RolnikInfo.pl
morawiecki rolnicy

Jan BIELECKI/East News

Premier pamięta o rolnikach. Obiecał konkretne pieniądze na odbudowę polskiej wsi

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

We wtorek 27 kwietnia 2021 roku premier Mateusz Morawiecki zabrał głos po posiedzeniu Rady Ministrów, podczas której przyjęto projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE. Szef rządu przekazał opinii publicznej, iż nad sprawą będzie dalej obradował parlament. Bez wspomnianej ratyfikacji nie jest możliwe uruchomienie Funduszu Odbudowy, który ma wspomóc polską gospodarkę po kryzysie koronawirusowym.

Nasz kraj ma otrzymać na ten cel ponad 58 miliardów euro. Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej wypowiedzi wspomniał również o rolnikach, którzy będą jedną z grup otoczoną specjalnym wsparciem finansowym. 

Premier Mateusz Morawiecki o rolnikach

Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowego wystąpienia (27.04.2021) chciał z pewnością dać do zrozumienia rolnikom, że wynegocjowana pula 20% z Krajowego Funduszu Odbudowy wkrótce trafi na polską wieś.

By jednak polska gospodarka mogła korzystać z ponad 58 miliardów euro z Funduszu Odbudowy, podjęte muszą zostać przed tym dodatkowe kroki prawne. Kluczowe jest tutaj przyjęcie rozporządzenia dyrektywy o środkach własnych.

W momencie, gdy akt ten uzyska formę ustawy, rząd będzie mógł zarządzać finansami z Krajowego Programu Odbudowy. W pokonaniu kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa ma pomóc również wynegocjowany na forum unijnym nowy program budżetowy.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Premier, podczas swojej wypowiedzi po obradach rządu wskazał, że w środkach Funduszu Odbudowy jest konkretna pula pieniędzy dla rolników. Szef rządu powiedział, że brak zgody na przyjęcie omawianego projektu ustawy ze strony któregokolwiek z polityków jest działaniem przeciw interesowi Polski, przeciw interesowi polskich rolników, polskich pracowników, polskich rodzin.

Pieniądze dla rolników z KFO

Choć dziś politycy wypowiadają się o 20-procentowej pomocy dla rolnictwa z puli Krajowego Fundusz Odbudowy jak o czym oczywistym, to jeszcze niedawno sektor rolny informowany był o tym, że otrzyma tylko 1% kwoty z 58 miliardów euro.

Jak pisaliśmy w tekście zatytułowanym Przełom: rolnictwo otrzyma 20% kwoty z Krajowego Funduszu Odbudowy, środowisko rolnicze ostro sprzeciwiało się przeznaczeniu tylko 1% z Krajowego Funduszu Odbudowy na potrzeby polskiej wsi. 

Głos w sprawie zajęła m.in. Agrounia, żądając aż 40% KFO na rzecz rolnictwa. W drugiej połowie marca wiceminister resortu rolnictwa Ryszard Bartosik przekazał, iż na cele odbudowy rolnictwa zostanie przeznaczonych 20% KFO. 

Pieniądze mają trafić m.in. na skracanie łańcuchów dostaw żywności oraz szeroko rozumiane usprawnienie przetwórstwa rolno-spożywczego. Wiceminister rolnictwa zapowiedział, że fundusze trafią na wsparcie niezależności polskich rolników czy ochronę środowiska.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: rmf24.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >