RolnikInfo.pl Wieś Tradycja naszych prababek. Zrób to z palmą wielkanocna, a zapewnisz sobie szczęście
Fot. maximkabb/Getty Images/CanvaPro

Tradycja naszych prababek. Zrób to z palmą wielkanocna, a zapewnisz sobie szczęście

16 kwietnia 2025
Autor tekstu: Julia Bogucka

Za nami Niedziela Palmowa, podczas której miliony Polaków powędrowały do świątyń z różnobarwnymi gałązkami gotowymi do poświęcenia. Wierzy się, że w ten sposób rodzinie zapewni się szczęście i dobrobyt. Jest jeden dawny zwyczaj, o którym dziś wiele osób zapomniało. Warto to zrobić, aby być pewnym, że moc palmy wielkanocnej przyniesie naszym bliskim wszystko, co najlepsze.

Niedziela Palmowa jedną z najważniejszych tradycji

To wyjątkowy dzień, obchodzony w Polsce na siedem dni przed Wielkanocą, który rozpoczyna Wielki Tydzień i upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy , kiedy to tłumy witały go, machając gałązkami palmowymi. Choć w naszym klimacie palmy nie rosną, polska tradycja stworzyła wyjątkowe, barwne odpowiedniki – tzw. palmy wielkanocne .

palma wielkanocna.jpg
Fot. Marek BAZAK/East News

Podczas mszy wierni niosą je do poświęcenia, wierząc, że chronią one dom, pola i rodzinę przed złem i nieszczęściem. Poświęconą palmę często zatykano za święty obraz, a czasem spalano ją później , a popiół wykorzystywano w Środę Popielcową kolejnego roku. Niedziela Palmowa w Polsce to także czas rodzinnego świętowania i pielęgnowania tradycji. To jedno z tych świąt, które łączą religijność z kulturą ludową , tworząc bogatą, żywą mozaikę symboli i zwyczajów.

Jedna z tradycji, którą kultywowali nasi przodkowie, dziś przez wielu została zapomniana. Warto jednak wspomnieć o niej ponownie, ponieważ według wierzeń miała ona przynieść rodzinie wiele szczęścia . Jeśli to zrobimy, nie będziemy musieli się martwić o brak dobrobytu.

Rolnik znalazł na polu niepokojący przedmiot. Natychmiast wszczął alarm, na miejscu zjawiły się służby
To koniec wsi. W Polsce powstanie zupełnie nowy typ osady: "wyjątek na skalę Europy"

Z tego składa się palma wielkanocna

Palma wielkanocna to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Niedzieli Palmowej, obecny w polskiej tradycji od wielu stuleci. Pierwotnie nawiązuje do biblijnych wydarzeń – witania Jezusa w Jerozolimie gałązkami palmowymi . Pojawiła się w Polsce już w średniowieczu, jako religijny symbol radości i triumfu. Z czasem zaczęła pełnić także funkcję ochronną – wierzono, że chroni przed chorobami , burzami i nieurodzajem . Poświęconą palmę umieszczano w domach lub pod strzechą stodoły, by zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku.

wielkanoc palmy.jpg
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Palma to nie tylko rekwizyt liturgiczny – to także wyraz wiary, tradycji i rękodzielniczego kunsztu. Przyniesienie jej do kościoła w Niedzielę Palmową oznaczało uczestnictwo w obrzędzie , a także symboliczne oddanie się pod opiekę Boga. W wielu regionach tworzenie palm było też okazją do integracji rodzin i wspólnot lokalnych.

Polska palma wielkanocna to dzieło sztuki ludowej. Wykonuje się ją z:

  • gałązek wierzby z baziami — symbol życia i odradzania,
  • bukszpanu, cisu, jałowca — wiecznie zielone symbolizują nieśmiertelność,
  • suszu kwiatowego i zbóż ,
  • bibułkowych kwiatów w jaskrawych kolorach ,
  • wstążek, kolorowych nici i drucików .

W niektórych regionach – jak Kurpie czy Podhale – palmy mogą mieć od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilkunastu metrów wysokości, co stało się podstawą lokalnych konkursów i pokazów.

O jednej z tradycji związanej z palmami wielkanocnymi zapomniało wielu Polaków . W ten sposób można sobie zapewnić dobrobyt i szczęście na cały kolejny rok.

Zobacz: Na pewno wkładasz to do koszyczka. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest trujące

Zrób to z palmą wielkanocną

Pomysłów na to, co zrobić z palmą wielkanocną po Niedzieli Palmowej i świętach , jest wiele. Jak wcześniej zostało wspomniane, wiele osób decyduje się na wetknięcie jej za święty obraz, a następnie spalenie — popiół zostanie wykorzystany rok później podczas Środy Popielcowej. W niektórych regionach, szczególnie na obszarach wiejskich, panuje jeszcze jeden istotny zwyczaj, który ma przynieść szczęście .

Wstawianie palmy wielkanocnej na polu to piękna tradycja ludowa, kultywowana w Polsce w czasie Wielkanocy. Zwyczaj ten polega na umieszczeniu wśród zasiewów wysokiej, kolorowo przystrojonej palmy – często wykonanej z wikliny i ozdobionej zielenią, suszonymi roślinami czy kwiatami z bibuły. Niekiedy wykorzystuje się też poświęcone w Niedzielę Palmową mniejsze palmy, które następnie wbija się w ziemię . Według dawnych wierzeń ludowych miało to chronić zboża przed złymi mocami, zapewniać urodzaj i strzec pola przed niepogodą czy szkodnikami.

Korzenie tego zwyczaju sięgają czasów, gdy palma wielkanocna była traktowana jako swoisty talizman – symbol ochrony, zdrowia i powodzenia. Wierzono, że niesie ze sobą siłę życia i płodności, a jednocześnie odzwierciedla chrześcijańską ideę zwycięstwa życia nad śmiercią , wpisując się w wielkanocną symbolikę.

Choć dziś ten rytuał nie ma już takiego znaczenia magicznego jak dawniej, nadal jest ważnym elementem naszej tradycji . Barwne palmy można spotkać nie tylko wśród łanów zbóż, ale również w domach i kościołach, gdzie przypominają o nadziei, odradzaniu się natury i życzliwości ludzi wobec siebie i przyrody .

Tyle zarabia sołtys. Ujawniamy stawki na polskich wsiach. Kwoty pozostawiają wiele do życzenia
Polska wieś ma trzech mieszkańców. Sołtys zachęca do przeprowadzki: ma nietypową ofertę
Obserwuj nas w
autor
Julia Bogucka

Redaktorka portalu Rolnik Info. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Żywo zainteresowana polską polityką oraz mechanizmami zarządzającymi mediami społecznościowymi. Fanka gier komputerowych i malarstwa amatorskiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś