Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Pomoc dla producentów kalafiorów i brokułów
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 06.10.2023 15:09

Pomoc dla producentów kalafiorów i brokułów

Brokuły
Iberion

W czwartek 5 października Minister Robert Telus odwiedził jeden z najnowocześniejszych zakładów, produkujących maszyny rolnicze w Polsce. Podczas konferencji prasowej Minister Telus przekazał wiele ważnych informacji dotyczących pomocy w rolnictwie. Jedna z nich odnosiła się pomocy dla producentów brokułów i kalafiorów.

Konferencja w fabryce maszyn rolniczych

Minister Telus wraz z podsekretarzem stanu Krzysztofem Cieciórą odwiedzili w miniony czwartek jeden z najnowocześniejszych zakładów produkujących maszyny rolnicze. Szef resortu rolnictwa podkreślał, że są tutaj po to, aby promować polskie zakłady oraz przedsiębiorczych Polaków. 

Podczas zorganizowanej w zakładzie konferencji prasowej, Minister rolnictwa przedstawił nowe rozwiązania dla polskich rolników. Dotyczyły one m.in.  pomocy dla rolników uprawiających kalafiory i brokuły, wydłużeniu terminów składania wniosków w aplikacji suszowej oraz dodatkowej pomocy dla sadowników i plantatorów.

Trudna sytuacja na rynku brokułów i kalafiorów

Producenci z tego sektora rolnictwa zgłaszali poważne problemy ze sprzedażą tych warzyw do chłodni. Jak podają rolnicy obecnie, w okresie zbioru warzyw chłodnie są zapełnione, co przekłada się na brak zainteresowania zakupem tych warzyw od rolników. Utrzymują oni, że chłodnie wolą kupować warzywa na bieżąco od  zagranicznych firm, dostarczających towar na rynek hurtowy.

Pomoc dla rolników produkujących kalafiory i brokuły

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus poinformował na czwartkowej konferencji, że zostanie uruchomiona pomoc dla rolników produkujących kalafiory i brokuły, którym podmiot skupujący odmówił odbioru pełnej ilości zakontraktowanych produktów rolnych. Szef resortu rolnictwa dodał, że wnioski będzie można składać w ARiMR do 30 października 2023 r. Stawka ma wynosić 1250 zł do hektara.

– W uzgodnieniu z premierem Mateuszem Morawieckim przygotowaliśmy rozporządzenie, które pozwoli na udzielenie wsparcia producentom brokułów i kalafiorów. Stawka pomocy wyniesie 1250 zł do hektara. Warunki pogodowe przyczyniły się do tego, że warzywa te dojrzały w jednym momencie. Firmy skupowe nie mogły ich odebrać ze względu na ograniczone moce przerobowe i część kalafiorów i brokułów zgniła na polach. Chcemy, aby ta pomoc została wypłacona jeszcze w tym roku – poinformował minister Telus.

Źródło: MRiRW na gov.pl