Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Premier Donald Tusk zwołał szczyt rolniczy. Znamy szczegóły
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 28.02.2024 18:06

Premier Donald Tusk zwołał szczyt rolniczy. Znamy szczegóły

Donald Tuska, strajk rolników
Paweł Wodzyński, East News

Podczas spotkania z mediami Premiera Donalda Tuska oraz Premiera Norwegii Jonasa Gahra Støra ze strony dziennikarzy padło pytanie dziennikarzy o strajki rolników. Premier poinformował o zaplanowanym na dzień 29 lutego spotkaniu z liderami strajków rolników.

Premier ogłosił szczyt rolniczy na 29 lutego

Podczas wspólnej konferencji Premiera RP z Premierem Norwegii na pytanie dziennikarskie związane z sytuacją rolników, premier ogłosił decyzję o pilnym zwołaniu szczytu rolniczego.

 Na jutro zwołałem szczyt rolniczy w Warszawie. Jutro o godzinie 14:00 w Centrum Dialogu spotkam się z liderami wszystkich protestujących grup, protestujących wczoraj w Warszawie, na granicach z Ukrainą. 

Premier w dalszych słowach mówił o poszukiwaniu rozwiązań dla sytuacji wolnego handlu z Ukrainą, gdyż dla Polski “ta cena jest za wysoka i nie jesteśmy w stanie jej spłacić." Donald Tusk wielokrotnie podkreślił, że Polska jest państwem i narodem sprzyjającym Ukrainie, natomiast nie możemy doprowadzić, by ta pomoc przyniosła negatywne skutki dla polskich obywateli. 

Dla zobrazowania problemów, jakie mają polscy rolnicy, premier Donald Tusk przypomniał, że w całej Unii Europejskiej mamy 20 mln ton nadwyżki zboża (na wejściu w nowy sezon rolniczy), z czego 9 mln ton leży w polskich spichlerzach. 

Protest rolników w Warszawie bez konkretów. "Nic nie załatwiliśmy"

Jakie tematy rozmów będą poruszone na szczycie?

Na pytania o rozwiązania dla rolników, o których będzie jutro rozmawiać z liderami strajku, premier odpowiedział, że chce, by postulaty zostały uszczegółowione. Poinformował, że limity ustanowione dla niektórych produktów (jaja, drób, cukier, red.), które były wyliczone na podstawie lat 2022 i 2023 są dla Polski nie do zaakceptowania. Strona polska będzie wnioskować o ustanowienie ich na podstawie lat przed wybuchem wojny.

Premier powiedział, że trwają rozmowy ze stroną ukraińską o tymczasowym, całkowitym zamknięciu wymiany towarowej pomiędzy naszymi państwami, jednak byłoby to rozwiązanie tymczasowe i “obustronnie bolesne”. Jednym z tematów rozmów będzie także rozwiązanie polegające na pośrednictwie państwa w sprzedaży zboża przez polskich rolników, tak, by było ono bardziej konkurencyjne cenowo niż zboże ukraińskie. Kolejnym tematem będzie zbudowanie konsensusu w sprawie Zielonego Ładu, z których rozwiązań możemy się wycofać, by nadal móc otrzymywać fundusze unijne na dopłaty bezpośrednie. 

Rolnicy z apelem do premiera

W dniu wczorajszym podczas Marszu Gwiaździstego na Warszawę rolnicy podczas przemarszu dotarli do siedziby Kancelarii Premiera, jednak zostali przyjęci przez posła Grabca z powodu nieobecności Premiera. Rolnicy apelowali o pilne spotkanie z Premierem z poczuciem, że odbijają się od Ministerstwa Rolnictw i Rozwoju Wsi, a spełnienie ich postulatów jest w największej części zależne od decyzji Donalda Tuska.

Podczas Marszu Gwiaździstego rolnicy po raz kolejny przedstawiali swoje postulaty, zarówno społeczeństwu podczas wystąpień, jak i na spotkaniu z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. W opinii rolników było to jednak spotkanie bez żadnych jednoznacznych ani konkretnych ustaleń. Rolnicy pokazali jednak swoją siłę ponad podziałami.