RolnikInfo.pl
Wójt winny

John Bointon/Flickr ( zdjęcie poglądowe)

Rolnicy ponieśli straty, zniszczone zostały ich uprawy. Sąd skazał wójta

27 Marca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Zniszczenia, o których mowa dotyczą wydarzeń, jakie miały miejsce w maju 2014 roku. Wtedy też gwałtowna ulewa doprowadziła do tego, że z brzegów wystąpiła niewielka rzeka Klikawka. Niestety, wiązało się to także z tym, że pola w miejscowości Bronowice i Ł

Rolnicy za poniesione straty obwinili wójta Krzysztofa Brzezińskiego, który ich zdaniem nie zrobił wszystkiego, co mógł, by nie doprowadzić do zniszczeń. Jak donosi portal Lublin112, wójt wiedział o zerwaniu wałów przeciwpowodziowych i nie podjął działań, dzięki, którym straty poniesione przez rolników, mogłyby zostać ograniczone. W związku z zaistniałą sytuacją wójt został oskarżony o popełnienie błędów podczas zarządzania sytuacją kryzysową. Sprawa trafiła od sądu do sądu, aż wczoraj zapadł prawomocny wyrok, zgodnie, z którym wójt został uznany za winnego. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

I zapadł wyrok 

Jak powiadomiła rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie Barbara Markowska, Sąd Rejonowy w Puławach uznał wójta za winnego w sprawie przestępstwa niedopełnienia obowiązków. Mowa o artykule 231 kodeksu karnego.

§  1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.§  2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

- Za to przestępstwo na podstawie tego przepisu, stosując jednocześnie artykuł 37 A kodeksu karnego, skazał oskarżonego na karę 200 stawek dziennych grzywny, ustalając wysokość jednej stawki na kwotę 50 zł, czyli to daje 10 tys. zł. Nadto zasądził od niego na rzecz oskarżyciela posiłkowego koszty procesu oraz w kolejnym punkcie koszty sądowe na rzecz Skarbu Państwa. W dniu wczorajszym Sąd Okręgowy w Lublinie zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji utrzymał w mocy - przekazała Barbara Markowska.

Wyrok w sprawie wójta jest prawomocny. 

Wójt zabrał głos orzeczeniu sądu 

Po zapadnięciu wyroku w sprawie wójt Krzysztof Brzeziński poinformował, że rozważa zwołanie niebawem konferencji prasowej, podczas której przestawi swój punkt widzenia. Warto zaznaczyć, że wójt piastuje swój urząd już od 10 lat. 

- Nie będę tego komentował. Nadal zbieram myśli po tym wyroku - portal Dziennik Wschodni cytuje słowa wójta Krzysztofa Brzezińskiego.

Szykują się wybory? 

W przypadku, gdy dochodzi od skazania prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo, politykom grozi utrata mandatu. Zgodnie z przepisami, o wygaszaniu mandatu decyduje komisarz wyborczy. W Puławach jest nim sędzia Piotr Łaguna, który już zapowiedział, że po zapoznaniu się z treścią orzeczenia, wyda decyzję. Odpowiedni dokument ma zostać przedstawiony w przyszłym miesiącu. Jednak już teraz pojawiają się doniesienia o tym, że politycy szykują się do ubiegania się o stanowisko.

- Kontaktowałem się w tej sprawie z wojewodą. Jako Prawo i Sprawiedliwość będziemy oczywiście zainteresowani wystawieniem własnego kandydata w nadchodzących wyborach na wójta gminy Puławy. Zależy nam również na tym, żeby właściwa osoba, związana z regionem, znająca problemy gminy, została wyznaczona przez premiera na komisarza - przekazał poseł Krzysztof Szulowski w rozmowie z portalem Dziennik Wschodni. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Dziennik Wschodni, Puławy24, Radio Lublin, Kodeks Karny, Lublin122

Podobne artykuły

PULS Werbeagentur/Facebook

Uprawy

Wielki labirynt kukurydziany. Tegoroczny wzór także z przekazem

Czytaj więcej >
iAGRO TV / YouTube

Uprawy

Sezon w pełni. Czereśnie lądują za stodołą. "Tak się marnuje u nas towar"

Czytaj więcej >
mrirw

Uprawy

Nadchodzi zakaz stosowania kolejnych środków ochrony roślin. MRiRW zadecydowało

Czytaj więcej >
pogoda

Uprawy

Nadchodzą afrykańskie upały? Prognozy pogody wskazują na jedno

Czytaj więcej >
naukowcy

Uprawy

Rewolucyjne zastosowanie moczu i piwa w rolnictwie. Naukowcy potwierdzili efekty

Czytaj więcej >
Krajowa Rada Izb Rolniczych - pismo z PIR

Uprawy

Fatalna sytuacja rolnika. Od miesięcy nie zarabia i nie może skorzystać z rządowej pomocy

Czytaj więcej >