Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Problemy są coraz większe. KRIR ws. rosnącej populacji bobra
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:40

Problemy są coraz większe. KRIR ws. rosnącej populacji bobra

AGENCJA SE/East News
AGENCJA SE/East News

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki podnosząc kwestię między innymi ograniczenia populacji bobra w Polsce.

W miniony piątek Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty na VIII posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych, zwrócił się do Andrzeja Adamczyka oraz Michała Kurtyki w sprawie ograniczenia populacji bobra, oraz o zobowiązanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do intensyfikacji działań, dotyczących szkód spowodowanych przez bobry.

Coraz większe problemy

Jak wskazuje KRIR, coraz większa populacja bobrów w kraju sprawiła, że doszło do ich ekspansji nawet na małe cieki wodne. Do Wód Polskich jeszcze jesienią i zimą zostały zgłoszone szkody, po czym doszło do przeprowadzenia oględzin i złożenia obietnicy o rozbiorce żeremi. - Jednakże po oględzinach nie doszło do żadnej innej interwencji, co spowodowało, że rolnicy poszkodowani w wyniku zalania łąk nie mogli złożyć wniosków o płatności bezpośrednie ze względu na brak możliwości uprawy łąk poprzez zmniejszenia ich areału - zaznacza Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Zdaniem KRIR, obecnie przy tak dużej populacji bobrów, nie ma także uzasadnienia, by utrzymywane było dofinansowanie na budowę bobrowisk.

Kolejna interwencja ws. bobrów

W połowie maja bieżącego roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w piśmie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska podnosił sprawę podjęcia działań, które miałby na celu wypłatę odszkodowań za drzewa uszkodzone przez bobry. Odpowiedź na pismo KRIR można przeczytać >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych