Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Nowe ognisko HPAI. Polska nie zostanie strefą wolną od wysoce zjadliwej grypy ptaków
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 05.07.2023 14:00

Nowe ognisko HPAI. Polska nie zostanie strefą wolną od wysoce zjadliwej grypy ptaków

Kury jedzące ziarno
unsplash.com

Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii, odnotowano nowe ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce. W związku z pojawieniem się ogniska choroby, na terytorium Polski nie będzie można ustalić strefy wolnej od HPAI.

Brak szansy na ustanowienie strefy wolnej od wysoce zjadliwej grypy ptaków

Główny Inspektorat Weterynarii wydał komunikat, w którym podał lokalizację nowego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Eksperci stwierdzili pojawienie się choroby na kilka dni po złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt wniosku o odzyskanie przez Polskę statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Deklarację złożono 25 czerwca 2023 roku.
 

Nowe ognisko HPAI w Polsce

Nowa lokalizacja naniesiona na mapę przez GIW jest 60 ogniskiem HPAI odnotowanym w 2023 roku, które zostało stwierdzone 1 lipca 2023 roku. Jak podają najnowsze informacje, choroba rozprzestrzeniła się w gospodarstwie zajmującym się chowem przyzagrodowym w województwie małopolskim, powiecie krakowskim, gminie Kocmyrzów-Luborzyca, w miejscowości Dojazdów. Zgodnie z komunikatem, w gospodarstwie utrzymywano 116 sztuk różnych gatunków drobiu. Jak podaje GIW, w naniesionym na mapie ognisku wykryto podtyp wirusa grypy ptaków H5N1.

Dotychczasowa sytuacja epidemiologiczna

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie internetowej GIW, dotychczas w 2023 roku stwierdzono 59 obszarów objętych ograniczeniami ze względu na wystąpienie HPAI. Obszary ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków zostały zaobserwowane w województwach: wielkopolskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, śląskim, warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim.