rolnicy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Magdalena Więckowska - 2 Lutego 2021

Aż 1441 rolników w rejestrze długów. Gigantyczne pieniądze i poważne kłopoty

Jak podaje KRD, zadłużonych rolników wraz z końcem 2020 roku w Polsce było 1441. Całkowita wartość pożyczonych pieniędzy sięga prawie 100 milionów złotych. Czy aktualna sytuacja rolników jest efektem pułapki kredytowej czy też złego zarządzania finansami?

Jak podaje agropolska, rekordzistą w naszym kraju jest gospodarstwo, które ma aż dziesięć zobowiązań finansowych na łączną kwotę 6,2 milionów złotych.

Rolnicy toną w długach?

Krajowy Rejestr Długów działa od 2003 roku, a znajdują się w nim osoby, które zalegają ze spłatami swoich zobowiązań finansowych. Jak taka sytuacja wygląda w przypadku rolników? Nie jest niczym zaskakującym, iż rolnicy często muszą brać pożyczki - kupno drogich maszyn lub materiału siewnego są inwestycjami, na które jednorazowo trzeba wydać niemałą kwotę pieniędzy.

Kredyty są często jedynym wyjściem z sytuacji - a przedsiębiorcy rolni zaciągają je z nadzieją, że po plonach spłacą dług. Często rzeczywiście taki scenariusz przebiega bez większych problemów, czasem jednak - głównie z racji nieprzewidywalności pogody i cen - zbiory czy kwoty w skupach są na tyle niezadowalające, że tworzy to problem z oddaniem pożyczonych pieniędzy.

Czy w przypadku rolników mamy do czynienia ze złym zarządzaniem finansami i ryzykiem, czy też z popadnięciem w pułapkę kredytów nie z własnej winy? Tak naprawdę każdy przypadek jest inny i trudno tutaj o jakiekolwiek trafne wnioski na podstawie uogólnień.

Mieszkasz na wsi? WIR apeluje Mieszkasz na wsi? WIR apeluje "zamiast donosić, zapytaj, czy trzeba pomóc"Czytaj dalej

Jak podaje Krajowy Rejestr Długów pod koniec 2020 roku, na liście dłużników znalazło się 1441 rolników. Mają oni w sumie 6195 zobowiązań finansowych opiewających na kwotę 100 milionów złotych.

Rekordziści w branży

Który rolnik w skali kraju ma największe długi? Jak podaje gazetapomorska.pl cytowana przez portal agropolska.pl jest to gospodarstwo w województwie kujawsko-pomorskim. Rolnik winien jest aż 6,2 milionów złotych w postaci dziesięciu zobowiązań finansowych na rzecz firmy energetycznej i windykacyjnej.

Jak natomiast wygląda sytuacja, biorąc pod uwagę poszczególne województwa? Niechlubny prym w zadłużeniach wiedzie Mazowsze - rolnicy z tego regionu zaciągnęli długi na kwotę 16,7 milionów złotych. Na drugim miejscu plasuje się Wielkopolska z 14,7 milionami złotych. Podium zamyka województwo kujawsko-pomorskie z długiem 13,1 milionów złotych.

Warto również dodać, iż najmniej zadłużonym regionem w skali kraju jest Podkarpacie. Krajowy Rejestr Długów dodaje, iż zadłużeni rolnicy w większości winni są pieniądze innym rolnikom. Takie długi wewnętrzne w branży sięgają nawet 24,2 milionów złotych.

Komu jeszcze rolnicy są winni pieniądze? Są to przede wszystkim firmy leasingowe, windykacyjne, faktoringowe oraz banki. W tym przypadku suma długów wynosi około 46 milionów złotych.

Rolnicy w Polsce są również dłużnikami u firm energetycznych - kwota wynosi tutaj 1,4 miliona złotych, a także firmy ubezpieczeniowe (1,3 miliona złotych) oraz firmy telekomunikacyjne (1,1 miliona złotych).

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: agropolska.pl, gazetapomorska.pl

Następny artykuł