Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Ochrona gleby: praktyki agrotechniczne dla zdrowia i żyzności gruntów
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 25.04.2023 17:05

Ochrona gleby: praktyki agrotechniczne dla zdrowia i żyzności gruntów

None
unsplash.com

Gleba to podstawa, na której opiera się rolnictwo – dlatego tak ważne jest, aby dbać o jej stan i chronić przed degradacją. W Polsce, gdzie rolnictwo jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki, w ostatnich latach zwiększa się świadomość konieczności ochrony gleby. W naszym tekście przedstawiamy kilka przykładów prostych praktyk agrotechnicznych, które pomagają utrzymać zdrowie i żyzność gruntów rolnych.

Płodozmian i mieszanki zielonkowe

Jednym ze sposobów na ochronę gleby jest stosowanie starego jak świat płodozmianu, czyli zmieniania roślin uprawianych na danym polu w kolejnych latach. Dzięki temu można uniknąć zmęczenia gleby i wystąpienia chorób grzybowych czy bakteryjnych. Co więcej, warto przy tym stosować dodatkowo mieszanki zielonkowe, czyli łączenie różnych gatunków roślin w jednej uprawie. Takie rośliny pomagają w naturalny sposób zwiększyć żyzność gleby, zatrzymują w niej wodę i chronią ją przed erozją.

Minimalistyczna orka dla maksymalnych efektów

Orka to jedna z podstawowych prac agrotechnicznych, która może jednocześnie wpływać na zdrowie gleby w negatywny sposób. Z tego powodu coraz więcej rolników stosuje agrotechnikę minimalizującą orkę. Polega ona na pozostawianiu resztek pożniwnych na polu, co zapobiega erozji gleby, a także na stosowaniu specjalnych maszyn, które nie wymagają głębokiego przekopywania ziemi. Dzięki temu gleba pozostaje w lepszym stanie, a rośliny lepiej się na niej rozwijają. 

Stosowanie naturalnych nawozów i insektycydów

Stosowanie sztucznych nawozów i pestycydów może nie tylko szkodzić środowisku, ale także wpływać negatywnie na zdrowie gleby. Z tego powodu coraz większa liczba rolników zwraca się ku naturalnym nawozom i insektycydom. Wśród popularnych sposobów dbałości o jakość gleby jest na przykład kompostowanie, czyli przetwarzanie odpadów organicznych na naturalny nawóz, oraz stosowanie preparatów biologicznych, które pomagają zwalczać szkodniki w sposób bezpieczny dla gleby i środowiska.

Wykorzystując różne sposoby na mądre wykorzystanie zasobów naturalnych, warto mieć na względzie, że choć chrona gleby to obowiązek każdego człowieka, to w sposób szczególny dotyczy on rolników. Dbając o zdrowie i żyzność polskich gruntów, rolnicy pomagają zachować bioróżnorog, chronić zasoby naturalne oraz zapewnić zdrowe i zrównoważone pożywienie dla przyszłych pokoleń. Wymienione wyżej praktyki agrotechniczne (a także wiele innych!) mogą pomóc w utrzymaniu świetnej kondycji gleby na długie lata i poprawić jakość plonów.