Rolnicy dostaną powołanie do wojska. W sierpniu tylko chętni, kiedy pozostali?
Ministerstwo Obrony Narodowej miało wzywać rolników na ćwiczenia wojskowe już w te wakację. Problem polegał na tym, że przełom lipca i sierpnia to czas wzmożonych prac w polach. Rolnicy zaapelowali do MRiRW o przeniesienie powołania na inny termin. Kiedy MON wezwie rolników do wojska? Wyjaśniamy.
Rolnicy do żniw czy do wojska?
Już od jakiegoś czasu wiadomo było, że Ministerstwo Obrony Narodowej miało wzywać rolników do wojska. Mężczyźni pracujący w gospodarstwie rolnym mieli zostać wezwani w celu odbycia ćwiczeń wojskowych. Jest to obowiązek rezerwistów, wynikający z ustawy o obronie ojczyzny.
MON zapowiadało powoływanie rolników już w te wakacje. Niestety, zarówno lipiec jak i sierpień, to najgorętszy czas dla każdego czynnego zawodowo rolnika. To czas żniw i wzmożonych prac w polu. Rolnicy zostali postawieni przed ogromnym dylematem: iść w pole czy do wojska?
Rolnicy zwrócili się do resortu rolnictwa o pomoc
Jak wiadomo żniwa nie poczekają na rolników, kiedy zboże dojrzeje, trzeba jechać kosić . Rolnicy wystosowali wiele licznych próśb do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przeniesienie terminu poboru na ćwiczenia wojskowe. Z kolei resort rolnictwa skierował do MON pismo, w którym znajdowała się prośba o zwolnienie rolników z tych ćwiczeń, przynajmniej na okres najbardziej wzmożonych prac w polu.
Współpraca obu resortów przyniosła pożądane rezultaty. MON zadeklarowało, że w sierpniu 2024 r. nie będzie powoływać rolników do odbycia ćwiczeń wojskowych. Termin sierpniowy pozostaje jednak nadal aktualny, ale tylko dla chętnych, którzy wyrazili na to zgodę.
Nowy termin będzie korzystniejszy dla wszystkich
Rolnicy dopięli swego. MON zmienił dotychczasowe plany i zgodnie z sugestią resortu rolnictwa, poinformował o nowym terminie poboru rolników na ćwiczenia wojskowe. Termin został przesunięty na okres jesienno-zimowy, kiedy natężenie prac w gospodarstwie jest mniejsze niż wiosną czy latem.
Na ćwiczenia do wojska mogą być powołane osoby, które nie ukończyły 55. roku życia. Dla osób posiadających stopień oficerski lub podoficerski - 63 lata. Z rozporządzenia wynika, że w ciągu roku na ćwiczenia można wezwać aż 200 tysięcy rezerwistów.
Rezerwiści mają obowiązek stawić się na ćwiczenia, które mogą być w zależności: jednodniowe, krótkotrwałe (maksymalnie do 30 dni), długotrwałe (trwające nieprzerwanie do 90 dni) lub rotacyjne, czyli trwające do 30 dni z przerwami w ciągu jednego roku.
Każdy dzień ćwiczeń jest odpłatny, odpowiednio dla stopnia i stanowiska służbowego. Uposażenie dla szeregowego wynosi 141 zł/dzień, dla kaprala 161 zł/dzień, dla porucznika 221 zł/dzień, dla pułkownika 331 zł/dzień, dla generała dywizji nawet 451 zł za dzień ćwiczeń.