Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Rosja

Rosja

Rosja - państwo federacyjne rozciągające się od Europy Wschodniej (z eksklawą w Europie Środkowej) przez północną część Azji do Oceanu Spokojnego, składające się według swojej konstytucji z 85 podmiotów federalnych.

Janusz Wojciechowski
23.02.2024 22:55 Cała prawda o imporcie zboża z Rosji. Janusz Wojciechowski potwierdził

Od co najmniej tygodnia rozpowszechniany jest w Internecie film ukraińskiej agendy rządowej, w którym podano ilości importowanego zboża z Rosji w milionach. Aby zweryfikować panoszącą się w sieci dezinformację, Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa, postanowił upublicznić faktyczny stan importu rosyjskiego zboża, który został zatrważająco zawyżony. 

Ukraina, pole
27.01.2024 19:39 Ukraińskie pola zostały skażone? Eksperci przekazali niepokojące informacje

Bombardowania Ukrainy w obliczu wojny wywołanej przez Rosję nadal trwają. Badacze sprawdzają, czy tereny rolnicze są zdatne do produkcji żywności dla ludzi i zwierząt. 

transport drogowy
27.01.2024 16:35 Rosja największym importerem nawozów do Polski. Od kogo jeszcze kupujemy nawozy?

Z danych dotyczących importu nawozów do Polski wynika, że najwięcej mocznika sprowadzamy do kraju z Rosji. Import ze wschodu z roku na rok wzrasta. W 2023 roku ilość, jaką dostarczyli nam Rosjanie, przekracza 276 tysięcy ton. Unia Europejska nie uwzględniła w sankcjach dostaw (niektórych) produktów rolnych do krajów członkowskich. 

zboże
21.10.2023 18:27 Wydało się, gdzie Rosja będzie eksportować zboże. Kontrakt podpisany

Rosyjska firma eksportowa, EPT, podpisała monumentalny kontrakt na wysyłkę aż 70 milionów ton zbóż, nasion oleistych i roślin bobowatych do Państwa Środka. Informacje te ujrzały światło dzienne 18 października 2023 r., za sprawą agencji Reuters. Wartość tej strategicznej transakcji wynosi blisko 26 miliardów dolarów, a umowa obejmuje okres dwunastu lat, z możliwością przedłużenia.

mięso wieprzowe
09.10.2023 17:41 Rosyjska wieprzowina wraca do Chin. Pod jednym warunkiem

Po wieloletnich negocjacjach i staraniach Rosja odzyskuje dostęp do chińskiego rynku wieprzowiny. Jednak cenna zgoda nie przychodzi bezwarunkowo, a Chiny postawiły pewien warunek, który musi być spełniony.

polskie banknoty
05.10.2023 14:57 ARiMR sypnęła groszem. 1,82 mld zł u rolników, a będzie więcej

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) kontynuuje wypłaty dopłat do nawozów, przekazując już ponad 1,82 mld zł na konta 239 tys. rolników. Program ma na celu wsparcie producentów rolnych zagrożonych utratą płynności finansowej z powodu sytuacji na Ukrainie. Pomoc obejmuje dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych, a ARiMR zapowiada dalsze środki wsparcia.

zboże flaga Rosji
28.09.2023 13:04 Import rosyjskiego zboża? MRiT odpowiada

Zdaniem Ministerstwa Rozwoju i Technologii import rosyjskiego zboża w żadnym stopniu nie zagraża bezpieczeństwu publicznemu Polski. Jak argumentują swoją decyzję?

zboże
28.08.2023 17:53 Zakaz importu ukraińskiego zboża do UE. “Kategorycznie nie do przyjęcia”

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostro reaguje na pomysł przedłużenia zakazu importu ukraińskiej produkcji rolnej do niektórych krajów Unii Europejskiej, podkreślając niezgodność takich działań z umową stowarzyszeniową oraz zasadami wspólnego rynku UE.

drewno
23.08.2023 09:00 Rosja i Białoruś chciały ominąć sankcje. PIORiN udaremnił proceder

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) stanęli na straży unijnych sankcji, odkrywając i udaremniając próby obejścia ograniczeń w imporcie drewna z Rosji i Białorusi. Dzięki kontrolom oraz czujności, proceder nielegalnego importu drewna iglastego został zdemaskowany, co wpisuje się w działania mające na celu egzekwowanie restrykcji nałożonych przez Unię Europejską po agresji Rosji na Ukrainę. 

Pszenica
11.08.2023 08:00 Rosja sprzedaje zboża biedniejszym państwom. Polityczna zagrywka Putina?

