Ogrodnicy nazywają go "czarnym złotem". Ten nawóz wyprodukujesz samodzielnie
Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, ale i miłośnicy sadzenia roślin mogą nawet nie wiedzieć, co najlepiej poprawia wartość gleby. Nie trzeba wydawać pieniędzy na kolejne wymyślne specyfiki. Wystarczy użyć tego, co z pewnością każdy ma w domu. Niesamowite efekty da tzw. “czarne złoto”. O co dokładnie chodzi?
Najlepszy składnik dla roślin. Każdy Polak ma go w swoim domu
Ogrodnikiem może zostać każdy, wystarczy odpowiednia dawka wiedzy i chęci. Niekiedy jednak zamiast okazałej rośliny, spotykamy się z rozczarowaniem i szukamy przyczyny, co poszło nie tak. Kupowanie dedykowanych produktów w celu poprawy wartości gleby z pewnością da dobre rezultaty, ale jest coś, co sprawdzi się równie świetnie, a przy tym nic nie kosztuje. Element, który warto wziąć pod uwagę wielu doświadczonych ogrodników nazywa “czarnym złotem” .
Jak zrobić kompost i jakie są jego właściwości? Efekty zachwycą każdego ogrodnika
Trzeba wiedzieć, że niektóre z resztek, zamiast pomóc, mogą bardzo zaszkodzić. Jakie odpady będą najlepsze i po czym poznać, że kompost przygotowany jest prawidłowo?
Kompost zawiera mnóstwo cennych składników , które poprawiają wartość gleby pod uprawę roślin i przyczyniają się do zdrowszych i lepszych plonów . Oprócz tego wzbogaca podłożę w próchnicę, poprawia strukturę oraz przepuszczalność ziemi, a także pomaga utrzymać jej wilgotność.
Można zrobić go samemu, wykorzystując organiczne resztki z domu czy ogrodu . Warto do tego użyć: obierek z warzyw i owoców (ale nie cytrusów), łupin, fusów po kawie i herbacie, czerstwego chleba, skorupek jaj, popiołu z kominka, drewnianych wiór czy kory, słomy, torfu, ścinek ogrodniczych, liści, korzeni, skoszonej trawy, chwastów bez nasion lub ziemi z roślin doniczkowych.
To, czy kompost przygotowaliśmy prawidłowo , można poznać po kilku rzeczach: po kolorze (powinien być brunatny), po kształcie (pulchny) i zapachu (świeża ziemia).
Dlaczego rośliny nie rosną mimo kompostu? Tego na kompostownik lepiej nie dodawać
Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie odpadki nadają się na kompostownik . Jeżeli widzimy, że nawóz niekorzystnie wpływa na roślinę , może się okazać, że sami się do tego przyczyniliśmy. Składników, których należy unikać to : mięso i warzywa wraz z nim gotowane, kości, ryby, spleśniałe owoce, warzywa i pieczywo, pomyje z detergentami, fragmenty roślin zaatakowane przez szkodniki czy grube gałęzie.