Od 1 sierpnia można składać wnioski o przyznanie bonu energetycznego. "Naszym celem jest ochrona obywatelek i obywateli, dlatego mamy niższą cenę maksymalną dla prądu oraz bon energetyczny. To nasze narzędzie do walki z ubóstwem energetycznym"- wyjaśniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Komu należy się ten dodatek osłonowy oraz ile można otrzymać w ramach bonu energetycznego? Zobaczcie sami.
Od 1 lipca obowiązują nowe, niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. Jednak wielu odbiorców otrzymało rachunki z wyższymi kwotaniżami. Powodem jest fakt, że firmy energetyczne opierały swoje wyliczenia na starych taryfach. Jak zatem postępować, gdy otrzymujemy zawyżony rachunek? Czy musimy go opłacić w całości?
Zbliża się czas, kiedy przyroda budzi się do życia po zimowym letargu. Czas, w którym najchętniej jemy pierwsze polskie nowalijki. To prawdziwy rarytas jeść wczesną wiosną rodzime rzodkiewki, młodą kapustę czy ogórki. Aktualnie mamy początek marca, a w szklarniach nie ma większości ulubionych nowalijek. Co powoduje takie braki?
W ostatnim czasie drożejące koszty życia odczuwalne są przez większość mieszkańców Polski. Poza rosnącymi cenami żywności, Polakom przychodzi płacić więcej za gaz i energię elektryczną. Jak poinformował szef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka, powstał projekt przepisów, według których część gospodarstw domowych otrzymywałaby rekompensaty za wyższe ceny prądu. Propozycja ustawy jest skierowana do osób zagrożonych ubóstwem energetycznym - problem ten dotyka około 6% gospodarstw domowych w Polsce. Projekt ustawy ws. rekompensat za rosnące ceny energii elektrycznejGospodarstwa rolne w sposób szczególny odczuwają podwyżki cen energii elektrycznej, którą w dużym stopniu wykorzystują na potrzeby produkcji żywności. W Radiu Plus gościł w ostatnim czasie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, którego słowa dały nadzieję - zarówno niektórym mieszkańcom miast, jak i wsi - na częściową rekompensatę rosnących cen prądu. Jak stwierdził Michał Kurtyka, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt ustawy, której celem ma być ochrona osób zagrożonych ubóstwem energetycznym. Warto dodać, że termin ubóstwo energetyczne dotyczy podmiotów, które w dochodzie rozporządzalnym wydają około 10% funduszy na koszty energii elektrycznej.