Politycznych zagrywek Rosji ciąg dalszy. Eksperci badający rynek zwracają uwagę na zwiększony eksport rosyjskich zbóż po obniżonych cenach do biedniejszych państw. Politycy alarmują, aby nie dać się nabrać na działania Rosji. 

zboże
05.08.2023 20:00 Firmy handlujące zbożem z Ukrainy. Lista będzie upubliczniona?

W rozmowie z Polskim Radiem 24 minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, ogłosił, że lista podmiotów handlujących zbożem technicznym z Ukrainy w Polsce zostanie upubliczniona. Na liście ma znajdować się kilkaset firm. Afera związana z importem ukraińskiego zboża do Polski nadal trwa.

polskie banknoty
04.08.2023 20:00 14.08 mija termin naboru wniosków o część dopłat. Wsparcie dla tysięcy rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przypomina, że zbliża się ostateczny termin składania wniosków o pomoc finansową dla rolników dotkniętych ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Tysiące producentów rolnych, którym zagraża utrata płynności finansowej, mają czas tylko do 14 sierpnia 2023 r. na złożenie swoich wniosków.

Władimir Putin
28.07.2023 17:08 Putin obiecuje darmowe zboże dla Afryki

Prezydent Rosji, Władimir Putin, ogłosił na szczycie Rosja-Afryka, że jego kraj jest gotowy dostarczyć dziesiątki tysięcy ton zboża państwom afrykańskim, pomimo zachodnich sankcji. Putin obarczył Zachód winą za utrudnianie dostaw zbóż i nawozów z Rosji do biedniejszych państw świata. Rosyjski lider zadeklarował darmowe dostawy zboża do kilku afrykańskich państw w najbliższych miesiącach.

zboże
28.07.2023 10:20 KE: wiadomo, czy rolnicy dostaną dopłaty za materiał siewny

Komisja Europejska podjęła pozytywną decyzję, która umożliwi rolnikom otrzymywanie dopłat do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany. Pomoc ta jest odpowiedzią na zagrożenie utraty płynności finansowej wśród rolników z powodu trwającej wojny na Ukrainie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) już przyjmuje wnioski od producentów rolnych.

osoba pisząca na komputerze
27.07.2023 10:11 Dotacje: do 31.07 czas na wysłanie wniosku dla części rolników

Do 31 lipca 2023 roku pozostało jedynie kilka dni, aby rolnicy mogli złożyć dokumenty o przyznanie wsparcia dla zwiększonego przywozu zbóż i nasion oleistych z Ukrainy. Dotychczas o to dofinansowanie ubiega się ponad 118 tysięcy rolników, a największe zainteresowanie pochodzi z województwa mazowieckiego, lubelskiego oraz wielkopolskiego.

ziarna zboża
18.07.2023 17:00 Rosja wycofuje się z umowy zbożowej. Co stanie się z towarem z Ukrainy?

17 lipca 2023 roku wygasła umowa o eksporcie zboża ukraińskiego przez Morze Czarne. Rosja ogłosiła zawieszenie swojego udziału w porozumieniu, które zostało podpisane w lipcu 2022 roku przez Rosję, Ukrainę, Turcję i kraje ONZ. Decyzja ta budzi obawy dotyczące losu ukraińskiego zboża oraz wpływu na rynki międzynarodowe.

pieniądze
16.07.2023 12:33 ARiMR ogłasza: nowa linia kredytowa dla rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła możliwość ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych dla rolników. Nowa linia kredytowa ma na celu poprawę płynności finansowej w sektorze rolnym w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi działaniami Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Alaksandr Łukaszenka
14.07.2023 17:00 Białoruś przedłuża embargo na wybrane polskie produkty

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że embargo na produkty rolno-spożywcze do Białorusi zostało przedłużone zgodnie z decyzją Rady Ministrów Republiki Białorusi nr 412 z 27 czerwca 2023 roku. Embargo na niektóre produkty żywnościowe z Polski do Biaorusi ma obowiązywać do 31 grudnia 2023 roku.

stara fotografia drewnianego domu
12.07.2023 11:00 Zginęli dla ojczyzny. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

79 lat temu niemieccy okupanci dokonali masakry w polskiej wsi Michniów w Świętokrzyskiem. Zamordowano ponad 200 mieszkańców, w tym kobiety i dzieci, a wieś została spalona. To tragiczne zdarzenie stało się symbolem niemieckiego okrucieństwa wobec polskiej wsi. Zgodnie z ustawą Sejmu 12 lipca każdego roku, w hołdzie dla bohaterstwa i ofiary ludności wiejskiej, obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

spotkanie w UE
28.06.2023 11:00 UE przyznała polskim rolnikom pieniądze. Potężna kwota

