Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Prognozy zbioru zbóż na świecie. Plony mogą być rekordowe
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:41

Prognozy zbioru zbóż na świecie. Plony mogą być rekordowe

prognozy
unsplash.com / fot. Bence Balla-Schottner

Sezon żniwny trwa, a rolnicy z nadzieją spoglądają w przyszłość, licząc na to, że tegoroczne plony zaskoczą ich w pozytywny sposób. Jak się okazuje, prognozy dotyczące zbioru zbóż na świecie są niezwykle obiecujące - szacuje się, że sezon 2021/2022 będzie rekordowy na przestrzeni ostatnich czterech lat.

Na uwagę zasługują m.in. rolnicy z Ukrainy - to właśnie u naszych wschodnich sąsiadów spodziewany jest najwyższy na świecie procentowy wzrost produkcji zboża w porównaniu do wyniku z ubiegłego sezonu.

Obiecujące prognozy zbioru zbóż na świecie

Codzienną dietę człowieka trudno wyobrazić sobie bez produktów zbożowych - stwierdzenie to zyskuje na znaczeniu, biorąc pod uwagę, że z każdym rokiem populacja ludzi na Ziemi systematycznie rośnie.

Biorąc pod uwagę zbiory zbóż na całym świecie, sezon lat 2021 i 2022 może okazać się najobfitszy od czterech lat.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prognozuje, że łączna produkcja na świecie będzie 4% wyższa niż w sezonie 2020/2021 i osiągnie poziom 2 mld 289 mln ton zboża.

Szczegóły sprawy

Największego wzrostu produkcji zboża możemy spodziewać się na Ukrainie. Najsłabiej w tym sezonie wypadnie najprawdopodobniej Australia, która odnotuje duży spadek produkcji.

Jak w tej kwestii przedstawia się perspektywa produkcyjna krajów Unii Europejskiej? Wedle zapowiedzi Departamentu Rolnictwa USA, zbiory zbóż mogą być wyższe o 5% wobec wyniku z ubiegłego sezonu, osiągając pułap 293 mln ton.

W UE spodziewany jest wzrost produkcji pszenicy o 10% (138 mln ton) i zbóż przeznaczanych na pasze o 1% (155 mln ton).

Warto jednak dodać, że konkurentem dla krajów Unii Europejskiej jest Ukraina, która ma wyprodukować o 20% zbóż więcej niż w ubiegłym sezonie, osiągając poziom 78 mln ton.

Drugim poważnym graczem na rynku zbóż jest Rosja, która spodziewa się podobnych wyników produkcyjnych jak w zeszłym sezonie, tj. 127 mln ton.

W skali światowej prognozuje się wzrost produkcji pszenicy o 2% (do 792 mln ton) i zbóż paszowych o prawie 5% (do 1 497 mln ton).

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: agropolska.pl