Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Polska to truskawkowy gigant. Mimo to import trwa w najlepsze
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:39

Polska to truskawkowy gigant. Mimo to import trwa w najlepsze

truskawki
unsplash.com / fot. Clem Onojeghuo

Wedle danych pochodzących z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polska jest drugim największym producentem truskawek w Unii Europejskiej, a także dziewiątym na całym świecie. Mimo to do naszego kraju w ciągu roku trafia duża ilość importowanych owoców tego gatunku.

Jak podaje portal sadyogrody.pl, importowane są w większości świeże truskawki deserowe. Na wielką skalę eksportuje się natomiast mrożone truskawki przemysłowe.

Polska - truskawkowy gigant

Wiosna to czas przebudzenia - nie tylko dla przyrody, ale również dla konsumentów, którzy z utęsknieniem czekają na oszałamiający zapach polskich truskawek sprzedawanych na targowiskach i bazarach.

Truskawka jest jednym z produktów, którymi polscy rolnicy mogą się szczycić - według KOWR truskawki są najchętniej uprawianymi owocami jagodowymi w naszym kraju. Na obszarze około 50 tysięcy hektarów rocznie produkuje się średnio 178-205 tysięcy ton tych owoców.

Sprawia to, że Polska jest jednym z najważniejszych graczy na unijnym i światowym rynku truskawek. Bardzo duża część krajowych owoców przeznaczana jest na eksport - jak podaje KOWR w 2018 roku za granicę sprzedano aż 53% krajowych truskawek. Warto zaznaczyć, że są to zazwyczaj truskawki mrożone, które trafiają na zachód Europy - do Niemiec, Francji i Holandii.

Eksport świeżych owoców ma znacznie mniejszy udział w rynku i w 2018 roku wyniósł około 6 tysięcy ton truskawek.

Import truskawek do Polski

Pomimo dużego odsetka truskawek, które zostają sprzedane za granicę, do Polski sprowadza się sporo owoców tego gatunku z innych krajów - są to zazwyczaj świeże truskawki deserowe.

Jak podaje portal sadyogrody.pl powołując się na dane z Tygodnika Gospodarczego PIE, w 2020 roku przywieziono do Polski truskawki i przetwory truskawkowe o łącznej wartości 74,1 milionów euro.

Warto zaznaczyć, że importowane truskawki dostępne są w Polsce przez cały rok, ale w szczególności oferowane są w sklepach tuż przed krajowym sezonem na te owoce.

Jak można przeczytać w Tygodniku Gospodarczym PIE, najwięcej truskawek kupiono z Hiszpanii, Grecji i Niemiec.

W Polsce truskawki uprawia się głównie na Mazowszu, a także w województwie lubelskim i świętokrzyskim.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] źródło: KOWR, sadyogrody.pl