Unia Europejska udzieliła pozytywnej opinii na temat projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej, dotyczącego przyznania Polsce, Bułgarii, Słowacji, Rumunii i Węgrom drugiej transzy pomocy w wysokości 100 mln euro. Decyzję tę ogłoszono 26 czerwca 2023 roku podczas posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Luksemburgu, w którym uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

polskie banknoty
27.06.2023 17:00 Koniec naboru 30.06. Rolnicy otrzymali już 100 mln zł

Termin składania wniosków o pomoc dla rolników dotkniętych stratami spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę dobiega końca 30 czerwca 2023 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczęła już wypłatę dofinansowania. Jak dotąd na konta 10,7 tys. rolników trafiło łącznie 100 mln zł.

pole z roślinami
25.06.2023 17:00 Rosyjskie nawozy sprzedawane jako polskie? Tajemniczy proceder trwa

Branża nawozowa w Polsce zmaga się z kolejnym poważnym problemem. Rosyjskie nawozy wciąż mają dostawać się do Polski z powodu furtki w sankcjach Unii Europejskiej: pakowane w Polsce do innych worków, sprzedawane są jako rodzime produkty. Co więcej, polska Grupa Azoty przeżywa też wewnętrzne trudności. Pierwszy kwartał 2023 roku przyniósł katastrofalne wyniki finansowe, a strata netto wyniosła ponad 555 mln złotych. Przychody ze sprzedaży nawozów znacznie spadły, a produkcja w puławskich Azotach praktycznie stanęła. 

pieniądze i portfel
15.06.2023 17:00 Nowe rozporządzenie przyjęte. Kolejne formy pomocy rolnikom

Rada Ministrów zatwierdziła rozporządzenie dotyczące pomocy rolnikom, którzy ponieśli straty w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Przyjęte rozporządzenie ma na celu wprowadzenie nowych form wsparcia, takich jak dopłaty dla producentów świń oraz do powierzchni gruntów ornych. Pomoc ta zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku, po otrzymaniu pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie zgodności z zasadami dotyczącymi pomocy publicznej na wspólnym rynku.

rosja
19.03.2022 02:40 Rosja uderzyła w polskich rolników. Embargo po kontroli online

W ostatnim czasie media obiegła niepokojąca wieść o tym, że rosyjskie władze zdecydowały o nałożeniu embarga na pasze dla zwierząt pochodzące z Polski. Jak się okazuje, decyzja zapadła po kilkudniowej kontroli, która była przeprowadzona w formie online. Co ciekawe, Rosja nałożyła to samo embargo również na inne kraje członkowskie Unii Europejskiej - Niemcy, Holandię, Estonię, Łotwę, Litwę i Czechy. Polski minister rolnictwa twierdzi, że decyzja ta ma charakter polityczny. Rosja zamyka kolejne drzwiPolskich producentów pasz dla zwierząt z pewnością nie ucieszy fakt, że od 25 czerwca 2021 roku rosyjskie władze zdecydowały się nałożyć na ich produkt embargo. Przed wprowadzeniem zakazu strona rosyjska przeprowadziła kontrolę w formie online w dniach 8-16 czerwca. Po wszystkim stwierdzono ograniczenie importu polskich pasz do Rosji. Oburzenia nie kryje szef resortu rolnictwa, Grzegorz Puda. Polityk bez wahania stwierdził, że rosyjskie obostrzenia mają charakter polityczny.

hakerzy
19.03.2022 02:39 Atak hakerów na koncern mięsny. Niewiarygodna kwota okupu

Jeden z największych na świecie przetwórców mięsa - JBS - padł ofiarą ataku hakerskiego. W wyniku gróźb zarząd firmy podjął decyzję o zapłaceniu okupu w wysokości 11 milionów dolarów. Okup został zapłacony w kryptowalucie (Bitcoin). FBI utrzymuje, że za cyberatakiem stoi grupa REvil z Rosji. Koncern mięsny bezsilny wobec ataku hakerówTo, co wydarzyło się w JBS - firmie mającej siedzibę w Brazylii i działającej m.in. w USA - jest ziszczeniem się najgorszych koszmarów każdego właściciela biznesu. W czerwcu 2021 roku doszło bowiem do cyberataku zorganizowanego przez grupę hakerską z Rosji. Sieć komputerowa firmy JBS została zablokowana m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, co sprawiło, że w USA trzeba było całkowicie wstrzymać ubój zwierząt na cały dzień. Dodatkowo obawiano się, że wskutek ataku hakerskiego dane firmy i klientów, a także pozostałe zabezpieczenia finansowe zostaną przechwycone przez przestępców. Jak się okazało, hakerzy zażądali okupu w wysokości 11 milionów dolarów, wypłaconych w formie kryptowaluty Bitcoin.

