Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > "Obecnie brak dodatkowych środków". Jest odpowiedź na wniosek KRIR
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:39

"Obecnie brak dodatkowych środków". Jest odpowiedź na wniosek KRIR

Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

- Obecnie brak dodatkowych środków na ubezpieczenia upraw - informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR).

Jeszcze 1 czerwca bieżącego roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Mateusza Morawieckiego w sprawie zwiększenia limitu środków, które zostały przeznaczone na dopłaty do składek z tytułu ubezpieczeń rolnych.

- Wszyscy rolnicy, mają obowiązek ubezpieczenia 50% upraw, dlatego powinni mieć również możliwość skorzystania z ubezpieczenia objętego dopłatami do składek z budżetu państwa na podstawie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - wskazywano.

400 mln zł nie wystarczy

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych stanął na stanowisku, że zaplanowane w ustawie budżetowej na 2021 rok 400 mln zł nie wystarczy na zaspokojenie potrzeb. Jak wspomniano w wystąpieniu do premiera, już w kwietniu bieżącego roku pojawiły się informacje od rolników, którzy nie mogli zawrzeć polis ubezpieczeniowych z firmami ubezpieczeniowymi. Wszystko miało się wiązać z tym, że limit środków został wyczerpany.

Jedyna szansa w oszczędnościach ministerstwa

Jak przekazuje Krajowa Rada Izb Rolniczych, w odpowiedzi zaznaczono, że zgodnie z ustawą budżetową kwota wydatków wynosi 400 mln zł.

- Kwota ta wynika z możliwości budżetu państwa dofinansowania tego zadania w roku bieżącym - wskazuje KRIR.

Jednak, jak wspomniano, gdyby pojawiły się oszczędności "w realizacji wydatków, na realizację innych zadań w częściach budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi" to pieniądze w pierwszej kolejności zostaną przeznaczone na zwiększenie dopłaty do składek ubezpieczeniowych.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych