Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Trzoda chlewna. Ceny tuczników lecą w dół na niemieckiej giełdzie
Redakcja RolnikINFO
Redakcja RolnikINFO 05.07.2024 14:01

Trzoda chlewna. Ceny tuczników lecą w dół na niemieckiej giełdzie

None
fot. pxhere.com

Ceny wieprzowiny pikują w dół, a nawet trwająca Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej nie są w stanie powstrzymać tego trendu. Eksperci wskazują na dwa główne czynniki: początek wakacji oraz słaby popyt na mięso.

Początek wakacji i słaby popyt na mięso to główne przyczyny załamania cen.

Presja cenowa ze strony rzeźni, wynikająca z niesatysfakcjonującej sprzedaży mięsa, jest nie do uniknięcia. Skutkiem tego są wyraźnie obniżone ceny - komentuje obecną sytuację na rynku Vereinigung der Erzeugergemeinschaften (Zrzeszenie Związków Producentów).

Trend spadkowy dotyka również prosiąt.

"W związku z ostatnio utrzymującym się spadkiem popytu oraz ogólnie dużą ilością dostępnej oferty, ceny prosiąt w pierwszej dekadzie lipca wyraźnie spadają" - opisuje sytuację ISN (Interessengemeinschaft der Schweinehalter - Związek Producentów Trzody Chlewnej).

Presja na ceny rosła w ostatnich tygodniach, a ani chłodna i deszczowa pogoda, ani Euro 2024 nie wywołały oczekiwanego boomu na grillowanie.

Problem dał o sobie znać już podczas aukcji ISN we wtorek: po raz pierwszy od dawna nie udało się sprzedać żadnego ze 1560 oferowanych świń w 10 partiach.

Spadek pogłowia hodowców świń

Hodowcy świń również odczuwają skutki załamania rynku.

Już na początku wakacji w pierwszych landach federalnych obserwujemy spadek popytu na mięso. Presja na firmy zajmujące się sprzedażą mięsa rośnie z tygodnia na tydzień - mówi Robert Elmerhaus z Tönnis Agrarblog.

Liczba ubijanych świń ustabilizowała się w ciągu ostatnich trzech tygodni na poziomie 715 000 - 720 000 tygodniowo. Dostarczana ilość wyraźnie przewyższa umiarkowany popyt. W związku z tym obecny poziom cen nie jest do utrzymania - dodaje Elmerhaus.

W konsekwencji Tönnis w tym tygodniu obniżył produkcję, co skutkowało znacznym zmniejszeniem liczby ubijanych świń.

Związek Producentów Trzody Chlewnej (ISN) również ostrzegał w zeszłym tygodniu, że popyt na mięso nie nabiera rozpędu pomimo Euro 2024, a teraz zaczyna się okres wakacyjny, kiedy popyt zwykle jest nieco słabszy. Jednak nikt nie spodziewał się tak gwałtownego spadku cen.

Ceny w tym tygodniu

Na wtorkowej aukcji (2 lipca) wystawiono 1560 sztuk tuczników w 10 partiach, z czego nie sprzedano ani jednej. Natomiast na wtorkowej licytacji (5 lipca) na rynek trafiło 840 sztuk w 6 partiach, a wszystkie znalazły nabywców.

Cena tuczników w klasie E wbc ukształtowała się na poziomie 2,17 EUR/kg, co w przeliczeniu na polską walutę daje 9,33 zł/kg (po kursie z 4 lipca 2024 r., 1 EUR = 4,2975 zł). Oznacza to spadek ceny o 0,14 EUR/kg w porównaniu do ubiegłotygodniowej aukcji, gdzie stawki wahały się w przedziale 2,31-2,45 EUR/kg.

We wtorkowej aukcji rozpiętość cenowa kształtowała się w przedziale 2,14-2,18 EUR/kg.