rosja
19.03.2022 02:38 Rosja: zniszczono prawie 42 tony polskich gruszek. Winne embargo

Powodem tak drastycznej decyzji rosyjskich władz jest embargo na wiele towarów żywnościowych pochodzących m.in. z krajów Unii Europejskiej oraz nakaz niszczenia pochodzących stamtąd wszystkich zakazanych w Rosji produktów. Rosja niszczy gruszkiCała sytuacja miała miejsce na terenie Rosji 17 lutego bieżącego roku. W czterech ciężarówkach z Białorusi odkryto nie tylko zadeklarowaną w ładunku marchew, ale także gruszki oznaczone jako produkt polski. Rosyjskie prawo jest w tym względzie nieubłagane - owoce musiały zostać zniszczone. Decyzja taka wynika z dekretu Prezydenta Federacji Rosyjskiej nr 560. Dokument ten został wprowadzony z dniem 6 sierpnia 2014 roku - w praktyce oznacza on zakaz importu bardzo wielu produktów roślinnych do Federacji Rosyjskiej z państw Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Królestwa Norwegii. Wśród nich są świeże warzywa i owoce (np. ziemniaki, cebula, jabłka, gruszki, marchew, ogórki), jak i żywe rośliny, a także warzywa suszone, cięte w kawałki, granulowane czy też sproszkowane.Jak podaje Business Insider, powołując się na oficjalny portal prawny Federacji Rosyjskiej, embargo zostało przedłużone do 31 grudnia 2021 roku. Żywność z zakazanej listy w każdej wykrytej próbie transportu na teren Rosji będzie bezwzględnie niszczona, tak, jak miało to miejsce z polskimi gruszkami przewożonymi białoruskimi ciężarówkami.

rosja
19.03.2022 02:37 Niezależni audytorzy twierdzą, że 80% ekologicznej żywności z Rosji to podróbka

Co ciekawe, jeszcze pod koniec 2015 roku prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zapowiadał, że jego kraj stanie się największym na świecie producentem żywności ekologicznej. Żywność ekologiczna w RosjiDuży apetyt prezydenta Putina na uzyskanie przez Rosję tytułu światowego lidera na rynku żywności ekologicznej stoi w ostrym kontraście wobec informacji, które przedstawiła firma Roskachestvo. Według niej krajowi producenci często znakują i sprzedają swoją żywność jako "ekologiczną", chociaż nią wcale nie jest. Problem nie leży jednak tylko po stronie samych producentów. Cytowany przez portal topagrar.pl Oleg Mironenko - dyrektor wykonawczy krajowego stowarzyszenia organicznego - twierdzi, iż źródłem niezdrowej sytuacji jest nieodpowiedni nadzór państwowy. Co to oznacza w praktyce? Sieci handlowe w Rosji nie interesuje, czy żywność oznakowana jako ekologiczna, jest nią w rzeczywistości. Po drugie, producentowi żywności w Rosji nie jest trudno znaleźć firmę, która odpłatnie wykona podrobiony ekocertyfikat. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]

rosja pożar
19.03.2022 02:36 Rosja: tragiczna śmierć pięciorga dzieci w pożarze drewnianego domu na wsi

Z pożaru ocalało dwoje dzieci oraz dwoje dorosłych. Cały dom został doszczętnie strawiony przez płomienie. Tragiczny pożar w jednej z rosyjskich wsiO pożarze drewnianego domu we wsi Byzowa w okolicy Jekaterynburga poinformowało Rosyjskie Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych. Materiały filmowe ze zdarzenia dostępne są również online, m.in. na kanale GU EMERCOM dla regionu Swierdłowska. Warto zaznaczyć, że Swierdłowsk jest alternatywną nazwą dla miasta Jekaterynburg. Do wybuchu pożaru doszło w nocy z 14 na 15 kwietnia 2021 roku w drewnianym domu położonym na terenie Uralu w Rosji. Siedem minut po zgłoszeniu zdarzenia lokalnej straży pożarnej, na miejscu pojawiły się pierwsze jednostki ratownicze. Niestety, z racji drewnianej konstrukcji domu, żywioł w błyskawiczny sposób zajął cały budynek. Gdy strażacy zjawili się we wsi Byzowa, sytuacja była dramatyczna - dach zapadł się do środka, a płomienie trawiły cały budynek. Jak podają służby GU EMERCOM w komunikacie wideo na portalu YouTube.com, podejrzewa się, że ratownicy zostali powiadomieni o pożarze zbyt późno.