RolnikInfo.pl Wiadomości Ruszyły masowe kontrole. Minister Kołodziejczak sprawdza polskie giełdy
fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Ruszyły masowe kontrole. Minister Kołodziejczak sprawdza polskie giełdy

24 maja 2024
Autor tekstu: Aneta Modrzejewska

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michał Kołodziejczak wraz z Przemysławem Rzodkiewiczem, prezesem Inspekcji Jakości Artykułów Rolno-Spożywczych skontrolowali we wtorek kolejny rynek hurtowy. Tym razem wybrali się do Krakowa, na Rynek Hurtowy Kraków-Rybitwy.

Akcja przeciwko fałszowaniu pochodzenia warzyw i owoców

Kontrola na krakowskim rynku sprzedaży hurtowej to kolejny raz, kiedy minister Michał Kołodziejczak wraz z prezesem IJHARS wspólnie jednoczą siły, by sprawdzić, czy pochodzenie warzyw i owoców jest zgodne z deklarowanym przez sprzedających. Oprócz kontrolerów z IJHARS na miejscu działali również pracownicy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcji Sanitarnej.

Inspekcje wszystko sprawdzają, aby Polacy mogli czuć się bezpiecznie i wiedzieli, że kupują nasz produkt, że jest on bezpieczny. Widzimy duże zainteresowanie naszą kontrolą, co nas bardzo cieszy - mówił minister Michał Kołodziejczak.

Pierwsza kontrola przeprowadzona przez ministra Kołodziejczaka miała miejsce na warszawskich Broniszach. Właśnie tam minister wraz z Przemysławem Rzodkiewiczem z IJHARS zapowiedzieli w czasie konferencji prasowej rozpoczęcie kontroli na giełdach towarowych, w sklepach i supermarketach. Wszystko to w trosce o konsumentów.

Marta Paszkin zaskoczyła fanów. Na komunię córki założyła oryginalną kreację

"Brygady tygrysa" w akcji

Pierwszym etapem kontroli zapowiedzianych przez ministra Kołodziejczaka są kontrole na rynkach hurtowych. Do tej pory skontrolowane zostały rynki w: Warszawie (Bronisze), Krakowie (Rybitwy), Lublinie (Elizówka), Poznaniu, Szczecinie oraz Rzeszowie.

W Polsce stawiamy na polskie produkty. Są one dla nas ważne i dlatego teraz „Brygady tygrysa”, jak je nazwałem roboczo, ruszyły w całym kraju do kontroli - poinformował minister Kołodziejczak.

Następnym etapem, zgodnie z zapowiedziami, mają być przyszło tygodniowe kontrole sklepów oraz supermarketów. Na postawie ustaleń kontrolnych i wniosków z nich wynikających mają zostać przedsięwzięte działania w sprawie zmiany przepisów dotyczących wprowadzania artykułów rolnych z innych krajów, oznakowań i informacji dla konsumentów.

Jesteśmy na rynkach hurtowych, ale tak naprawę kontrolujemy „od pola do stoł" - mówił na krakowskim rynku prezes IJHARS.

Importowane warzywa i owoce sprzedawane jako polskie

W czasie kontroli na krakowskiej giełdzie stwierdzono nieprawidłowości w oznaczaniu kraju pochodzenia warzyw oraz owoców. Sprowadzane z zagranicy czereśnie były sprzedawane jako polskie, podobnie jak ziemniaki z Rumunii.

Co roku rolnicy uprawiający ziemniaki mają ten sam problem, ziemniaki sprowadzone z Rumunii są przepakowane i sprzedawane jako polskie. Szczytem bezczelności jest sprzedawanie ich potem jako “krajowe” bez oznaczenia państwa z którego pochodzą. Konsumenci są przekonani, że krajowe oznacza w tym przypadku polskie. Pisaliśmy o tym w jednym z naszych artykułów.

ZOBACZ: Zapytali na targu o "krajowe" ziemniaki. Odpowiedź ich zaskoczyła

Inspekcje wszystko sprawdzają, aby Polacy mogli czuć się bezpiecznie i wiedzieli, że kupują nasz produkt, że jest on bezpieczny. Widzimy duże zainteresowanie naszą kontrolą, co nas bardzo cieszy - mówił podczas konferencji prasowej sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Michał Kołodziejczak.

Marta Paszkin zaskoczyła fanów. Na komunię córki założyła oryginalną kreację
Grad, burze i powodzie. IMGW ostrzega Polaków. To nie koniec
Obserwuj nas w
autor
Aneta Modrzejewska

Redaktorka portalu RolnikINFO. Jestem absolwentką zarządzania i inżynierii produkcji, specjalistką zarządzania jakością. Z wyboru jestem rolniczką z satysfakcją łamiącą stereotypy. Fascynuje mnie zielarstwo i tworzenie własnego ogrodu.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś