Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Grad, burze i powodzie. IMGW ostrzega Polaków. To nie koniec
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 21.05.2024 12:13

Grad, burze i powodzie. IMGW ostrzega Polaków. To nie koniec

Powódź natychmiastowa
fot. Aneta Modrzejewska

Powodzie natychmiastowe, gradobicia i nawałnice to bilans poniedziałkowych frontów burzowych jakie przetaczają się przez Polskę od godzin porannych. Nadchodzące dni przyniosą kontynuację tych niebezpiecznych zjawisk, co widać w ostrzeżeniach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Powódź natychmiastowa dotknęła Gniezno

Ostrzeżenia najwyższego , trzeciego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na poniedziałek 20 maja dotyczyły trzech województw:

  • Lubuskiego - dla powiatu strzelecko -drezdeńskiego,
  • Wielkopolskiego - powiaty: pilski, gnieźnieński, obornicki, wągrowiecki, chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki,
  • Kujawsko-pomorskiego - powiaty: mogileński, żniński. 

Gniezno zostało dziś w ciągu dwugodzinnej ulewy zalane. Według szacunków w trakcie burzy spadło nawet 60-70 litrów wody na metr kwadratowy. Nie tylko deszcz, ale także grad o średnicy 2-3 cm spustoszył Gniezno oraz okolice. 

Sadownicy są załamani, jak mówią “to czego nie zniszczył mróz zostało teraz zniszczone przez grad”. Na zamieszczonym poniżej filmie udostępnionym na platformie X przez Sieć Obserwatorów Burz widać skalę burzy, która trwała TYLKO 2 h. 

Wystarczyło kilka minut, sadownicy są załamani. Zdjęcia obiegły sieć

Grad zniszczył uprawy w kilku województwach

Burze przynoszące gradobicia wystąpiły dziś w wielu miejscach w Polsce. To groźne zjawisko atmosferyczne jest szczególnie niebezpieczne dla upraw. Zarówno delikatne o tej porze warzywa, jak i zawiązki owoców sadowniczych są szczególnie narażone na grad. Ten rok jest szczególnie trudny dla sadowników, którzy ucierpieli już znacząco z powodu mrozów w kwietniu. Zdecydowanie zmniejszyły one ilość zawiązanych owoców. Już wczoraj pisaliśmy o stratach w sadach. 

Zobacz: Wystarczyło kilka minut, sadownicy są załamani. 

Jak wynika z obserwacji użytkowników należących do Sieci Obserwatorów Burz gradobicia o różnej wielkości i skali wystąpiły w województwach:

  • Lubelskim - miejscowości Bukowa Mała, Izabelin,
  • Podkarpackim - miejscowości: Ksawery, Maćkówka, Niebieszczany, 
  • Kujawsko-pomorskim - w Aleksandrowie Kujawskim,
  • Łódzkim - w powiecie poddębickim,
  • Pomorskim - w miejscowości Lipusz. 

Oprócz gradobicia ulewy spowodowały w wielu miejscach lokalne podtopienia, powodzie natychmiastowe. Na Podkarpaciu w wyniku intensywnych opadów doszło do gwałtownego wzrostu poziomu wód w górskich potokach, co zaskutkowało lokalnymi podtopieniami. 

 

Ostrzeżenia IMGW na wtorek 21 maja

Front atmosferyczny, który przechodzi przez nasz kraj jeszcze we wtorek (21 maja) będzie wywoływał niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Zgodnie z komunikatem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej szczególnie w północno-wschodniej części Polski możemy spodziewać się licznych burz. W mniejszym stopniu będą one dotyczyć centrum kraju, w górach, na Pomorzu i Kaszubach.

Na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu mogą wystąpić słabo zorganizowane burze wielokomórkowe. W pozostałej części kraju przewidywane są lokalne, rozproszone ośrodki burzowe. Burze według zapowiedzi IMGW będą przemieszczać się wolno i bardzo wolno, ma północny-wschodzie będą to nawet burze stacjonarne. Wraz z nawalnymi deszczami w ilości 15-30 mm (na północnym-wschodzie do 40 mm) może to spowodować lokalne podtopienia. 

We wtorek możemy się nadal spodziewać opadów gradu o średnicy 2-3 cm, lokalnie w dużej ilości. Nie są spodziewane natomiast gwałtowne podmuchy wiatru, nie powinien on przekraczać prędkości 60 km/h, choć lokalnie może nasilić się do 70-75 km/h. 

Ostrzeżenie IMGW
Screen. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ostrzeżenie burzowe na 21.05.2024