Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Produkcja rolnicza będzie jeszcze droższa? Ceny paliw mogą zmartwić rolników
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:37

Produkcja rolnicza będzie jeszcze droższa? Ceny paliw mogą zmartwić rolników

paliwa
Marek BAZAK/East News

Paliwa takie jak diesel i benzyna kosztują obecnie ponad 5 złotych, co może negatywnie wpłynąć na finanse rolników. Mimo to eksperci mają nadzieję na spowolnienie trendu rosnących cen lub ich niewielką obniżkę tuż przed Wielkanocą. 

Szybko rosnące ceny paliw

Zamykamy właśnie tydzień, podczas którego wzrost cen paliw okazał się być bardzo wysoki. Przykładem może być tutaj diesel, którego cena wzrosła o 15 groszy. Jak podaje portal e-petrol.pl, ostatnie tego typu dynamiczne zmiany na niekorzyść konsumentów miały miejsce około pięciu lat temu.

Czy posiadacze pojazdów mechanicznych mają powody do obaw o zasobność swoich portfeli? Ten sam portal wskazuje, że możliwym scenariuszem będzie cena 5,10 do 5,21 zł za litr benzyny 95-oktanowej.

W przypadku diesla ma być to przedział cen od 5,07 do 5,18 zł za litr. Szacuje się, że za autogaz kierowcy zapłacą w najbliższym czasie od 2,54 do 2,60 zł za litr.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Warto dodać, że obecnie trwa przecena na rynku ropy naftowej. Efektem są niższe ceny na polskim rynku hurtowym - możliwe zatem, że przyniesie to chwilę cenowego wytchnienia klientom detalicznym w najbliższym, przedświątecznym czasie. 

Czy będzie powrót do niższych cen paliw?

Trudno wyrokować, by ceny paliw na stacjach miały powrócić do pułapu około 5 złotych za litr. Ewentualne wahania cenowe są możliwe, jednakże nie sposób oczekiwać, by będą to zmiany długotrwałe. 

Jak już wspomniano wcześniej, wartość ropy naftowej w ubiegłym tygodniu znacznie się obniżyła. Bank Goldman Sachs twierdzi, że choć cena za baryłkę ropy naftowej spadła, to rynek może wrócić do dawnej równowagi jeszcze w miesiącach letnich.

Pytaniem pozostaje, jak bardzo rolnicy będą odczuwali skutki rosnących cen paliw na stacjach benzynowych. Należy mieć nadzieję, że kwoty te nie będą rosły w tak szybkim tempie jak miało to miejsce w mijającym tygodniu. 

W sytuacji globalnego kryzysu, a także problemów związanych z ptasią grypą, afrykańskim pomorem świń i wieloma innymi czynnikami, kolejne finansowe obciążenia mogą być dla rolników bardzo dokuczliwe. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: PAP, farmer.pl, e-petrol.pl