RolnikInfo.pl Finanse i Prawo Ta decyzja pogrąży rolników. Urząd zatwierdził taryfy
fot. Pixabay/jarmoluk

Ta decyzja pogrąży rolników. Urząd zatwierdził taryfy

18 grudnia 2024
Autor tekstu: Iwona Stachurska

Urząd Regulacji Energetyki we wtorek zatwierdził taryfy dystrybucyjne 5 największym dystrybutorom energii elektrycznej. Nowe stawki będą obowiązywać już od 2025 roku. O ile gospodarstwa domowe nie odczują zmian cen za prąd, to rolnicy i firmy już tak. To może wpłynąć potem na podwyżki cen żywności.

Od 2025 r. nowe stawki za energię elektryczną

Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował we wtorek 17 grudnia o zatwierdzeniu taryf dystrybucyjnych dla pięciu największych spółek w kraju na rok 2025. Są to: PGE Dystrybucja, Enea Operator, Energia Operator, Tauron Dystrybucja oraz Stoen Operator.

Prezes URE zaznaczył jednak, że stawki opłat dystrybucyjnych dla gospodarstw domowych (taryfa G) nie ulegną zmianie. Brak wzrostu opłaty za energię elektryczną dla gospodarstw domowych ma związek z decyzją ustawodawcy o zamrożeniu cen prądu na poziomie 500 zł/MWh. Ta stawka obowiązuje od listopada br. do końca września 2025 r.

Oznacza to, że cena ta będzie taka sama jak w drugim półroczu 2024 r. - poinformował prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Spór o krowy rozstrzygnięty. Sąd pogrążył rolnika rozwodnika
Wielkopolska: pod 700-kilowym bykiem zarwał się strop. Wpadł do gnojowicy

O tyle rolnicy i firmy zapłacą więcej

W przyszłym roku podwyżek za prąd nie odczują gospodarstwa domowe, jednakże zmiana średniej stawki dystrybucji uderzy w dużych odbiorców przemysłowych , małe i średnie firmy oraz w gospodarstwa rolne . To tak zwane grupy A,B i C. Wzrost stawek dystrybucyjnych jest następujący:

  • Energia Operator o 3,7 proc.,
  • Enea Operator o 3,5 proc.,
  • Tauron Dystrybucja o 3,1 proc.,
  • PGE Dystrybucja o 0,4 proc.,
  • Stoen Operator o 0,0 proc.

Jeśli firmy i gospodarze rolni będą chcieli przerzucić część kosztów podwyżki ceny energii elektrycznej na konsumentów, wtedy trzeba liczyć się także z podwyżkami cen żywności i innych artykułów.

Jakie opłaty uwzględnione są w taryfach dystrybucyjnych?

Oprócz kosztów dystrybucji energii elektrycznej i kosztów jej zakupu, na rachunku za prąd widnieją także opłaty, które nie trafiają do dystrybutorów ale wynikają z przepisów prawa polskiego.

Jest to m.in. stawka opłaty kogeneracyjnej, która w przyszłym roku spadnie z 6,18 zł/MWh do 3 zł/MWh, opłata OZE (wzrośnie z 0 zł/MWh do 3,50 zł/MWh) oraz opłata mocowa. Ta ostatnia ma na celu finansowanie bezpieczeństwa energetycznego.

Według stanu na rok 2023, w Polsce było około 17,2 mln odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Wówczas średnie zużycie w grupie G wynosiło 2 MWh. Ze stałej ceny energii w cyklu dobowym czyli grupy G11, korzystało aż 88% odbiorców.

Średnie roczne zużycie energii elektrycznej w grupie G11 w 2023 r. wynosiło 1,8 MWh, natomiast w grupie G12 czyli z możliwością korzystania z tańszej energii w nocy - 3,2 MWh.

Miliardy euro dla rolników do zgarnięcia. Kto może się ubiegać o pieniądze?
Dodatkowe 330 zł do emerytury z KRUS. Wiemy, kto dostanie świadczenie
Obserwuj nas w
autor
Iwona Stachurska

Redaktorka portalu RolnikINFO. Prywatnie mama dwójki dzieci. W wolnym czasie czytam książki i słucham audiobooków.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś