RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Projekt rozporządzenia ministerstwa rolnictwa ws. zasiłku opiekuńczego z KRUS
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:36

Projekt rozporządzenia ministerstwa rolnictwa ws. zasiłku opiekuńczego z KRUS

Zasiłek opiekuńczy - projekt rozporządzenia
gosiak1980/Pixabay

Osobą odpowiedzialną za opracowanie "projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19" jest Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Zgodnie z projektem zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wypłacany w związku z pandemią koronawirusa, będzie wypłacany dłużej, niż wynika z obowiązującego obecnie rozporządzenia. 

- Przedmiotowy projekt rozporządzenia przewiduje przyznanie prawa do pobierania przez ubezpieczonych zasiłku opiekuńczego jednakże nie dłużej niż do dnia 11 kwietnia 2021 r. - można przeczytać w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Zasiłek opiekuńczy z KRUS

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rolnika bądź domownika przysługuje do 28 marca 2021 r., tj. do najbliższej niedzieli. Obecnie o zasiłek opiekuńczy w KRUS mogą ubiegać się rodzice i opiekunowie, którzy ze względu na zamknięcie placówek edukacyjnych, muszą osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 8, bądź dzieckiem z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. 

Niezmiennie zgodnie z prawem, zasiłek opiekuńczy nie przysługuje w przypadku, gdy drugie z rodziców jest w stanie zapewnić opiekę dla dziecka. Rolnicy, którzy chcieliby ubiegać się o wypłatę zasiłku opiekuńczego, powinni złożyć wniosek do KRUS. Odpowiedni wniosek można znaleźć na stronie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego np. >tutaj<. 

Nowe obostrzenia od 27 marca 

W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce od jutra, 27 marca, wprowadzone zostają nowe obostrzenia, które obowiązywać będą do 9 kwietnia bieżącego roku. Jak poinformowano wczoraj podczas konferencji prasowej ministra zdrowia i premiera Mateusza Morawieckiego, nowe obostrzenia obejmą także okres świąt wielkanocnych, które w tym roku wypadają 4 kwietnia. 

Także wczoraj podczas ogłoszenia nowych zasad bezpieczeństwa pojawiła się wiadomość, że opieka nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach obejmie jedynie pociech medyków i służb porządkowych. Zaznaczono, że ze względu na bezpieczeństwo dzieci, a także rodziców, zamknięte zostaną żłobki, ale rodzice będą mogli ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, co potwierdził projekt rozporządzenia przygotowany przez Grzegorza Pudę.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, KRUS, GOV.pl