RolnikInfo.pl
rolnicy

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Aż 1441 rolników w rejestrze długów. Gigantyczne pieniądze i poważne kłopoty

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Jak podaje KRD, zadłużonych rolników wraz z końcem 2020 roku w Polsce było 1441. Całkowita wartość pożyczonych pieniędzy sięga prawie 100 milionów złotych. Czy aktualna sytuacja rolników jest efektem pułapki kredytowej czy też złego z

Jak podaje agropolska, rekordzistą w naszym kraju jest gospodarstwo, które ma aż dziesięć zobowiązań finansowych na łączną kwotę 6,2 milionów złotych.

Rolnicy toną w długach?

Krajowy Rejestr Długów działa od 2003 roku, a znajdują się w nim osoby, które zalegają ze spłatami swoich zobowiązań finansowych. Jak taka sytuacja wygląda w przypadku rolników? Nie jest niczym zaskakującym, iż rolnicy często muszą brać pożyczki - kupno drogich maszyn lub materiału siewnego są inwestycjami, na które jednorazowo trzeba wydać niemałą kwotę pieniędzy

Kredyty są często jedynym wyjściem z sytuacji - a przedsiębiorcy rolni zaciągają je z nadzieją, że po plonach spłacą dług. Często rzeczywiście taki scenariusz przebiega bez większych problemów, czasem jednak - głównie z racji nieprzewidywalności pogody i cen - zbiory czy kwoty w skupach są na tyle niezadowalające, że tworzy to problem z oddaniem pożyczonych pieniędzy

Czy w przypadku rolników mamy do czynienia ze złym zarządzaniem finansami i ryzykiem, czy też z popadnięciem w pułapkę kredytów nie z własnej winy? Tak naprawdę każdy przypadek jest inny i trudno tutaj o jakiekolwiek trafne wnioski na podstawie uogólnień.

Jak podaje Krajowy Rejestr Długów pod koniec 2020 roku, na liście dłużników znalazło się 1441 rolników. Mają oni w sumie 6195 zobowiązań finansowych opiewających na kwotę 100 milionów złotych.

Rekordziści w branży

Który rolnik w skali kraju ma największe długi? Jak podaje gazetapomorska.pl cytowana przez portal agropolska.pl jest to gospodarstwo w województwie kujawsko-pomorskim. Rolnik winien jest aż 6,2 milionów złotych w postaci dziesięciu zobowiązań finansowych na rzecz firmy energetycznej i windykacyjnej.

Jak natomiast wygląda sytuacja, biorąc pod uwagę poszczególne województwa? Niechlubny prym w zadłużeniach wiedzie Mazowsze - rolnicy z tego regionu zaciągnęli długi na kwotę 16,7 milionów złotych. Na drugim miejscu plasuje się Wielkopolska z 14,7 milionami złotych. Podium zamyka województwo kujawsko-pomorskie z długiem 13,1 milionów złotych. 

Warto również dodać, iż najmniej zadłużonym regionem w skali kraju jest Podkarpacie. Krajowy Rejestr Długów dodaje, iż zadłużeni rolnicy w większości winni są pieniądze innym rolnikom. Takie długi wewnętrzne w branży sięgają nawet 24,2 milionów złotych

Komu jeszcze rolnicy są winni pieniądze? Są to przede wszystkim firmy leasingowe, windykacyjne, faktoringowe oraz banki. W tym przypadku suma długów wynosi około 46 milionów złotych.

Rolnicy w Polsce są również dłużnikami u firm energetycznych - kwota wynosi tutaj 1,4 miliona złotych, a także firmy ubezpieczeniowe (1,3 miliona złotych) oraz firmy telekomunikacyjne (1,1 miliona złotych).

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Niemieccy celnicy zatrzymali furgonetkę. W środku duże ilości kiełbasy i mięsa zakażonego ASF

  • Razem przekroczyli skalę alkomatu. Dwóch traktorzystów stanie przed sądem

  • Kupujesz nawozy? Od 1 lutego wchodzi nowe rozporządzenie UE

Źródło: agropolska.pl, gazetapomorska.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >