Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Szef MRiRW: “Będziemy odtwarzać polskie przetwórstwo”. Zdradził, w jaki sposób
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 20.08.2023 19:56

Szef MRiRW: “Będziemy odtwarzać polskie przetwórstwo”. Zdradził, w jaki sposób

Robert Telus
MRiRW

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, złożył niedawno wizytę w firmie Dawtona Sp. z o.o., zlokalizowanej w podwarszawskim Błoniu. Szef MRiRW zapowiedział proces odtwarzania polskiego przwtwórstwa, m.in. poprzez przeznaczenie na ten sektor sumy rzędy 1 miliarda 200 milionów euro.

1 miliard 200 milionów euro, by postawić polskie przetwórstwo na nogi

W trakcie swojej wizyty w firmie, minister zauważył, że w czasie lat 90., kiedy Dawtona rozpoczynała swoją działalność, podobne inicjatywy przetwórcze mogłyby rozkwitać na znacznie większą skalę. Niestety, tego typu zjawisko nie miało miejsca, a Dawtona jest jedną z nieliczych firm ze 100-procentowym polskim kapitałem w kraju. 

– Będziemy to zmieniać. Dlatego przeznaczyliśmy ogromną kwotę 1 miliarda 200 milionów euro na odtworzenie polskiego przetwórstwa – podkreślił minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa zapewnił, że podejmie wszelkie wysiłki, aby rodzime firmy mogły się rozwijać.

–  Chcemy, żeby z polskimi rolnikami współpracowały polskie firmy – zauważył szef MRiRW. – To leży w interesie naszych rolników, a także w interesie konsumentów, gospodarki oraz firm – dodał minister.

Przemysł przetwórczy w wyzwaniach

Obecny sezon dla producentów owoców nie jest łatwy, co wpływa również na kondycję polskiego przetwórstwa – już w kwietniu producenci jabłek byli zmuszeni szukać nowych rynków zbytu po wprowadzeniu embarga ze strony Rosji. W kolejnych miesiącach producenci truskawek, borówek, porzeczek oraz innych owoców jagodowych zmierzyli się z niskimi cenami owoców, które nie były w stanie pokryć nawet kosztów produkcji. Czy dodatkowy zastrzyk pieniędzy pozwoli polskim rolnikom na wskrzeszenie sektora przetwórczego w najbliższych latach? Choć wielu rolników i konsumentów chciałoby mieć pewność, że obiecane fundusze w tym pomogą, na efekty obecnych działań przyjdzie zapewne poczekać kilka lat. 

Dawtona na polskim rynku przetwórczym

Firma Dawtona to rodzinnie prowadzone przedsiębiorstwo z ponad 30-letnią tradycją. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w przetwórstwie owoców i warzyw pochodzących z własnych pól, a także współpracuje z ponad 2 tysiącami rolników z okolic. Dawtona produkuje różnorodne produkty, takie jak koncentraty, soki, sosy, ketchupy, passaty, warzywa w puszkach, marynaty, sałatki oraz gotowe dania.źródło: MRiRW, Dawtona