RolnikInfo.pl
Zasiłek opiekuńczy - projekt rozporządzenia

gosiak1980/Pixabay

Projekt rozporządzenia ministerstwa rolnictwa ws. zasiłku opiekuńczego z KRUS

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się nowy projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zgodnie z projektem rolnicy i domownicy ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) będą mogli dłużej ubiegać się o zasiłek opiekuńczy.

Osobą odpowiedzialną za opracowanie "projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19" jest Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Zgodnie z projektem zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wypłacany w związku z pandemią koronawirusa, będzie wypłacany dłużej, niż wynika z obowiązującego obecnie rozporządzenia. 

- Przedmiotowy projekt rozporządzenia przewiduje przyznanie prawa do pobierania przez ubezpieczonych zasiłku opiekuńczego jednakże nie dłużej niż do dnia 11 kwietnia 2021 r. - można przeczytać w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Zasiłek opiekuńczy z KRUS

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rolnika bądź domownika przysługuje do 28 marca 2021 r., tj. do najbliższej niedzieli. Obecnie o zasiłek opiekuńczy w KRUS mogą ubiegać się rodzice i opiekunowie, którzy ze względu na zamknięcie placówek edukacyjnych, muszą osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 8, bądź dzieckiem z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. 

Niezmiennie zgodnie z prawem, zasiłek opiekuńczy nie przysługuje w przypadku, gdy drugie z rodziców jest w stanie zapewnić opiekę dla dziecka. Rolnicy, którzy chcieliby ubiegać się o wypłatę zasiłku opiekuńczego, powinni złożyć wniosek do KRUS. Odpowiedni wniosek można znaleźć na stronie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego np. >tutaj<. 

Nowe obostrzenia od 27 marca 

W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce od jutra, 27 marca, wprowadzone zostają nowe obostrzenia, które obowiązywać będą do 9 kwietnia bieżącego roku. Jak poinformowano wczoraj podczas konferencji prasowej ministra zdrowia i premiera Mateusza Morawieckiego, nowe obostrzenia obejmą także okres świąt wielkanocnych, które w tym roku wypadają 4 kwietnia. 

Także wczoraj podczas ogłoszenia nowych zasad bezpieczeństwa pojawiła się wiadomość, że opieka nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach obejmie jedynie pociech medyków i służb porządkowych. Zaznaczono, że ze względu na bezpieczeństwo dzieci, a także rodziców, zamknięte zostaną żłobki, ale rodzice będą mogli ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, co potwierdził projekt rozporządzenia przygotowany przez Grzegorza Pudę.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, KRUS, GOV.pl

Podobne artykuły

Marcin Hernik/Flickr

Finanse i Prawo

Czas na zmianę podejścia. KRIR ws. likwidacji norek

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

ARiMR: Ostatni moment na złożenie wniosku

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

Wsparcie dla kół gospodyń wiejskich za promowanie szczepień. Ruszył nabór

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

Ministerstwo rolnictwa przygotowało nowelizację ustawy. Szykują się ułatwienia dla rolników

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse i Prawo

Ostatnie dni naboru. Restrukturyzacja małych gospodarstw

Czytaj więcej >
IGOR STEVANOVIC  SCIENCE PHOTO LIBRARY

Finanse i Prawo

Interwencja samorządu rolniczego. "Zgłaszane wątpliwości są niezasadne"

Czytaj więcej >