Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Postęp w zakresie zmian klimatycznych. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 22.04.2024 18:53

Postęp w zakresie zmian klimatycznych. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi

planeta Ziemia
fot. Pixabaay/emmagrau

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu na całym świecie odbywa się wiele wydarzeń promujących ochronę środowiska i zwracających uwagę na dobro naszej planety. W Polsce organizowane są m.in. akcje sprzątania świata, w których chętnie udział biorą dzieci ze szkół podstawowych. Co jeszcze możemy zrobić dla Ziemi, jak dbać o naszą planetę, aby odwdzięczała się nam w przyszłości?

Idea obchodów Święta Ziemi swój początek miała ponad 50 lat temu

Geneza Międzynarodowego Dnia Ziemi narodziła się w 1970 roku. To właśnie wtedy 22 kwietnia 20 mln Amerykanów postanowiło wyjść na ulicę, by zaprotestować przeciwko lekceważeniu ekologii. Tłumy ludzi domagali się lepszej przyszłości dla Matki Ziemi.

To dzięki największej fali protestów na świecie powstały przepisy dotyczące ochrony środowiska, mianowicie ustawy o czystym powietrzu, czystej wodzie oraz zagrożonych gatunkach. Powołana została Agencja Ochrony Środowiska (EPA).

Oddolna inicjatywa z USA poszerzyła się na 192 kraje na całym świecie, w tym również Polskę. Dzień Ziemi w naszym kraju obchodzimy od 1990 roku. 
 

Urzędnicy zapukają do polskich domów. Ruszyły masowe kontrole

Dążenie do lepszego jutra należy zacząć od siebie

Świat ostatnimi czasy pędzi do przodu z zawrotną prędkością. Nieustanna walka o przetrwanie w świecie pełnym zagrożeń ze strony sił natury bywa trudna. Praktycznie co dzień słyszymy o kataklizmach, pożarach, skażeniach wód czy innych problemach wpływających negatywnie na środowisko.

Ale zatrzymajmy się na moment, pomyślmy, czy sami się do tego nie przyczyniamy. Tak, pewnie nie jedno z was właśnie teraz myśli "przecież ja sam/sama nie wpłynę na poprawę środowiska". To nieprawda. Od jednostki może zależeć dużo, wystarczy chcieć. 

Hasłem tegorocznej edycji Dnia Ziemi jest "planeta kontra tworzywa sztuczne". Earthday.org wysunęło żądania dotyczące ograniczenia produkcji wszelkich tworzyw sztucznych o 60% do 2040 roku. Aby ta idea mogła zadziałać, potrzebna jest pomoc każdego mieszkańca Ziemi. Jak to zrobić? Wystarczy zmniejszyć korzystanie z tworzyw sztucznych w życiu codziennym.

Człowiek winny zmianom klimatu

Przyglądając się zmianom klimatycznym na całym świecie, nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo do tego przyczynia się działalność człowieka. Poprzez wszechobecny przemysł i transport proces zmian klimatu w ciągu dekady znacząco przyspieszył.

Przyczyniamy się do wzrostu poziomu gazów cieplarnianych w atmosferze, wzrostu średniej temperatury powietrza, topnieniu lodowców, czy nawet do wzrostu poziomu wód w morzach i oceanach. Jak temu zaradzić?

Bądźmy eko. Dla nas, dla planety, dla przyszłych pokoleń

Jak postępować, aby uniknąć dalszych zmian klimatu? To zdecydowanie ambitny cel, który jest możliwy do zrealizowania, ale żeby tego dokonać, należy zacząć od siebie. W tym celu warto zmieniać swoje nawyki, bo małymi krokami, można dokonać wielkich rzeczy.

  1. Ograniczmy korzystanie z samochodów spalinowych oraz środków transportu takich jak samolot. Kiedy to możliwe, przesiądźmy się na rower lub korzystajmy z komunikacji miejskiej - dla zdrowia i zmniejszenia emisji spalin;
  2. Zbierajmy deszczówkę i wykorzystajmy ją do podlewania trawnika, ogrodu czy kwiatów;
  3. Zastosujmy zasadę zrównoważonej konsumpcji - kupujmy takie ilości jedzenia, aby nie wyrzucać ich potem do śmietnika;
  4. Wychodząc z domu, wyłączajmy urządzenia pobierające prąd, typu radio, ładowarka, komputer, przedłużacz. Ta zasada dotyczy również wyłączania oświetlenia tam, gdzie nie musi być włączone;
  5. Ograniczmy kąpiele w wannie na rzecz prysznica. Myjmy zęby przy zakręconym kranie, to pozwoli ograniczyć ilość zużywanej wody;
  6. Zainwestujmy w pralki i zmywarki, które zmniejszą ilość pobieranej wody. Zwracajmy uwagę na klasę energetyczna sprzętów. Korzystajmy z programów EKO;
  7. Segregujmy odpady komunalne, nie wyrzucajmy ich do lasów i przydrożnych rowów;
  8. Wymieńmy żarówki na energooszczędne. Nie korzystajmy z dodatkowego oświetlenia, kiedy światło dzienne jest wystarczające;
  9. Wybierajmy torby wielorazowe zamiast reklamówek. Zwracajmy uwagę na opakowania, z którym wytworzony jest przedmiot. Unikajmy plastiku.