w okolicy rzeki Dulais? Wiemy, że na drodze A482 w miejscowości Llanwrda doszło do kolizji, w wyniku której zawartość cysterny - około 28 tysięcy litrów mleka - dostało się do rzeki. W efekcie woda nabrała białego, nietransparentnego koloru. Świadkowie, którzy spostrzegli, że rzeka przybrała biały kolor, żartowali, że teraz na miejscu powinny zjawić się wielkie ilości płatków kukurydzianych. Choć sprawa może wyglądać dość zabawnie, to jednak stanowi niemałe zagrożenie dla środowiska naturalnego. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]

Pożar - Gostyń
19.03.2022 02:36 Pożar na terenie Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu. Ogromne straty

Do pożaru doszło w miniony piątek 16 kwietnia bieżącego roku. Jak powiadomili strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Gostyniu, zgłoszenie o pożarze wpłynęło o godzinie 12:26. Ze zgłoszenia wynikało, że ogniem zajęła się jedna z wież znajdujących się na terenie Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu. Jako pierwszy ogień zauważył jeden z pracowników SM. Jak przekazał portal gostynska.pl, pracownicy ewakuowali się z zagrożonego budynku jeszcze przed pojawieniem się na miejscu straży pożarnej. Strażacy na miejscu zdarzenia natychmiast stwierdzili pożar jednego z obiektów Spółdzielni Mleczarskiej - silosu, który stanowił część instalacji do produkcji mleka w proszku.- Strażacy podali cztery prądy gaśnicze poprzez otwory rewizyjne na różnych wysokościach wieży. Wykonano także otwory w dachu wieży, w celu lepszego oddymiania. Panujące temperatury kontrolowano za pomocą kamery termowizyjnej - poinformowali strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Gostyniu.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:[EMBED-5]Podczas pożaru istniało zagrożenie, że ogień przeniesie się na sąsiednie budynki. Na miejscu pojawili się: 4 zastępy JRG Gostyń, 2 zastępy OSP Piaski, zastęp OSP Gola. Akcja gaśnicza trwała około 2,5 godziny. Podczas zdarzenia nikt nie został ranny.

Agrounia Bielmlek
29.03.2021 02:00 Szturm rolników na siedzibę Bielmleku. Agrounia żąda sprawiedliwości

Na miejscu pojawili się również policjanci, którzy wskazywali na nielegalny charakter zgromadzeń w czasie pandemii. - Protest jest zasadny, chce pan, żeby samobójstwa były? - rzekł do policjanta jeden ze zgromadzonych. Protest pod SM Bielmlek29 marca br. pod Spółdzielnią Mleczarską Bielmlek spotkali się nie tylko poszkodowani dostawcy mleka, ale również polityk Lech Kołakowski i członkowie Agrounii ze swoim liderem Michałem Kołodziejczakiem. Bielmlek ogłosił upadłość i wiele wskazuje na to, że rolnicy nie tylko nie otrzymają zapłaty za oddane do spółdzielni mleko, ale będą też musieli dopłacać do długów przedsiębiorstwa. Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, rozmawiał z zebranymi na miejscu hodowcami bydła mlecznego, zaznaczając, że cały czas próbuje otrzymać wyjaśnienia na temat dramatycznej sytuacji, która obciąża rolników. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]- Rozmawiałem z różnymi politykami, oni mówią, że sprawa jest trudna, tutaj są powiązania - mówił lider Agrounii, wskazując, że nie ma możliwości, by rolnicy mieli być pozostawieni bez pomocy. Tłum otwarcie domagał się, by konsekwencje niewypłacenia producentom mleka należności poniósł były prezes Bielmleku Tadeusz Romańczuk. Zgromadzonych wsparł poseł Lech Kołakowski, który zwrócił się do rolników: - To państwo jest dłużne wam, za waszą polskość, za to, że gospodarujecie na tej ziemi. Nie chcę robić polityki, ja chcę pomóc. Lech Kołakowski poprosił protestujących o zdjęcia lub skany dokumentów poświadczających fakt, że oddali do Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek towar, lecz nie otrzymali za niego należnej zapłaty. W międzyczasie na miejscu pojawili się funkcjonariusze policji, którzy zaapelowali o zakończenie zgromadzenia, które miało mieć nielegalny charakter ze względu na obostrzenia epidemiologiczne. Rolnicy ostro zareagowali, a jeden z nich zwrócił się do policjanta: - Protest jest zasadny, chce pan, żeby samobójstwa były?