Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Paliwo rolnicze i zwrot akcyzy. Niekorzystne wiadomości
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 09.11.2023 11:24

Paliwo rolnicze i zwrot akcyzy. Niekorzystne wiadomości

ciągnik na polu
unsplash.com

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) zaprezentowało projekt rozporządzenia, które dotyczy stawki zwrotu podatku akcyzowego za paliwo używane w produkcji rolniczej. Według zaproponowanego projektu rozporządzenia, w 2024 roku stawka zwrotu akcyzy na litr oleju napędowego używanego w rolnictwie miałaby wynieść 1,46 zł. 

Zmienne stawki zwrotu podatku akcyzowego za paliwo rolnicze w 2023 roku

W bieżącym roku rolnicy mieli do dyspozycji dwie różne stawki zwrotu akcyzy. W pierwszej połowie roku wynosiła ona 1,46 zł za litr oleju, a w drugiej części roku wzrosła o 0,56 zł. Powodem było wprowadzenie dla rolników dodatkowego wsparcia w postaci tzw. pomocy wojennej.

 

Powrót do stawki 1,46 zł. Brak poprawy dla rolników

Projektowane rozporządzenie Rady Ministrów na rok 2024 sugeruje, że stawka zwrotu akcyzy wróciłaby znowu do poziomu 1,46 zł za litr oleju. To decyzja, która nie przynosi oczekiwanej poprawy dla rolników, a jedynie utrzymuje status quo.

 

Budżet na 2024: stawki za zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 2024 rok, na procedury zwrotu podatku akcyzowego i jego wypłatę została przeznaczona kwota rzędu 1663 mln zł. Szacuje się, że z tej puli jednostki samorządu terytorialnego otrzymają 32,6 mln zł, a producenci rolni aż 1630,4 mln zł. Zwroty akcyzy za paliwo rolnicze rozliczane będą dwa razy w roku: w lutym i sierpniu. To jednak nie łagodzi niepewności związanej z niską stawką zwrotu akcyzy na paliwo rolnicze.

 

źródło: MRiRW, farmer.pl

Tagi: Traktor