MRiRW - projekt ustawy
Piotr Molecki/East News
Autor Aneta Wasilewska - 9 Kwietnia 2021

Przyjęto projekt ustawy o płatnościach w ramach systemu bezpośredniego. Jakie są najważniejsze rozwiązania?

Rada Ministrów przyjęła wczoraj, 8 kwietnia 2021 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw.  Organem odpowiedzialnym za przygotowanie projektu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak poinformowało MRiRW, w projekcie zostały ujęte nowe rozwiązania. Jakie?

- Nowe rozwiązania dotyczą także umożliwienia przedłużenia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy lub wniosków o płatność - informuje MRiRW.

Wróblewski: Wróblewski: "Będę rzecznikiem polskiej wsi". Tylko jest jeden warunekCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Jakie rozwiązania zostały ujęte w projekcie?

Zarówno w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, jak i na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dowiedzieć się można, że w projekcie zawarto siedem rozwiązań, a należą do nich:

  • określony został ostateczny termin na złożenie zmian do wniosku, który przypada na 31 maja roku, w którym wniosek został złożony,
  • minister rolnictwa i rozwoju wsi został upoważniony do przedłużenia terminów składania wniosków, jeżeli pojawią się okoliczności, przez które rolnicy nie będą mogli złożyć wniosków w określonych terminach,
  • wprowadzono przepisy, które regulują wykorzystanie zdjęć,
  • dane przestrzenne, które znajdują się w Systemie Identyfikacji Działek Rolnych, będą mogły być udostępniane przez prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
  • usprawnione zostało rozpatrywanie wniosków w ramach PROW na lata 2014-2020,
  • partnerzy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich za pośrednictwem sieci będą mogli składać wnioski o wybór operacji oraz inne dokumenty w postępowaniach w sprawie wyboru tych operacji.

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Jak wskazano wprowadzenie zaplanowanych w projekcie zmian, wynika z między innymi potrzeby dostosowania przepisów krajowych do rozporządzeń unijnych w sprawie przepisów tzw. ustawy o płatnościach.

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ustawa wejdzie w życie w następny dzień po ogłoszeniu. Jednoznacznie zaznaczone zostało, że zmiany, które dotyczyć będą udostępniania danych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, obowiązywać będą od 12 czerwca bieżącego roku.

MRiRW

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: MRiRW, Wykaz prac legislacyjnych RM

Następny artykuł